sztracena
10.04.07,12:25
DObrý deň. Robím prvý krát výkaz DPH pre SZCO. Ma strašne veľa dokladov, hlavne bankové výpisy, faktúry. Pre správnosť, ak zaúčtujem iba došlé faktúry, odoslané faktúry a výdavky z pokladne (PHM,oprava auta...) bude to správne? Ostatné doklady sa zaúčtujú neskôr - výpisy, pracovné cesty atď. výkaz DPH neovplyvňujú. Prosím opravte ma ak sa mýlim, poradte. ďakujem.
Tweety
10.04.07,10:28
DObrý deň. Robím prvý krát výkaz DPH pre SZCO. Ma strašne veľa dokladov, hlavne bankové výpisy, faktúry. Pre správnosť, ak zaúčtujem iba došlé faktúry, odoslané faktúry a výdavky z pokladne (PHM,oprava auta...) bude to správne? Ostatné doklady sa zaúčtujú neskôr - výpisy, pracovné cesty atď. výkaz DPH neovplyvňujú. Prosím opravte ma ak sa mýlim, poradte. ďakujem.
Tieto( BV,SC) doklady neovplyvňujú dph.
betka
10.04.07,10:33
Napr. za marec.
Výstpy: Vyšlé FA, tržby cez pokladňu,
Vstupy - nárok na odpočítanie: Došlé FA, kt. majú dátum dodania tovaru, služby marec, bločky z ERP..
Ste povinná viesť evidenciu DPH, (záznamy).

bankový výpis-to nie je daňový doklad, je to účtovný doklad, pre potreby vyčíslenia DPH z neho nič nevidím....

Osobne neskôr nepoznám. Ak ste plátcom DPH, účtujte priebežne, lebo budete mať vo všetkom chaos. Ku Každemu danovému dokladu vystavujete účtovný doklad (PPD,VPD), pri bezhotovostných operáciách účtujete na základe - VU.
petovsan
10.04.07,10:47
No ja osobne by som si tie bankové výpisy určite zaúčtovala ešte pred podaním prizn. k DPH, pretože tam môže byť priložený napr. doklad o platbe kartou za PHM alebo za niečo iné, a pokiaľ je to JÚ, tak myslím, že ak sú zaúčtované bank. výpisy pred podaním priznania k DPH, tak je menšia pravdepodobnosť prípadného omylu v účtovníctve.
ešte doplním: napr. ak sú medzi došlými faktúrami zaradené aj nejaké dobropisy a omylom nejaký nahodíš ako faktúru, nie ako dobropis (čo sa pri takej kope dokladov ľahko môže stať), tak to daň. povinnosť zníži a hneď máš chybu v DPH, dokonca zdvojnásobenú; pokiaľ si nahodíš aj bank. výpisy a v prípade, že bude takýto DBP už uhradený, tak na takúto chybu by si prišla ešte pred podaním DP k DPH.
sztracena
10.04.07,11:11
Určite sa budem snažiť všetko zaúčtovať, ale neviem či to stihnem. Ešte dotaz. Jeden dobropis tam má, ale je to dobropis k faktúre z roku 2006. čo s tým? Mimochodom je to Q platca DPH.
Tweety
10.04.07,11:12
Určite sa budem snažiť všetko zaúčtovať, ale neviem či to stihnem. Ešte dotaz. Jeden dobropis tam má, ale je to dobropis k faktúre z roku 2006. čo s tým? Mimochodom je to Q platca DPH.
Klasicky účtovať v roku 2007 do obdobia, kedy bol obdržaný.
sztracena
10.04.07,12:37
Zabudla som poznamenať, že je to odoslaný dobropis.
Tweety
10.04.07,12:43
Zabudla som poznamenať, že je to odoslaný dobropis.
Postup je rovnaký,účtujeme o ňom dátumom vyhotovenia.
jež
17.04.07,17:13
Prosím vás, vypĺňam ručne tlačivo DPH - Q. platca.
Za 4. Q. 2006 mala firma nadmerný odpočet, teraz za 1.Q.2007 má firma daňovú povinnosť. Neviem do ktorých riadkov zapísať ten nadmerný odpočet zo 4. Q,.
A či treba vyčísliť v niektorom riadku, koľko bude nadmerný odpočet po odrátaní daňovej povinnosti.
Vopred ďakujem.
betka
17.04.07,17:30
Prosím vás, vypĺňam ručne tlačivo DPH - Q. platca.
Za 4. Q. 2006 mala firma nadmerný odpočet, teraz za 1.Q.2007 má firma daňovú povinnosť. Neviem do ktorých riadkov zapísať ten nadmerný odpočet zo 4. Q,.
A či treba vyčísliť v niektorom riadku, koľko bude nadmerný odpočet po odrátaní daňovej povinnosti.
Vopred ďakujem.

Ak máte teraz vlastnú daňovú povinnosť napr. 100 tis. (1.Q) Sk napíšete to do riadku 29 DP.
Nadmerný odpočet za 4.Q 2006 napíšete do riadku 31 - nadmerný odpočet odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti (napr.50 tis)
riadok 32. Vl. daňová povinnosť na úhradu 50 tis.
cloe
17.04.07,17:55
No ja osobne by som si tie bankové výpisy určite zaúčtovala ešte pred podaním prizn. k DPH, pretože tam môže byť priložený napr. doklad o platbe kartou za PHM alebo za niečo iné, a pokiaľ je to JÚ, tak myslím, že ak sú zaúčtované bank. výpisy pred podaním priznania k DPH, tak je menšia pravdepodobnosť prípadného omylu v účtovníctve.
ešte doplním: napr. ak sú medzi došlými faktúrami zaradené aj nejaké dobropisy a omylom nejaký nahodíš ako faktúru, nie ako dobropis (čo sa pri takej kope dokladov ľahko môže stať), tak to daň. povinnosť zníži a hneď máš chybu v DPH, dokonca zdvojnásobenú; pokiaľ si nahodíš aj bank. výpisy a v prípade, že bude takýto DBP už uhradený, tak na takúto chybu by si prišla ešte pred podaním DP k DPH.
Taktiež by sa mohlo stať, že by bola na bankovom výpise nejaká prijatá platba, ku ktorej by nebola vystavená zálohová faktúra /teda presnejšie daňový doklad z prijatej zálohy/. Takže radšej nahraj aj tú banku, aby ťa potom niečo neprekvapilo.
jež
17.04.07,18:19
práve , že to mám trochu opačne.
DP za 1. Q. je 2000,- Sk / riadok 29 /
Nadmerný odpočet za 4. Q.2006 je 18000,- Sk / riadok 31 bude 16.000,- /
Takže nemáme mi DP ale ešte stále máme nadmerný odpočet a to ma mýli.
To neviem kde zapísať.
cloe
17.04.07,18:33
práve , že to mám trochu opačne.
DP za 1. Q. je 2000,- Sk / riadok 29 /
Nadmerný odpočet za 4. Q.2006 je 18000,- Sk / riadok 31 bude 16.000,- /
Takže nemáme mi DP ale ešte stále máme nadmerný odpočet a to ma mýli.
To neviem kde zapísať.
Takže do r. 31 dáš sumu 2000,-- /NO z predchádzajúceho obdobia si odčítaš len do výšky DP za I.Q/. Rozdiel = 16000,-- ti vráti daňový úrad automaticky bez žiadosti. Tento rozdiel v daňovom priznaní neuvádzaš nikde.:)