MajkaZB
10.04.07,13:43
Ahojte poradaci.
Chcem Vas poprosit o radu.
Kupila si moja sestra prípojný vozik za auto a nie je živnostníčka.Je to nové a za 2250,-Eur z Polska.Na daňovom úrade od nej chcú zaplatit daň podľa §78 ods.4. Lenže dopravný inšpektorát mi to zaradil to kategorie O (čiže ostatne nemotorové vozidla) Ja osobne stale nechapem prečo toto vyžaduju.Ak mi môžte v tomto pomôcť alebo mi to poriadne vysvetliť budem velmi rada.
Ďakujem vopred a prajem pekný zvyšok dňa.
ALBO
10.04.07,14:07
No teraz neviem kam smeruje vaša otázka, či sa vám nepáči, že chcu daň alebo že chcú daň konkrétne z toho prívesu.
Ak berieme, že ten vozík je nový dopravný prostriedok, definícia čoho je v § 11/ods.11 a 12 zákona o DPH, potom podľa §11/3 predmetom DPH je nadobudnutie dop. pr. každou osobou a teda aj občana u nás ( namiesto niekdajšej colnice) Takže podľa § 78/4 správne od vás chcú aby ste vyplnili DP a zaplatli daň.Každý občan, ktorý kúpi nové auto a dovezie z EU, musí ho doma zdaniť. On to od toho poliaka kúpi bez DPH (aspoň by mal, to si zistite na Fa).

Trochu sa mi ale do poučky podľa zákona o DPH nehodí ten samostatne kúpený príves do § 11/11/a lebo to nemá motor. Ono dopr. prostriedok to síce je, ale asi nie na účely zákona o DPH pre tento účel,Skúste si ešte toto preveriť na Dú.
betka
10.04.07,17:00
AK je raz FA vystavená bez DPH, t.j. na Fa DPH nie je vyčíslená, musíte podaľ DP a daň odviesť.
Ak je na FA vyčíslená DPH, zaplatili ste ju v PLR, a u nás by ste daň nemali platiť.

Daň sa musí v nejakej krajine odviesť...., nemôžeme len tak kupovať bez DPH..