Ivuska
10.04.07,19:12
Dobrý deň Poraďáci. Hľadala som na porade, ale nič podobné som nenašla, tak sa na Vás obraciam s otázkou. Mám jeden problém, s ktorým by som potrebovala pomôcť. Mám kaviareň, v ktorej potrebujem zamestnať môjho manžela. Manžel je tiež živnostník. Môžem s ním urobiť nejakú zmluvu /ak také niečo existuje medzi dvomi živnostníkmi/, že bude u mňa robiť prevádzkára príp. sem - tam pomôže za barom, aby som za ňho nemusela platiť odvody ako za zamestnanca? On si ich ako živnostník aj tak platí. Môže mi on na základe voľnej živnosti a na základe zmluvy, ktorú by sme urobili, pomáhať v kaviarni a následne si fakturovať nejakú sumu za mesiac, tak aby to obstálo pred kontrolou?
ekopo
10.04.07,17:22
Ak je manžel poistený už z iného dôvodu /živnostník/ tak nie je potrebná žiadna zmluva ani dohoda, ak práce vykoná bez nároku na odmenu.
Ivuska
10.04.07,17:27
Ja som si to tiež myslela a doteraz sme takto aj fungovali ale pani zo živnostenského úradu, ktorá bola u nás na kontrole mi tvrdila, že mám s ním urobiť nejakú zmluvu. Nič viac k tomu nedodala.
betka
10.04.07,17:31
Nelegálne zamestnávanie nie je, ak je pre FO, kt. je podnikateľom vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, kt. je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Nelegálna práca nie je, kt. vykonáva pre FO (vid vyššie...).
Ak SZČO nemá s manželom uatvorený pracovnoprávny vzťah, teda zamestnáva bez existencie pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce, nejde o nelegálne zamestnávanie, pričom musí byť splnená podmienka dochodkového poistenia.
Ivuska
10.04.07,17:53
Manžel si ale neplatí odvody so sociálnej poisťovne, lebo má živnosť len tento rok. Takže tam asi bude háčik, lebo tým pádom nie je dôchodkovo poistený.
ekopo
10.04.07,17:54
A ešte číslo zákona a paragraf , ktorý treba pripomenúť milej pani zo ŽÚ.

Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní:

"§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov , alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Ale toto už napísala Betka, len som doplnil č. zákona a §
ekopo
10.04.07,17:55
Manžel si ale neplatí odvody so sociálnej poisťovne, lebo má živnosť len tento rok. Takže tam asi bude háčik, lebo tým pádom nie je dôchodkovo poistený.
To nebude háčik, to bude hák. Treba vždy zadať celý problém.
V tomto prípade dohoda o VP. Neviem, čo má manžel v živnosti. Tam je to menej priechodné.
Zita5
10.04.07,18:04
Ivuska
10.04.07,18:06
Máš pravdu ekopo na tie odvody do SP som na začiatku zabudla. Ďakujem aj tak za rady. S tou dohodou o VP ma napadá ďalší problém. Akú náplň práce uviesť, aby to nebola opakujúca sa práca.
Zita5
10.04.07,18:17
Najskôr som napísala príspevok potom som ho vymazala , ale predsa si myslím že ho dám opäť .

Ja som sa zmienila v mojom príspevku , že na DoVP by som manžela zamestnala napríklad na vymaľovanie obchodu ,prevádzky, natretie plotu a podobné práce a nie na to , aby stál v bare a pomáhal .....neviem akú dohodu mala na mysli pani zo ŽÚ ...mala ju pomenovať .

Napr.riešte so Zmluvou o združení .....pokiaľ manžel má obdobný predmet činnosti ako manželka ....prečo nie , a potom ho nebude nikto kontrolovať čo tam robí ...hoci teraz to už nie je zakázané .....ale na druhej strane bolo by vhodné to dať do poriadku .
Ivuska
10.04.07,19:11
Vďaka za radu. Aj mňa to napadlo len som si nebola istá. Takže riešenie môjho problému je:
1. Manžel sa prihlási do SP ako dobrovoľne poistená osoba a tým môže u mňa pomáhať bez akejkoľvek zmluvy,

alebo

2. uzavrieme spolu zmluvu o združení FO-

Správne som to pochopila?
Ivuska
10.04.07,19:14
Trochu mimo témy - Ďakujem milí poraďáci za príspevky. Som na porade zaregistrovaná už dlhšiu dobu ale väčšinou iba čítam a zbieram informácie a rady múdrejších a skúsenejších ľudí.
ekopo
11.04.07,05:12
Len ešte jednu poznámku: pri združení podnikateľov upozorňujem na nasledovné - zákon o DPH

Registračná povinnosť
§ 4
(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.