mysimis
11.04.07,09:32
Milí poraďáci, hľadám info, čo všetko obnáša rekonštrukcia účtovníctva? Kde by som ohľadom rekonštrukcie našla usmernenie ako ho vlastne urobiť?
zlatica76
11.04.07,09:48
Velmi vseobecne postavena otazka. Ale aj keby bola konkretnejsia, nikto ti neda spravnu odpoved.

Sam/sama musis vediet, co sa ti skryva pod rekonstrukciou uctovnictva: ide len o vykazy, cele uctovnictvo za jeden rok, dva roky, viac rokov? Budes to robit ty alebo to robis pre nejaku firmu, ktora ma uctovnicku? Aky je softver, ake su podmienky (ochota vedenia spolupracovat - lebo ak su zle vykazy, pravdepodobne su zle aj danove priznania - riziko pokut). Vsetko toto si zisti a daj konkretnu otazku.

Usmernenie (od MF SR) urcite nenajdes - ved to by priznali, ze sa robi zle uctovnictvo (tak ako Jahnatek priznal uplatky :) ) Len sama musis porozmyslat a v ramci zakonnych podmienok urobit opravy.
mysimis
11.04.07,11:51
Milá Zlatica, som veľmi rada, že reaguješ na môj dotaz. Jedná sa o takýto prípad: účtovníčka v jednej fi umrela. Žiaľ nebolo možné získať všetky doklady týkajúce sa roku 2006 späť. Z uvedeného dôvodu sa jedná o to, že firma potrebuje urobiť rekonštrukciu účtovníctva. Rok 2005 bol riadne ukončený, z roku 2006 hýba pomerne dosť veľa dokladov /fa za elektrickú energiu, náklady na prevádzku lomu a pod./. Zachované sú aspoň kúpno-predajné zmluvy, ktorých tiež nie je málo. Zatiaľ sa mi nepodarilo vôbec nájsť ani len usmernenie MF ako sa má takáto rekonštrukcia robiť, kde vlastne začať.
koňo
11.04.07,12:31
Odporúčam ísť sa poradiť s príslušným daňovým úradom. Dá sa dohodnúť aj suma dane, čím by sa odstránili problémy daňové.
Z hľadiska účtovníctva odporúčam vypýtať opisy bankových dokladov, vyzvať všetkých dodávateľov a odberateľov, sociálku a zdravotné poisťovne, aby poslali svoju evidenciu, potvrdili svoje zostatky účtovníctva, na ktoré by si sa mala po odsúhlasení s bankovými pohybmi napasovať. Okamžite treba urobiť fyzické inventúry. Bude to hrozná robota.
Žiadne metodické usmernenie od nikoho nepoznám.
zlatica76
11.04.07,12:49
Podľa mňa žiadne usmernenie ani neexistuje. Je to smola, ale zodpovednosť za úplné účtovníctvo ostáva na firme (právnickej osobe) - nie je (a ani sa nedá preniesť) na účtovníčku.

Skús ísť podľa rady koňa:
- nech firma osloví daňový úrad - minimálne sa vám môže podariť odklad podania daňového priznania do septembra
- nech firma osloví všetkých svojich dodávateľov - nejaké inventúry pohľadávok vám museli dôjsť, dajú sa získať kópie bankových výpisov.

Ak dáš do poriadku bankový účet a pokladňu, tak je vysoká pravdepodobnosť, že si asi získala všetko. Ale aj tak je to hrozná robota.

Upozorni štatutárov firmy, že ešte v priebehu 2-3 rokov môžu chodiť nejaké "zabudnuté" faktúry, t.j. v budúcnosti budú nedaňové náklady.
rommy
16.03.09,18:25
Ahoj poraďáci, chcem sa len uistiť, či je možné ak si dala menšia sro urobiť kontrolu účtovníctva, nahodiť všetky dokaldy odznova a podávať opravné daňové priznania a tak isto aj výsledovky. proste nahrať odznova spätne 2 roky. v účte je dosť chýb, v nákladoch PHM a z nej uplatnená DPH pritom žiadne auto v majetku, chcela by som to celé opraviť, ale nebude tam problém s otvorením účt.kníh alebo tak?
ondrejvla
16.03.09,19:05
Robila som rekonštrukciu účtovníctva pre jednu firmu, kde ekonómka podávala DP - či už DPH, alebo DO PO, prehľady, hlásenia...Bolo treba urobiť výkazy pre banku a vtedy konateľ zistil, že nemala nič zaúčtované, sumy boli len na zdrapoch - doslova - papiera, výkazy urobené len na kolene, keď jej nesúhlasilo niečo vo výkazoch, jednoducho to znížila. Nič nebolo v PC, v žiadnom softe, doklady v debničkách od zeleniny, no proste robila tak, ako vládala, bola schizofrenička a to sa prejavilo aj na robote...
Rekonštrukcia? - no to by muselo byť najskôr niekde niečo účtované, tak som začala všetky doklady zháňať, odberateľom som poslala upomienky... tak som zistila, že vo výpisoch, ktoré chýbali sú úhrady, no došlé faktúry som si musela niektoré doslova "vychodiť". Takže všetky VPD a PPD vypisovať, lebo nebolo nič, znovu účtovať ako by som robila bežný rok, aby sa mohlo podať DP, nakoľko boli veľké peniaze v preddavkoch - ich výšku mi povedali na DÚ a poďme robiť. Horšie bolo so ZS, tu sa tiež nedalo na nič spoľahnúť, tak som musela prerobiť aj minulé obdobie, rozdiely som zúčtovala voči nerozdelenému HV. Bola to riadna drina, celá spálňa aj pracovňa boli založené dokladmi podľa dátumu, aj podľa druhu. Pomáhala mi celá rodina, ale sme to dokrvavili. Aby bol konateľ spokojný, že je všetko OK, žiadala som, aby si dal urobiť audit za tieto dve obdobia. Tie sumy, ktoré "zmizli" som na návrh auditorky riešila odpísaním z HV minulého obdobia. Takže ešte raz, rekonštrukcia je vlastne nové účtovanie, aby si mohla rekonštruovať staré. Prajem ti, nech sa ti to podarí.
Rozalka
16.03.09,20:12
Vlastička, dovolím si tvrdiť, že horšie ako nové účtovanie. Takáto rekonštrukcia - to je ako prešiť zo starých šiat nové... Radšej si tie nové človek kúpi, však?
rommy
16.03.09,20:48
Takže nebude problém ak to všetko nahrám odznova a podám nové výkazy a dodatočné DP. sro je založená v roku 2006 a tých dokladov naozaj nie je veľa ale je tam dosť zle zaúčtovaných vecí žiadne inventarizácie, niektoré kvartálne dph sú robené len formou tabulky proste vstup výstup a hotovo a radšej by som to nahodila znova...
rommy
23.03.09,11:29
Prosím Vás a naozaj sa nemusím báť §16 zákona o Ú alebo v tomto prípade ak idem nahrať všetko odznova sa neberie do úvahy? lebo nie je tam napísané nič o tom že môžem otvoriť účt.knihy ak idem opravovať. prepáčte ak otravujem ale ked si s tým už dám námahu že to nahrám celé odznova tak nechcem aby som urobila nejakú chybu s tým že to celé preúčtujem, lebo veľa vecí odtiaľ musím vyhodiť, aj dph poopravovať lebo je tam uplatňovaná dph z kolkov a z poštovného a tak... ešte vás prosím o potvrdenie :o