Dusan51
11.04.07,10:28
Dobrý deň,
poraďte : "
Pre zákazníka robím komplexnú službu : tlač, obálkovanie atď. (služby s DPH) a aj platím poštovné (ktoré je bez DPH).
Akým spôsobom je možné zákazníkovi fakturovať službu komplexne? Môže ísť jedna faktúra, kde do základu dane (DPH) ide len služba, alebo musia ísť dve faktúry, kde tá druhá (na poštovné ) je napr.s textom : "...prefakturujeme Vám poštovné..."?
Ďakujem.
Tweety
11.04.07,08:31
Dobrý deň,
poraďte : "
Pre zákazníka robím komplexnú službu : tlač, obálkovanie atď. (služby s DPH) a aj platím poštovné (ktoré je bez DPH).
Akým spôsobom je možné zákazníkovi fakturovať službu komplexne? Môže ísť jedna faktúra, kde do základu dane (DPH) ide len služba, alebo musia ísť dve faktúry, kde tá druhá (na poštovné ) je napr.s textom : "...prefakturujeme Vám poštovné..."?
Ďakujem.

Úplne postačí jedna fa za poskytnuté služby, vrátane poštovného, všetko to bude s dph.
Dusan51
11.04.07,09:06
Dakujem za odpoved, ale ak vyfakturujem celu sumu s DPH, bude cela sluzba drahsia o DPH z postovneho. T.j. zakaznik ma DPH na vstupe a ja ju mam len na vystupe a nie na vstupe.
Ziskal som jeden pr. faktury, kde posiela jednu fakruru ,ale do zakladu dane ide len sluzba a nie postovne.
Dusan51
11.04.07,09:22
Dakujem za odpoved, ale pre zákazníka bude tým pádom služba drahšia o DPH, nie? Mám jeden vzor faktury kde to bol na jednej fakture, ale do zakladu dane šla len suma za službu a nie DPH (tot sa mi nezda veľmi správne).Čo Vy na to?
Tweety
11.04.07,09:23
Dakujem za odpoved, ale pre zákazníka bude tým pádom služba drahšia o DPH, nie? Mám jeden vzor faktury kde to bol na jednej fakture, ale do zakladu dane šla len suma za službu a nie DPH (tot sa mi nezda veľmi správne).Čo Vy na to?
Áno, bude drahšia, ale takto je to správne. Pre vás je to služba, a tá musí byť zdanená.
Ala100
11.01.08,08:51
Chcela by som vediet Vas nazor..predavame knizky na fakturu s 10 % DPH a postovne k tomu, ako dalsia polozka faktury..10 alebo 19 %?
AdamC
11.01.08,20:36
Ahojte,

mna by zaujimalo tiez.

Predavame tovar, vacsinou na dobierku. Kozmetiku.
Vsetko robime cez faktury. Postovne nefakturujeme
na fakture. Na potvrdenke o prijme z posty je suma
vyssia ako na fakture. To ja davam do trzieb dodatocne,
ale nie je tam DPH.

Niesom si uplne isty, ci je to spravne.

Ak by malo byt to postovne vo fakture, a s DPH, potom je to jasne,
a aj moja dalsia otazka je bezpredmetna. Potom suma dobierky by
mala byt identicka so sumou na fakture.

Postovne ako take, vstupuje do koeficientu?
Ak je oslobodene od dane...

Ako to ma ale potom logiku, ked posta mne tu sluzbu da
bez DPH, a ja ju musim posunut na zakaznika s DPH, on to
zaplati a ja to odvediem statu.

Dakujem.
A.
Dáša_
11.01.08,20:53
Ja si myslím, že poštovné je oslobodené od dane iba vtedy, ked ho robí Slovenská pošta. Vychádza to zo zákona o poštovných službách.
Lydka R
11.01.08,20:58
Ahojte,

mna by zaujimalo tiez.

Predavame tovar, vacsinou na dobierku. Kozmetiku.
Vsetko robime cez faktury. Postovne nefakturujeme
na fakture. Na potvrdenke o prijme z posty je suma
vyssia ako na fakture. To ja davam do trzieb dodatocne,
ale nie je tam DPH.

Niesom si uplne isty, ci je to spravne.

Ak by malo byt to postovne vo fakture, a s DPH, potom je to jasne,
a aj moja dalsia otazka je bezpredmetna. Potom suma dobierky by
mala byt identicka so sumou na fakture.

Postovne ako take, vstupuje do koeficientu?
Ak je oslobodene od dane...

Ako to ma ale potom logiku, ked posta mne tu sluzbu da
bez DPH, a ja ju musim posunut na zakaznika s DPH, on to
zaplati a ja to odvediem statu.

Dakujem.
A.

Pozri si posledné dva príspevky
http://www.porada.sk/t8403-p5-dobierka.html
linko1
17.01.08,11:02
ahojte, potrebujem poradiť ohľadne poštového,
sme firma, ktorá prevažne účtuje na faktúre aj poštovné, teraz neviem, čo je správe
poštovné - /zásielky dávame na poštu/ DPH pošta neučtuje
my ale DPH musíme dávať do Poštovného ?
a ešte by som chcela vedieť, či to mám zaradiť pri účtovaní do tovaru alebo do služieb?
Dáša_
17.01.08,11:19
ahojte, potrebujem poradiť ohľadne poštového,
sme firma, ktorá prevažne účtuje na faktúre aj poštovné, teraz neviem, čo je správe
poštovné - /zásielky dávame na poštu/ DPH pošta neučtuje
my ale DPH musíme dávať do Poštovného ?
a ešte by som chcela vedieť, či to mám zaradiť pri účtovaní do tovaru alebo do služieb?

ja si myslím, že poštovné (alebo inak nazvanú službu) musíte dávať s DPH.

Poštovné má oslobodené od DPH iba Slovenská pošta.

Najideálnejšie je poštovné zakalkulovať priamo do ceny tovaru, ktorý dodávate.

Oslobodenie od dane

§ 28
Poštové služby


Oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby.7) Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou.


poznamka 7) § 3 zákona č. 507/2001 Z. z. o poštových službách.

citácia zákona 507/2001
§ 3
Univerzálna služba


(1) Univerzálna služba je súbor poštových služieb (§ 18 ods. 2 a 3), ktoré je poskytovateľ univerzálnej služby povinný trvalo poskytovať v prístupových a kontaktných miestach za rovnakých podmienok, v určenej kvalite a za prijateľné ceny (ďalej len "poštová sadzba") všetkým užívateľom každý pracovný deň najmenej s jedným vyberaním a dodávaním denne.

(2) V rámci univerzálnej služby sa k poštovej zásielke poskytuje služba

a) doporučene, ktorou sa poskytuje paušálna záruka proti riziku jej straty, krádeže alebo poškodenia a doklad pre odosielateľa o jej podaní a na požiadanie aj o jej dodaní adresátovi (ďalej len "doporučená zásielka"),
b) poistenie, ktorou sa poštová zásielka poisťuje pre prípad straty, krádeže alebo poškodenia do hodnoty udanej odosielateľom pri jej podaní (ďalej len "poistená zásielka").

(3) Univerzálna služba sa v medzinárodnom poštovom styku poskytuje podľa pravidiel platných pre medzinárodný poštový styk, ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.
Zita5
17.01.08,11:21
ahojte, potrebujem poradiť ohľadne poštového,
sme firma, ktorá prevažne účtuje na faktúre aj poštovné, teraz neviem, čo je správe
poštovné - /zásielky dávame na poštu/ DPH pošta neučtuje
my ale DPH musíme dávať do Poštovného ?
a ešte by som chcela vedieť, či to mám zaradiť pri účtovaní do tovaru alebo do služieb?

Zákon o dani z pridanej hodnoty


§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html#hore)



(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.



(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj

a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.


Ja osobne vo FA v osobitnej položke to pomenovávam ...expedícia,balné v 19% sadzbe .
Dáša_
17.01.08,11:39
Ja osobne vo FA v osobitnej položke to pomenovávam ...expedícia,balné v 19% sadzbe .

No, mam k tomu jednu podotazku - v jednom baliku dodavam knihy s 10% dph a iný tovar s 19% DPH.

V akej sadzbe bude expedicia, balné?
Zita5
17.01.08,11:56
No, mam k tomu jednu podotazku - v jednom baliku dodavam knihy s 10% dph a iný tovar s 19% DPH.

V akej sadzbe bude expedicia, balné?

Ja by som sa prikláňala stále k tej 19 % sadzbe , nakoľko by som to považovala za samostatné plnenie a okrem iného , služby sú nie v zníženej sadzbe DPH .Ale to je môj názor , čiže kľudne ma môžete opraviť .

Tak isto by som fakturovala aj pri zaslaní knihy na dobierku , kde by som expedíciu a balné dala do 19% sadzby .
Dáša_
17.01.08,12:01
Ja by som sa prikláňala stále k tej 19 % sadzbe , nakoľko by som to považovala za samostatné plnenie a okrem iného , služby sú nie v zníženej sadzbe DPH .Ale to je môj názor , čiže kľudne ma môžete opraviť .

Tak isto by som fakturovala aj pri zaslaní knihy na dobierku , kde by som expedíciu a balné dala do 19% sadzby .


No po pravde, z tej nižšej citacie mi to nevyplyva. Ale urobim to tak, ako hovoriš. V podstate, mojimi zakaznikmi su zvyčajne nepodnikatelia a tych zaujima celkova suma expedičných nákladov. A štátu odvediem viac, tak snád nebude problem. :)
linko1
17.01.08,12:26
takže pri poštovnom mám dph na výstupe ale na vstupe chýba...
pretože slovenská pošta mi "predáva služby bez dph"...
je to určite správe?
Tweety
17.01.08,12:51
takže pri poštovnom mám dph na výstupe ale na vstupe chýba...
pretože slovenská pošta mi "predáva služby bez dph"...
je to určite správe?
Áno Ty vyfakturuješ s dph, pretože nie si Pošta- neplatí oslobod. od dane, je to správne.
Iva1
07.03.08,12:13
Dobry den, pre nasho zakaznika zabezpečujeme tlač časopisu a nasledne aj jeho distribuciu poštou. Túto distribúciu si objednávame u dodávateľa, od neho mi prišla faktúra za služby s 19% a refakturácia poštovného Slovenskej pošty podľa prílohy bez DPH. Prosím Vás, ako to mám ja faktúrovať ďalej zákazníkovi, tiež bez DPH ako to mám od dodávateľa? Potrebovala by som súrne odpoveď. Ďakujem.
Iva1
10.03.08,23:10
prosim, nevie mi nikto poradiť?
Dáša_
11.03.08,03:42
Dobry den, pre nasho zakaznika zabezpečujeme tlač časopisu a nasledne aj jeho distribuciu poštou. Túto distribúciu si objednávame u dodávateľa, od neho mi prišla faktúra za služby s 19% a refakturácia poštovného Slovenskej pošty podľa prílohy bez DPH. Prosím Vás, ako to mám ja faktúrovať ďalej zákazníkovi, tiež bez DPH ako to mám od dodávateľa? Potrebovala by som súrne odpoveď. Ďakujem.

Myslím, že ak nie si Slovenska pošta, nemáš dôvod fakturovať "poštove" služby bez dph.