mimuška
11.04.07,10:47
Zdravím,
mám takúto dilemu :
Firma A postúpila pohľadávku firmy B firme C
Dodnes firma B nezaplatila firme C , a ani firma C nezaplatila za postúpenie firme A
Môžem postúpiť teda z firmy A pohľadávku z postúpenia voči firme C nejakej firme X ?
môžem to zaúčtovať
315-X / 315-C
546 / 646

vopred dakujem za kazdu radu
betka
15.04.07,12:33
Ak bolo postúpenie pohľadávky dohodnuté za odplatu, postupca ručí postupníkovi za vymoženie pohľadávky do výšky prijatej odplaty spolu s úrokmi.

Pozrite sa ako máte uzatvorenú zmluvu o postúpení pohľadávok.
renča1
15.04.07,12:49
Zdravím,
mám takúto dilemu :
Firma A postúpila pohľadávku firmy B firme C
Dodnes firma B nezaplatila firme C , a ani firma C nezaplatila za postúpenie firme A
Môžem postúpiť teda z firmy A pohľadávku z postúpenia voči firme C nejakej firme X ?
môžem to zaúčtovať
315-X / 315-C
546 / 646

vopred dakujem za kazdu radu

Môžeš postúpiť, ale nesmie ísť o premlčané pohľadávky.
koňo
15.04.07,15:19
Pre renča1°
Ja si myslím, že môžeš postúpiť aj pohľadávky po lehote splatnosti. je to problém spoločnosti, ktorá pohľadávku kupuje. Tá sa môže s dlžníkom dohodnúť.
S účtom súhlasím s výhradou súvzťažnosti, správne má byť
546/315
315/646
renča1
16.04.07,04:30
Zdravím,
mám takúto dilemu :
Firma A postúpila pohľadávku firmy B firme C
Dodnes firma B nezaplatila firme C , a ani firma C nezaplatila za postúpenie firme A
Môžem postúpiť teda z firmy A pohľadávku z postúpenia voči firme C nejakej firme X ?
môžem to zaúčtovať
315-X / 315-C
546 / 646

vopred dakujem za kazdu radu

Pozri aj:

Výklad právnych predpisov
Ustanovenia riešiace odplatné postúpenie pohľadávok:

Je potrebné si preštudovať znenie následne menovaných ustanovení a aplikovať ich v jednotlivých konkrétnych zmluvách o postúpení pohľadávok.

Postúpenie pohľadávok je možné realizovať:
prostredníctvom špecializovanej sprostredkovateľskej firmy. Túto oblasť rieši Obchodný zákonník v §642-§651 (Zmluva o sprostredkovaní)
prostredníctvom mandatára. Túto oblasť rieši Obchodný zákonník v §566-§576 (Mandátna zmluva).
ak má jasnú predstavu (či už postupca, alebo postupník) napr. zo systému slovKREDIT.sk - Burza pohľadávok, môže túto činnosť realizovať vo vlastnej réžii s využitím služieb príslušnej právnej poradne.

Vlastné postúpenie pohľadávok rieši §524 - §530 Občianskeho zíkonníka: Veriteľ môže svoju pohľadávku aj bez súhlasu dlžníka postúpiť písomnou zmluvou inému subjektu,
§ 525 stanovuje, ktoré pohľadávky je možné a ktoré nie je možné postúpiť,
§ 526 stanovuje povinnosti postupcu resp. postupníka pri postúpení pohľadávky,
§ 527 pojednáva o ručení postupcu voči postupníkovi za postúpenú pohľadávku
§ 528 stanovuje ostatné povinnosti postupcu voči postupníkovi
§ 529 stanovuje práva a povinnosti dlžníka voči postupníkovi
§ 530 rieši ostatné väzby medzi postupcom, postupníkom a dlžníkom

Z celkového pohľadu však je dôležité, že postupca (majiteľ pohľadávky) nepotrebuje súhlas svojho dlžníka na realizovanie odplatného postúpenia pohľadávky postupníkovi (novému majiteľovi pohľadávky). Ak sa pre tento krok rozhodne, veriteľ musí jeho vôľu akceptovať.

Pred resp. pri uzatváraní zmluvy o postúpení pohľadávky je potrebné upozorniť na:

§323 a §387 - §408 Obchodného zákonníka , ktoré pojednávajú o uznaných a premlčaných (nedobytných) pohľadávkach. Pri postúpení (odplatnom prevode) pohľadávky doporučujem vyžadovať v zmluve prehlásenie postupcu, že pohľadávka nie je premlčaná





Pre renča1°
Ja si myslím, že môžeš postúpiť aj pohľadávky po lehote splatnosti.

S účtovaním súhlasím,:) ale nesúhlasím s tým, že sa môže postúpiť aj premlčaná pohľadávka, vychádzajúc z Obchodného , Občian. zákonníka.;)