kajtos
27.01.05,11:37
Prosím o radu. Ako mám postupovať, keď chcem právnou cestou dosiahnuť splnenie zmluvy o dielo zo strany výrobcu. Predmet zmluvy je “Výroba dverí so zárubňami a schodiska a ich montáž.” Výrobca obdržal zálohu na materiál, presne podľa zmluvy a zvyšok peňazí má obdržať po odovzdaní diela. Dielo je z väčšej časti hotové, zostáva dodať a osadiť 7 dverí a dokončiť zábradlie na schodoch. Je v časovom sklze 4 mesiace po dohodnutom termíne. Žiada doplatiť celú čiastku vopred, pred vykonaním montáže, čo ja odmietam, pretože sa oprávnene obávam, že sa montáže nedočkám. Som v práve ?
bacajano
20.09.05,08:19
Zhotovenie veci na objednávku, teda aj rôzne rekonštrukčné či remeselnícke práce, sa riadia podľa Občianskeho zákonníka zmluvou o dielo. Medzi jej najdôležitejšie ustanovenia patria:
• Ak sa cena dohodla podľa rozpočtu, nesmie sa bez súhlasu objednávateľa zvýšiť. Práce a náklady do rozpočtu nezahrnuté možno účtovať iba vtedy, ak to schváli objednávateľ písomne, alebo ak práce dodatočne písomne objednal.
• Ak sa v čase uzatvorenia zmluvy do jej splnenia zmenil cenový predpis, podľa ktorého sa cena dohodla, je zhotoviteľ na to povinný objednávateľa ihneď písomne upozorniť a oznámiť mu novú cenu.
• Objednávateľ je oprávnený po oznámení novej ceny od zmluvy odstúpiť. Ak neodstúpi, je povinný zaplatiť novú cenu, iba ak k zvýšeniu ceny došlo po prekročení dohodnutej lehoty.
• Ak má dodaný materiál nedostatky, ktoré bránia riadnemu vyhotoveniu dohodnutej práce, treba na to objednávateľa upozorniť. Rovnakú povinnosť má zhotovíte!' aj vtedy, ak objednávateľ žiada, aby sa dielo vykonalo podľa pokynov, ktoré odporujú zaužívanému technologickému postupu.
• Ak objednávateľ aj napriek upozorneniu trvá na objednávke, zhotoviteľ môže od zmluvy odstúpiť.

Zdroj: Národná obroda, str. 5 (7.4.2003)