sybila3
11.04.07,10:27
Ahojte, prosím môžete mi poradiť ako spravím v MS3 vzájomný zápočet:
Vystavená fa 311100/604,343 500.000,-
Prijatá fa 504,343/321100 90.000,-
úhrada 221100/311100 410.000,-. Ako zaúčtujem tých započítaných 90.000? díky moc
andreaS
11.04.07,08:49
ked si otvoris interne doklady, tak tam je ikonka "vytvorit zapocet", tak kliknes nan, otvori sa ti taka tabulka a tam kliknes na VYBER ADRESU.. vyberies adresu dodavatela, kt. sa zapocet tyka a potvrdis... program vyhlada vsetky faktury, kt. sa tohto dodavatela/odberatela tykaju a ponukne ti svoj vlastny zapocet. Ak sa ti jeho cisla nepacia, tak opravenim kazdeho zaznamu si vytvosi svoj vlastny zapocet na sumu, kt. potrebujes, cize spominanych 90tis.

Potom potvrdis a vytvoris zapocet. Zapocet bude pozostavat z 2 ID, jeden krat zapocita odberatelske fa a druhy krat dodavatelske fa. Pre kazdy typ plati ina predkontacia
- pre dodavatelske je to 321/395
- pre odberatelske to je 395/311

Po vytvoreni tychto ID je zapocet hotovy. Ja pouzivam na zapocty interny doklad s nazvom ID-zapocty a ma aj vlastnu ciselnu radu.

Potom ti na vystavenej fakture ostanu dlzni 500.000,- - 90.000,- = 410.000,-
sybila3
11.04.07,08:57
Ale práveže mi vyberie iba pohľadávku ale záväzok nie, tak mi vypisuje, že nie sú vhodné doklady, ale prijatá fa a vystavená fa = rovnaká suma, ktorá by mala byť započítaná, tak asi nepôjdem cez zápočty ale vytvorím 2 ID a zaúčtujem 321/395,395/311 suma 90.000 a dúfam, že to bude dobre, díky.
sybila3
11.04.07,09:08
No už mi ich tam načítalo, aj odb. aj dod. ale ked dám vytvoriť doklad, tak mi vypíše, chyba zadajte medziúčet pre zaúčtovanie zápočtu, čo s tým, predkontáciu v ID mám vytvorenú, kde je chyba? díky
andreaS
11.04.07,09:11
Skus si vytvorit 2 typy dokladu, pre zapocet OF a pre zapocet DF. A kazdemu nadefinuj predkontaciu. Pripadne roztvor predkontaciu a tam vyber potrebnu predkontaciu. Malo by to ist...

Nie som momentalne u klientka, u kt. robim v MS3. Ak by to trebalo vyskusat, tak ti viem pomoct az ku veceru, ked budem doma. Viem sa z domu napojit na server a robit ako keby som bola v praci.
sybila3
11.04.07,09:21
Mám vytvorené predkontácie zvlášť na odb., dod. a ked dám vytvoriť, tak mi vypíše, že nadefinuj medziúčet, ale ved ho mám nadefinovaný, neviem, kde je chyba, lebo ked si to vyskúšam v demo verzii, tak tam mi to urobí.
sybila3
11.04.07,09:40
Hotovo, podarilo sa mi to. dúfam, že je to dobre, je som nemala zadané v konfigurácii účty. No to je tuzemsko, teraz mávam aj zahraničie, ale tak že vystavená, nemec si odráta sumu, ktorú sme mu my dlžní a uhradí zvyšok na účet, to urobím tak isto, musím si v konfigurácii asi nastaviť pre odb. a dod. zahraničie účty?
Ale neviem ako si to mám skontrolovať, faktúry sa mi vynulovali, ked pozerám pohyby na účtoch 395 je 0 a spárovanie pri fa mám 395/311, 321/395, hádam je to dobre...
andreaS
11.04.07,10:16
ja robim v podstate 2 typy zapoctov.

Ten prvy je vyssie uvedeny.

Ten druhy vyuzivaju niektori nasi odberatelia (99% retazce, metro, carrefour..) A vtedy mi poslu uhradu napr. 100.000,- a do mejlu mi poslu podklad, co tym vlastne uhradili. Su tam uvedenie nielen nase pohladavky ale aj nase zavazky. Tak vtedy robim uhrady presne podla zoznamu, cize uhradim nasu fa za 150.000,- a uhradim nas zavazok voci nim za 50.000,-. Rozdiel tychto dvoch je 100tis... Vtedy nerobim ziadne zapocty. Tento druhy sposob mam ovela radsej :)
sybila3
11.04.07,10:23
Aj ja mám taký prípad zo zahraničia, ale ako to urobíš účtovne?
andreaS
11.04.07,10:39
myslis ten druhy sposob, ze poslu do mejlu podklad co kedy uhradili??

No jednoducho, kazdu jednu fakturu uvedenu na tom rozpise nahodim samostatne a tvarim sa, ze mi kazdu uhradili po jednom a tiez ze ja som uhradila tie svoje /ak sa na zozname nachadzaju aj moje zavazky/.
jani73
26.04.07,11:59
Dobrý deň, prosím poraďte ako postupovať pri zápočete v Omege.
Máme podpísanú s fdanou firmou dohodu o zápočte, kde máme 2 x DF a 5 x OF. Zadala som ID = Z , zadala som dátum podpísania dohody a do textu OF, DF, ktorých sa to týka. Cez lupku so vybrala všetky tieto fa a OK, a tu mi nastal problém. Niečo som urobila zle.Keď som si pozrela cez prehľad pohľadávok a prehľad záväzkov tieto fa stále ich mám ako neuhradené . Poraďte prosím. Vďaka.
andreaS
26.04.07,12:34
otvor si ID, klikni na "zapocet" a stlac ENTER, program ta bude navigovat, ked si vypyta text, ja zvyknem napisat Zapocet s firmou XY, postupne si "vypyta" faktury, kt. sa to tyka. Budes ich vyberat cez lupu aj sumu zadas podla potreby.

Nezabudni sa medzi jednotlivymi okienkami pohybovat cez ten ENTER, vtedy mas aktivne len pole, kt. od teba program vyzaduje vypisat. Inak sa ti zapocet podari ale musis sa tomu viac povenovat.
jani73
26.04.07,12:48
skúšam to už celý deň, mám napomoc aj príručku, ale nedarí sa mi to, som z toho hotová, toľko času som už s tým zabila.
ID mi normálne zadá, ale keˇpozriem na úhrady sú stále neuhradené, t. z. že robím chybu, ale kde????:mee:
andreaS
26.04.07,13:10
a robis ten ID cez tie ich predkontacie???

Myslim tym, ako postupujes, ked vytvaras ID so Zapoctom?

Moj postup:

Otvorim si EUD, vyberiem si okruh ID, tam dam "pridaj", v doklade si vyberiem predkontaciu "Z" a odentrujem. Od tohto kroku sa pohybujem LEN cez enter a zadavam postupne vsetko co program pyta. Ked uz mam doklad hotovy, tak len kliknem na jednotlive riadky a do "protipredkontacie" ci uz na stranu MD alebo D doplnim 395.

TAkto mi vzdy uhradi kazdu jednu fakturku. A ked si danu fakturu otvorim a na nej kliknem na uhrady, tak tam je uvedeny ten interny doklad, kt. som ju uhradzala...

Ak by ti trebalo pomoct postupne ako nahadzujes, tak ti mozem pomoct tak ku veceru /19.00 az 21.00/, lebo nie som momentalne u seba.
jani73
27.04.07,11:13
Ďakujem ti za pomoc, skúšala som to tak ako píšeš, ale buď som úplne blbá alebo neviem. Skrátka nejde mi to. Určite je to len nejaká somarina, kde robím chybu, ale neviem kde. Ďakujem za ponuku pomôcť, ale ja som v práci len do 16,30 - potom sa ponáhľam domov mám malé deti. Doma nemám internet - smola. Musím to skúšať kým to nepôjde. Pozerala som ako to robil môj predchodca aĺe na nič som neprišla. Idem robiť niečo iné, možno ma osvieti.
Ešte raz vďaka za radu, určite sa ešte ozvem.
andreaS
27.04.07,12:07
skusim ti pomoct aspon prilepenim podrobneho popisu cinnosti pri zapocte. Mozno ked si to precitas a skusis to tak urobit, tak ti to pojde. Mozno pomoze aj ostatnym. No najskor musim dorazit domov, aby som videla postup a spravne to napisala. Ak sa mi podari, skusim prilepit aj obrazky postupu, pripadne to vlozim ako dokument s popisom :)
jani73
30.04.07,08:50
Poradíš mi s tým zápočtom prosím ???
andreaS
01.05.07,06:45
jasne, idem na to :) nemohla som skor, lebo som prisla k urazu a nemohla som nic ine len lezat :(

takze takto:

1.
otvor EUD, okruh ID, daj pridat

2.
otvori sa ti okienko noveho ID, vyberies si vzor /vlavo hore/ - tu zadas "Z" a napravo od tohoto Z je napisane zapocet a stlacis ENTER

3.
hodi ta to na okienko DATUM VYHOTOVENIA, ten zadas a znova ENTER

4.
skoci to na TEXT, ja zadam Zapocet s firmou XY, znova ENTER

5.
skoci to na okienko UHRADA, ak vies priamo VS niektoreho z dokladov, tak ho sem napises, ak nie, tak klikni na tu lupu na konci tohto riadku, skusime to cez tu lupu... takze KLIK na tu lupu, otvori sa ti nove okno, tu zadas do okienka PARTNER nazov firmy, kt. doklad hladas, takze XY a das OBNOV, najdes si prvy doklad, zacneme OF, tak vyberam prvu OF. Vyberiem ju tak, ze sa na vybrany doklad nastavim /kliknem nan/ a vpravo hore kliknem na OK. Znova sa vratim do riadku UHRADA v nasom ID. Teraz stlacim ENTER.

6.
vyhodi okienko, kde zadas sumu, kt. si zelas z daneho dokladu uhradit, predpokladam ze nechame celu sumu /hodnota OF sa rovna hodnote DF/. Klik na OK.

7.
znova sa vratime do okienka UHRADA, takze znova ten isty postup ako v bode 5 a nasledne 6

8.
toto pojde este jeden krat, celkovo ti program umozni vybrat 3 doklady /teda aj tri riadky v dolnej casti dokladu/. lenze mi potrebujeme zadat este dalsie 4 doklady.V uctovnych zapisoch, kde mas tieto tri riadky by si mala mat vysvieteny 4.riadok ak nie tak do neho klikni. A znova chod do laveho horneho rohu a klikni do okienka VZOR na to pismeno "Z" a ENTER.

9. skoci to presne ako na zaciatku na datum, ten len odentrujes, pretoze sa nemeni

10.
skoci na text, znova sa nemeni, takze ENTER

11.
a znova sme v okienku UHRADA, vyberiem 4. OF tak ako v bode 5, nasledne bod 6

12.
opat bod 5, vyberiem poslednu OF a nasledne bod 6

13.
opat bod 5, ale tentokrat vyberiem z DF, postup je ten isty len zo zoznamu vyberiem DF daneho partnera

14.
zase sme ukoncili 3 doklady. Takze znova treba mat v uctovnych zapisoch nastaveny riadok 7. Klik vlavo hore na "Z". ENTER, skoci na datum, ENTER, skoci na text, ENTER, skoci na UHRADA

15.
vyberieme posledny doklad, teda druhu DF zo zoznamu, potvrdime enterom ako predchadzajucich 6 dokladov, vybrany doklad ENTER, vyberieme sumu, ENTER.

16.
teraz nam program znovu ponuka na vyber doklad na uhradu, ale to uz nepotrebujeme tak klikni v okienku, kt. sa vola MAKRO na tlacitko "EXR". Vsetko tmave v doklade zmizne a mozes si prekontrolovat vsetko v doklade. Potom uz len klik na OK a zapocet je hotovy, OF aj DF uhradene.

Dufam, ze to je napisane zrozumitelne.
jani73
02.05.07,09:02
AndreaS si zlatíčko za rady. Presne takto som to robila aj ja, ale keď si po tomto započítaní pozriem knihu pohľadávok v neuhradených fa ni tento zápočet nefiguruje a faktúry použité v zápočte sú neuhradené.
Nerozumiem tomu. V pohľadávkach by sa mi malo červené políčko zmeniť na biele nie?
jani73
02.05.07,09:04
Ešte doplním, že v záväzkoch sa mi faktúra použitá v zápočte uhradila.
andreaS
02.05.07,10:29
a ked si v EUD prezries ci uz pouzite OF alebo DF mas v kolonke ZOSTAVA UHRADIT nejaku sumu? ci tam je nula...

ci to nebude len v nastaveni programu, ze ti "neprefarbi" zavazok/pohladavku?

Lebo mne to urobilo tak, ako to ma byt, cize v EUD mam OF aj DF vyrovnane. Skus si este otvorit konkretnu OFa a prezri si na zalozke uhrady, ci tam nieco je.

Ak to stale nebude ono, tak by som to riesila uz cez kros. kdesi bude daka zrada.
jani73
02.05.07,11:10
Ďakujem ti veľmi pekne za ochotu a trpezlivosť, prajem skoré vyliečenie z úrazu. idem skúšať volať do Krosu ( majú však stále obsadené). Pekný deň
j.u.l.i.a
14.10.08,11:15
poraďáci, prosím o radu:
šéf chce odo mňa vedieť aké dokumenty sú potrebné k vzájomnému zápočtu zahraničnej došlej faktúry a našej odoslanej faktúry tejto zahraničnej firme. Ešte som sa s týmto nestretla a neviem, čo mu odpovedať :-(((
atka4
14.10.08,11:46
poraďáci, prosím o radu:
šéf chce odo mňa vedieť aké dokumenty sú potrebné k vzájomnému zápočtu zahraničnej došlej faktúry a našej odoslanej faktúry tejto zahraničnej firme. Ešte som sa s týmto nestretla a neviem, čo mu odpovedať :-(((
Spíšete zápočet, tak ako bežne medzi SK subjektmi, možno by bolo vhodné mať to aspoň 2-jazyčne, t.j. aspoň SJ a AJ, prípadne jazyky oboch zmluvných strán.
j.u.l.i.a
14.10.08,11:56
Ďakujem.
j.u.l.i.a
14.10.08,11:59
Problém je, že som nerobila zápočet ani v rámci SR. Je na to nejaký vzor?
j.u.l.i.a
14.10.08,12:07
Už som to našla :-)))
Zuzula07
13.11.12,10:37
mozem sa opytat co ste vyplnali v tej konfiguracii mne to nejako nejde :(