mamuša
11.04.07,11:44
Zdravím poraďákov :o;).
K veci: Moja svokra vlastní pozemky a tie, ktoré sa postupom času stanú stavebnými pozemkami, chce previesť synovi(môjmu manželovi). Problém je v tom, že pozemky sú preverované na katastry a nie je možné s nimi uskutočňovať prevody, nakoľko by ich ani nezavkladovali.
Otázka znie : Existuje zmluva o budúcej zmluve,alebo nejaká iná zmluva, ktorú by matka a syn uzatvorili a overili na úrade, a ktorá by nadobudla platnosť po šetrení katastrálným úradom a v prípade matkinej smrti, by sa nestal spomínaný pozemok predmetom dedičného konania.
Za pomoc vopred vďaka.:rolleyes:
peeter676
12.04.07,12:32
vedel by som spraviť takú zmluvu

Peter.
novak666@pobox.sk
rada
12.04.07,12:50
vedel by som spraviť takú zmluvu

Peter.
novak666@pobox.sk

mimotemy A nedala by sa poskytnúť na poradu ? Môže sa hodiť v budúcnosti aj niekomu inému. :confused:

Princíp porady - raz poskytneš radu Ty druhý krát bude poskytnutá Tebe, ovšem za podmienky absolútnej dobrovoľnosti. ;)
mamuša
12.04.07,13:07
Viem, že právnici takéto zmluvy vedia, ale predsa len by sa hodilo hodiť niečo podobné do porady, aby boli v obraze aj poraďáci, ktorých takéto niečo zaujíma. No tak von s tým...;) . Aj keď v dnešnej dobe sa rady platia, treba byť niekedy ústretový, ako napríklad teraz.:---
peeter676
12.04.07,17:21
ak má byť zmluva platná vyžaduje si dosť času jej príprava a preštudovanie stavu veci, na to nemám veľa voľného času; a keďže nemám podklady môžem teda len všeobecne upozorniť: 1.musí byť písomná, 2. podpisy musia byť na tej istej listine, 3.nesmie obchádzať zákon (napr. darovanie/predaj pre prípad smrti), 4.musí byť preverená spôsobilosť konať, 5.nesmie sa jednať o nehnuteľnosť "extra commercium", apod.
...proste bolo by to na dlhšie štúdium právneho stavu; proti zodpovedaniu parciálnych otázok samozrejme nie som - len treba brať do úvahy právne riziká z toho vyplývajúce

good luck :)
Voglein
18.04.07,15:11
Nespomina sa o aké konanie sa na katastri jedná??????
To je totiz dost dôležité.
Pokial viem kataster neuznava nieco ako zmluvu o buducej zmluve, jedine ak zriadenie vecného bremena ale aj to je normalne katastrálne konanie.
Neda sa presne povedat ako by to bolo správne kedze sa tu neuvádza druh toho katastralneho konania na zaklade ktorého daný prevod kataster nemoze zavkladovat.
mamuša
25.04.07,06:16
Jedná sa o ROEP - konanie o obnove evidencie niektorých pozemkov a právných vzťahov k nim.
Je stanovené aj doba, dokedy musí byť konanie ukončené?:rolleyes:
Voglein
25.04.07,15:44
ROEP je na dlhsie. nie je stanovena presna doba ukoncenia konania. jedina lehota co je tak je doba, ktoru ma na rozhodnutie kataster a to su 3 roky.
Konanie ma totiz viacere etapy a kazda z nich trva priblizne od 30 - 90 dni.
Toto konanie sluzi vyslovene na to aby sa zistili vsetci vlastnici pozemkov alebo ich nastupcovia. Preto je toto konanie dost zdlhave a pokial sa nezistia vsetky nalezitosti tak na dany pozemok sprava katastra nevykonava ziadne zapisy. zalezi vyslovene na komisii. najlepsie je zajst za zhotovitelom alebo na miestny urad a popitat sa ich ako by sa to dalo vyriesit co najrychlejsie. komisia totiz spolupracuje s vlastníkmi pozemkov a je na nich ako rychlo sa ukonci ci budu alebo nebudu spolupracovat. poznam totiz pripady kedy sa cez ROEP tahalo vydrzanie aj 3 roky lebo sa stale dookola podavali namietky a odvoplania.
mito009
26.04.07,09:12
1. kto
2. co
3. kedy
4. za akych podmienok
5. za kolko
6. datovanie a podpis

co som zabudol
Ak nemate dostatocne vedomosti a skusenosti vyhladajte odbornika. Je znacne riziko pustit sa cestou (ved zvladnem sam). Zmluva o buducej zmluve musi splnat formu, nalezitosti. Podla tejto zmluvy sud nahradi prejav vole predavajuceho na riadnej kupnej zmluve.
Peter ma pravdu. Podla tohoto opisu nie je mozne dostatocne odborne posudit stav a poradit.
Voglein
26.04.07,14:16
ak momentalne prebieha na katastri konanie moze sa kazdy aj na hlavu postavit no pokial neprebehne nič ohladom tohto pozemku sa nezavkladuje. neviem preco tu vlastne spominate zmluvu o buducej zmluve ked vlastne aj ta by mala hodnotu len ak by presla zavkladovanim. a tu ide presne o to ze momentalne ziaden pohyb nebude pokial neprebehne ROEP. správa katastra ma povinnost pred schválením registra ROEP nevykonávať žiadne zápisy vlastníckych ani iných práv do katastra nehnuteľností k pozemkom, ktoré sú predmetom konania. správa katastra ich zapíše až po schválení registra.
mito009
26.04.07,14:39
ta zmluva o buducej kupnej zmluve sledovala iny ciel ako okamzity prevod vlastnickeho prava na buduceho kupujuceho. Pozorne si precitaj otazku. :cool:
Voglein
29.04.07,10:16
Ja som otazku pochopila. len hovorim o tom že čokolvek ked bude momentalne podane na katastri tak to akurat bude stat niektoremu z pravnikov na policke lebo s tym aj tak nic nezrobi. a kazda zmluva tykajuca sa nehnuteľnosti musí prejst katastrom aby mala právne účinky. to už sa viac oplati napisat klasicku zmluvu (či už darovaciu alebo kúpnu) a počkať si pokial sa prevody budu dat uskutočniť. saozrejme aj overenie musí byť už z terajsim datumom. takto spracované zmluvy sa možu podať na kataster do 3 rokov.