Viera
11.04.07,13:33
SZČO má založenú živnosť od 01.03.2007. V apríli 2007 zakúpil ako súkromná osoba PC na splátky v hodnote 25 tis. Sk. PC splatí do októbra 2007.
Existuje nejaký spôsob ako vložiť tento PC do živnosti a uplatniť si ho v daňových výdavkoch roku 2007 ?
Vladimír Ozimý
12.04.07,06:22
no veci kúpované ako súkromnou osobou nie je možné uznať do daňových výdavkov...zákon umožňuje uplatniť si z majetku odpisy ak ho vložíte ako súkromná osoba do podnikania a to vo výške odpisu ktorý by prísluchal v roku keby bol zaradený v podnikaní od začiatku obstarania...keďže ale vy tento majetok neopisujete a vaša ZC k 31.12. je 0 takže aj daňový výdavok je 0...ale zaradením majetku do podnikania ďalšie vzniknuté náklady s týmto majetkom si môžte uznávať do nákladov
Viera
12.04.07,07:08
Teda ak tomu dobre rozumiem: ak by hodnota PC bola viac ako 30 tis. Sk, mohol by sa PC zaradiť do podnikania a pre rok 2007 by sa potom mohol uplatniť odpis vo výške 1/4 obstarávacej ceny ?
Vladimír Ozimý
12.04.07,07:16
presne tak....
renča1
12.04.07,07:21
Teda ak tomu dobre rozumiem: ak by hodnota PC bola viac ako 30 tis. Sk, mohol by sa PC zaradiť do podnikania a pre rok 2007 by sa potom mohol uplatniť odpis vo výške 1/4 obstarávacej ceny ?

Aj keď PC nemá obstar.cenu vyššiu ako 30 tis., tak účtovná jednotka sa môže rozhodnúť a účtovať o ňom ako o dlhod.majetku. To znamená, že si ho zaradíš do majetku a odpisuješ. Viď postupy účtovania v JÚ § 5 ods.6.

alebo, ak si ho chceš v r.2007 zahrnúť do daň.výdavkov, tak:

Je možnosť uznať splátky do daň.výdavkov a to vtedy, ak by si skočila do predajne a poprosila o vystavenie oprav.fa na IČO, DIČ a ostat.náležitosti (PC bol kupovaný v 4/07 a živnosť už trvala mesiac) a dňom kúpy by si ho zaradila do krátkodobého majetku a uplatňovala si splátky do daň.výdavkov r.2007
Vladimír Ozimý
12.04.07,07:30
no ved ano...ja proti tomu tiež nič nemám...ja riešim situáciu kedy je možné ako súkromná osoba a chce ho zaradiť do podnikania...tiež by som to riešil zmenou faktúry na živnosť....alebo aj tá varianta že ju bude odpisovať ak si určí že majetok do 30000 sk sa bude odpisovať nie jednorázovo ale ako HM
Viera
12.04.07,08:28
No o tej zmene faktúry na živnosť som už uvažovala a informovala som sa v predajni. Na faktúre by mi mohli doplniť IČO, DIČ, ale ma upozornili, že s tým môžem mať problém v účtovníctve. Pretože všetky tie zmluvy na splátky cez splátkové spoločnosti sú realizované na základe zákona o spotrebiteľských úveroch a tie sú určené len pre súkromné osoby. Teda zmluva na splátky by musela zostať na osobu a faktúra by potom bola na SZČO. Nie som si istá, či by potom s takýmito splátkami nebol problém. Uzná mi to potom daňový úrad vo výdavkoch ?
renča1
12.04.07,11:01
Problém v účtovníctve?
Ja tu nevidím žiadny problém. Charakteristika daňového výdavku je uvedená v § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov.

daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka .....

Vystavená Fa zo všetkými náležitosťami za PC je tvoj preukázateľný doklad, ktorý bude účtovaný a riadne zaevidovaný v účtovníctve. PC bude využívaný na dosiah., zabezpečenie a udržanie príjmov....

Píšeš, že ide o splátkové spoločnosti , predpokladám že ide o také splát.spoločnosti ako sú Quatro, Cetelem ...Splátková spoločnosť cez ktorú si si vybavila pôžičku aby si môhla kúpiť PC u predávajúceho XXX..., si ho dňom prevzatia, zaúčtovania, zaevidovania PC do obchodného majetku splatila voči predávaj.XXX. Jediná povinnosť ktorá ti ešte zostáva je splatiť závazok (pôžičku) voči splátkovej spoločnosti formou mesačných splátok. Koniec-koncov účtovanie týchto splátok ti aj tak nebudú ovplyv.základ dane pretože ide už len o pôžičku...

Ak PC nebol takouto formou nadobudnutý a máš pochybnosti ho takto zaevidovať a uplatniť si ho do daňových výdavkov , tak ho môžeš preradiť z osobného užívania do obchodného majetku a do daňových výdavkov by si ho dostala formou 1/4 daňových odpisov.
Viera
12.04.07,12:05
Píšeš, že ide o splátkové spoločnosti , predpokladám že ide o také splát.spoločnosti ako sú Quatro, Cetelem ...Splátková spoločnosť cez ktorú si si vybavila pôžičku aby si môhla kúpiť PC u predávajúceho XXX..., si ho dňom prevzatia, zaúčtovania, zaevidovania PC do obchodného majetku splatila voči predávaj.XXX. Jediná povinnosť ktorá ti ešte zostáva je splatiť závazok (pôžičku) voči splátkovej spoločnosti formou mesačných splátok. Koniec-koncov účtovanie týchto splátok ti aj tak nebudú ovplyv.základ dane pretože ide už len o pôžičku...

Áno, jedná sa o nákup cez Quatro. Predajca asi myslel problém s uplatnením si úrokov z pôžičky v daňových výdavkoch, ktorá vlastne bola poskytnutá súkromnej osobe.
Kristína
16.04.07,13:11
Mám podobný problém. Ide o PC, podnikateľ ho kúpil za hotovosť ešte v auguste minulého roka, aj faktúra bola vystavená na podnikateľa.
Ale nemáme to vo výdavkoch r. 2006, pretože faktúra s bločkom sa mi dostala do rúk až teraz. Cena je 29.900,- a ide o JÚ. Máme vypracovanú internú smernicu, že takýto majetok zaraďujeme ihneď do spotreby ako drobný majetok.
Je možné zaradiť tento PC do podnikania, keď bol kúpený v hotovosti v r. 2006? V podstate ide o nezaúčtovaný daňovo uznateľný výdavok r. 2006 podnikateľa.
Išlo by to formou interného dokladu v rámci uzávierkových operácii na konci roka 2007 alebo len postupne formou odpisov? Pátrala som po Porade, ale sú tu väčšinou odpovede týkajúce sa dlhodobého majetku.
Ďakujem za odpovede.
renča1
16.04.07,14:02
Je možné ho zaradiť do podnikania aj v r.2007 v obstaravacej cene, ale bohužiaľ bez toho aby si si uplatnila kúpu PC do VOZD. Sú 3 spôsoby ako môžeš nákup PC uplatniť do VOZD.
1) buď podáš DDP za r.2006 a uplatníš si výdavok za PC do daňovo uznaných, alebo
2) PC zaradíš do majetku v r.2007 a uplatníš si ešte 3 zostávajúce odpisy alebo
3) zaeviduj fa do záväzkov v r.2007 stým, že ju budeš evidovať ako neuhradenú do skončenia podnikania. Pri ukončení podnikania využiješ § 17 ods.8 a ponížiš si základ dane okrem iných aj o túto fa za PC.
Kristína
16.04.07,14:11
Je možné ho zaradiť do podnikania aj v r.2007 v obstaravacej cene, ale bohužiaľ bez toho aby si si uplatnila kúpu PC do VOZD. Sú 3 spôsoby ako môžeš nákup PC uplatniť do VOZD.
1) buď podáš DDP za r.2006 a uplatníš si výdavok za PC do daňovo uznaných, alebo
2) PC zaradíš do majetku v r.2007 a uplatníš si ešte 3 zostávajúce odpisy alebo
3) zaeviduj fa do záväzkov v r.2007 stým, že ju budeš evidovať ako neuhradenú do skončenia podnikania. Pri ukončení podnikania využiješ § 17 ods.8 a ponížiš si základ dane okrem iných aj o túto fa za PC.
Podnikateľ nechce počuť o opravnom DP. A ukončenie podnikania nehrozí, je to lekár, čo už.
Zvolím 2. možnosť a vypracujem internú smernicu zvlášť pre tento prípad účtovania majetku do 30.000,- Sk.
Ďakujem.
imino
15.06.07,20:11
Mam viac ako 3-rocny pocitac, sukromny. Teraz, ked mam zivnost, by som ho chcel zaradit do podnikania. Prosim vas, co to pre mna znamena? Ako mam postupovat? Ake mi to prinesie vyhody - nevyhody - povinnosti? Chcem k nemu cez firmu nieco aj dokupit, vylepsit ho... :) :)

Dakujem. ;)
Danila
15.06.07,20:25
Mam viac ako 3-rocny pocitac, sukromny. Teraz, ked mam zivnost, by som ho chcel zaradit do podnikania. Prosim vas, co to pre mna znamena? Ako mam postupovat? Ake mi to prinesie vyhody - nevyhody - povinnosti? Chcem k nemu cez firmu nieco aj dokupit, vylepsit ho... :) :)

Dakujem. ;)Iminko najskôr Ti doporučujem preštudovať toto:
http://www.porada.sk/t43842-zaradenie-majetku-v-akej-cene.html?highlight=Preradenie+majetku

Potom, keď už bude PC zaradené do majetku, môžeš ho opravovať, rozširovať, upravovať a pod.
imino
16.06.07,05:22
Danilka, dakujem! ;) Precital som si, co si mi doporucila, len to je na mna dost odborne.. :) Neviem, ci som dobre pochopil. Ten moj pocitac stal 30 tis. Cize odpisy by sa nan neuplatnovali, aj keby bol novy. Ale vzhladom na vek, si asi nemozem ziadnu ciastku z jeho nadobudacej hodnoty dnes uplatnit do nakladov...? Ak nie, to by mi nevadilo. Potom by isiel do majetku s nulovou hodnotou. Hlavne, aby som terajsie nakupy mohol uplatnovat do nakladov. ;)
Danila
16.06.07,08:57
Danilka, dakujem! ;) Precital som si, co si mi doporucila, len to je na mna dost odborne.. :) Neviem, ci som dobre pochopil. Ten moj pocitac stal 30 tis. Cize odpisy by sa nan neuplatnovali, aj keby bol novy. Ale vzhladom na vek, si asi nemozem ziadnu ciastku z jeho nadobudacej hodnoty dnes uplatnit do nakladov...? Ak nie, to by mi nevadilo. Potom by isiel do majetku s nulovou hodnotou. Hlavne, aby som terajsie nakupy mohol uplatnovat do nakladov. ;)Iminko všetko si pochopil na výbornú, a prikladám dôkaz:
http://www.porada.sk/t31143-kupa-starsieho-pc-jeho-vyradenie-a-kupa-noveho.html?highlight=Vklad+majetku+podnikania
imino
17.06.07,10:43
Dakujem, dievcence. ;) ;) ;) (Danilka aj Melnick ;) ;) )
imino
14.08.07,13:10
Ahojte!
Kupil som v Orangei modem (na pripojenie do internetu) v akciovej cene 1,- Sk. Môžem ho do majetku zaradiť v tejto akciovej cene?

Vdaka. ;)
imino
16.08.07,15:31
Ahojte!
Kupil som v Orangei modem (na pripojenie do internetu) v akciovej cene 1,- Sk. Môžem ho do majetku zaradiť v tejto akciovej cene?

Vdaka. ;)??? ;) ;) :)
Jana Acsová
16.08.07,15:56
Ahojte!
Kupil som v Orangei modem (na pripojenie do internetu) v akciovej cene 1,- Sk. Môžem ho do majetku zaradiť v tejto akciovej cene?
Áno ... 1,00 Sk Vám vstupuje do obstarávacej ceny. Zmluva Vás zaväzuje pod sankciami k istým podmienkam a za týchto podmienok stanovila predajnú "akciovú" cenu.
imino
17.08.07,08:57
Áno ... 1,00 Sk Vám vstupuje do obstarávacej ceny. Zmluva Vás zaväzuje pod sankciami k istým podmienkam a za týchto podmienok stanovila predajnú "akciovú" cenu.Dakujem. ;)

Nie som uctovnik, len si ucto (zatial) robim sam.. :) Myslel som, ze by to tak malo byt, ale radsej som sa spytal odbornikov. ;) :)

Pekny den.
zuzanask
09.10.07,12:16
Zdravim,
ja mam podobny problem zo zaradenim pc do podnikania. pred dvoma rokmi som ho kupila, ja som ho uzivala ale na fakture je ocove meno. Ako si mozem tento pocitac premietnut do podnikania. Kupila som ho 13.10.2005. cena bola okolo 45000. mozem si uplatnit odpis este aj za tento rok, kedze sa robia ku koncu roka, ci ho je potrebne zaradit v polovicnej cene. Mozem ho previest aj na seba, ci len na otca - aj ked to meno na fakture je kusok skomolene. chyba tam jedno pismenko :).
ci ak chcem na seba musim napisat nejake prehlasenie, alebo kupno predajnu zmluvu? :) Dakujem
vikinka
09.10.07,12:22
Vložiť do majetku s 0,-obstar.cenou,nemáš doklad na to aby si ho mohla odpisovať,t.z.nie je fa.,alebo potom kúpnou zmluvou to vysporiadať a suma,ktorá bude na kúp.zml.je obstarávacou cenou,alebo jednoráz.výdavok do sumy 30 000,-
zuzanask
09.10.07,12:27
takze otec si ho moze dat do podnikania? v OC 30000? a odpisovat 3 roky hej? ci odpisat naraz?
vikinka
09.10.07,12:34
Ak je fa.na otca a má všetky náležitosti daň.dokladu,môže si ho vložiť do podnikania.Ako píšeš cena bola 45 000,-treba ho odpisovať.Pri odpisovaní použiješ § 25 odst.1 písm.d.za roky nevyužívania HM si odpisy neuplatníš.
JDM
21.04.08,11:30
Prosila by som o pomoc odborníkov - poraďákov:
Podnikateľ SZČO kúpil dom na hypotéku. V liste vlastníctva je uvedený on - ako fyzická osoba - bez IČO. Dom sa zaradil do majetku SZČO na základe Kúpnej zmluvy - ako osobný vklad podnikateľa. O Hypotéke sa učtovalo ako o daňových výdavkoch. Teraz dom chce predať. Bude rozdiel v zostatkovej cene domu a cenou z predaja podnikateľov zisk? Ide o ...stotisícový plusový rozdiel. Ďakujem.
chantall
23.04.08,11:05
Precitala som si tuto temu a prosim o pomoc pri mojom probleme, resp. ci som to pochopila spravne...V minulom roku v 3/2007 som kupila notebook ako sukr. osoba, potom v 4/2008 som si zalozila zivnost. Notebook stal okolo 36000 vratane navysenia - na splatky cez Cetelem. TEraz by som ho chcela zaradit do podnikania, mozem tak urobit a za tento rok si uplatnit odpis v hodnote 1/4 z tych 36000? Za minuly rok uz zrejme nie, cize este nasledujuce 2 roky by som si mohla odpis uplatnit? Pochopila som to spravne? Dakujem za odpoved!
chantall
10.03.09,13:07
Este k predoslej otazke, ak bola ta cena NB priblizne 36000 /vratane navysenia/, kupovany bol v roku 2007, tak teraz ho zaradim do HIM v cene 36000-9=27000 a za tento rok si uplatnim odpis 9000???
Dakujem za odpoved!
chantall
11.03.09,06:52
poradí niekto?
chantall
12.03.09,11:16
:confused:
chantall
18.03.09,06:37
Poradi niekto?