Jana Fodorová
11.04.07,12:36
Prosím Vás chcela by som sa spýtať na materský a rodičovský príspevok vyplácaný v ČR. Nejaká známa mi povedala, že má kamarátku, ktorej manžel pracuje na trvalý pracovný pomer v ČR. Ona pracuje v SR. Dozvedela sa, že môže odtiaľ poberať rodičovský príspevok aj materskú. Je s tým veľa papierovačiek, ale ževraj sa to oplatí. U nich je rodičovská 8000 Kč a u nás necelých 5 000,-Sk.
Je na tom niečo pravdy? Prosím Vás o radu, nakoľko môj manžel tiež pracuje v ČR.
P:S potom by mohol poberať aj prídavky nie?

Ďakujem za odpoveď.
ebeš
11.04.07,18:00
Nárok na poberanie rodinných dávok môže vzniknúť aj vo viacerých štátoch EÚ naraz. Pritom platí pravidlo, že sa vyplácajú tie, ktoré sú najvyššie.
Uplatnenie v praxi závisí od okolností každého jednotlivého prípadu ( trvalý pobyt členov rodiny, štát poistenia oprávnenej osoby, zárobková činnosť a pod.), preto doporučujem ísť na príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, tam podajú bližšie informácie a poskytnú príslušné formuláre.
michaela stefanakova
04.02.10,11:02
dobry den potrebujem poradit.s priatelom mame dvoch synov,zili sme v prahe.priatel tam bol zamestnany a tak mu schvalili rodicovsky prispevok a rodinne pridavky.asi pred tristvrte rokom nas opustil a nadalej poberal z uradu peniaze.vraj mu to uz zrusili a ja nutne potrebujem potvrdenie od kedy do kedy poberal rodicovsky a pridavky.tak by som sa chcela opytat ci sa da aby mi to rozhodnutie bolo zaslane postou na slovensko.nemam sa ako dostat do prahy ani nemam ako zavolat.da sa to prosim nejak vybavit cez email?prosim o rychlu odpoved.dakujem stefanakova