imino
11.04.07,12:42
Ahojte, svagrina ma poprosila, aby som jej zistil nasledovne, cit.:

"Za opatrovanie mojej svokry mi bol priznany prispevok od socialnej poistovne. Svokra bola uznana ako osoba, ktora potrebuje nepretrzitu 24.hod. starostlivost. Prispevok mi priznali vo vyske 3.900,- Sk mesacne, co mi nepokryje moje mesacne naklady. Rozhodla som sa nastupit do zamestnania a zabezpecit starostlivost pomocou manzela, s ktorym sa pri nej striedame (byvame prechodne v jej domacnosti).

Ako postupovat, aby vyplacanie prispevku mohlo pokracovat a nezaniklo? Mozem sa zamestnat a striedat a inou osobou (manzelom) pri opatrovani mojej svokry?" Koniec citatu.

Za odpovede vam vopred dakujeme. :) ;)
AJED
11.04.07,11:41
Podľa mojich skúseností kmotrina mama sa starala o svoju mamu, ale keď sa zamestnala príspevok jej bol zastavený, lebo už neposkytovala 24 hod. nepretržitú staroslivosť a keď chceli dať príspevok na jej nevestu, nebol tam vzhľadom k babke "pokrvný vzťah" tak jej príspevok nepriznali, tak to teoreticky napísali na vnuka, ale ten sa zamestnal a znova im príspevok zobrali. Čiže neviem, či je tu dáka šanca brať opatrovateľské a zároveň byť zamestnaný. To asi nejde aj keď babka má nárok na opatrovanie.
Eulalia
12.04.07,02:35
Príspevok nevypláca sociálna poisťovňa, ale Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (je to teda štátna dávka) príslušný podľa miesta trvalého bydliska opatrovateľa, stav opatrovanej osoby (či je odkázaná na celodenné opatrovanie) posudzuje úrad príslušný podľa miesta trvalého bydliska opatrovaného. Ale stačí podať žiadosť na úrade opatrovateľa a ten si vyžiada potrebný posudok. Z nároku na poberanie príspevku nie je vylúčená ani nevesta, zať alebo vnuk. Jediným obmedzením je práve to zamestnanie. Príspevok sa poskytuje práve preto, že opatrovaná osoba potrebuje celodenné opatrovanie a opatrovateľ tým pádom nemôže byť zamestnaný.
Opatrovateľom môže byť blízky príbuzný - deti, vnuci, nevesta, zať, rodičia.
aisa
16.04.07,17:50
Ale, môžeš vykonávať prácu, no len na adrese, kde vykonávaš celodenné opatrovanie, a nesmieš prekročiť príjem určitú sumu, ktorú si presne nepamätám. Povedia ti to na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. I telefonicky. Je to asi 13 000,-- Sk(?) mínus tvoj príspevok a mínus svokrin dôchodok´.