MartinkoK
11.04.07,12:57
Ahoj všetci,
cgcen poprosiť o radu, ak mi niekto bude vedieť poradiť.
V júni 2005 sme kúpili v autobazáre os.auto, máme kúpno predajnú zmluvu, v ktorej sa hovorí aj tom, že kupujúci bol oboznámený s tech.stavom vozidla. Teraz sme však navštívili servis a potom nastavenie geometrie a pán majiteľ nás nepotešil, povedal nám, že auto bolo búrané a nekorektne opravené, je posunuté riadenie a oprava by stále okolo 30000,- Sk. Je to skrytá závada a máme ísť auto vrátiť alebo žiadať fin.vyrovovnanie aby sme si mohli dať vykonať opravu.
Ako máme postupovať:?
katarina.j
11.04.07,11:10
Martinko, asi ťa nepoteším, ale z mojích skúsenosti viem, že bazáre si do zmlúv dávajú na skryté vady 6 mesačnú, niektoré 12 mesačnú záruku- ale to je skor výnimka.Skús ísť do toho bazáru a skús sa dohodnuť, ale myslím, že nič nevybavíš! Inak, je to aj vaša chyba, lebo pri kúpe akéhokoľvek ojazdeného auta si treba dať urobiť tzv. THG, stojí to asi 2500sk a tam takéto veci zistia a ešte aj či niesu čísla prerazené, skontrolujú doklady a pod. Inak, to vaše auto bolo asi dovezené zo zahraničia a tam je riziko tvojho problému veľmi vysoké!!!
Viem, že sa nepotešíš mojej odpovedi, ale je to tak.Mám veľké skúsenosti s touto problematikou a preto tá moja jednoznačne negatívna odpoveď
Ka-Be
04.12.07,09:12
Kde nájdem, prosím, dôkaz toho, že na skryté závady sa vzťahuje 6-mesačná záruka? Je to v zákone?
najag
04.12.07,11:08
Auto bazar sa bude branit jednoducho, uplynutim dvojrocnej zarucnej doby, ktora je uz pase, aj keby bola zo strany autobazaru priznana. Dalsou obranou zo strany bazaru bude tvrdenie, ze auto pri predaji bolo v pohode, nabural ho terajsi vlastnik, nechal neodborne opravit bez dokladu a zaznamu a teraz nieco pozaduje. Tvrdenie proti tvrdeniu, takze sud nerozhodne. Kupovat auto v autobazare je dobra vec, ale treba vediet kupovat a chovat sa ako osoba, ktora sa snazi predat auto vadne a podla toho treba aj vediet, co kontrolovat.
Bionda
06.12.07,12:24
osobne mám skúsenosť, že aj keď ste poškodený, nikto vám nezaručí, že v prípade súd bude pravda nakoniec priznaná vám a o poplatkoch a dlllllllhej dobe sa vyjadrovať ani nebudem.

Ja som jazdené auto kupovala tak, že som ho vzala do autorizovaného servisu, kde vykonali kompl. prehliadku auta (veľkú servisnú) sme sa dohodli, že ak bude auto ok , tak ju platíme my a vozidlo aj kupujeme.
ada159
19.05.09,08:13
vie mi niekto povedař, kde v zákone je stanovená lehota záruky pri kúpe jazdeného vozidla na skryté vady? Vozidlo bolo zakúpené fyz.osobou od fyzickej osoby.
buchač
19.05.09,11:57
vie mi niekto povedař, kde v zákone je stanovená lehota záruky pri kúpe jazdeného vozidla na skryté vady? Vozidlo bolo zakúpené fyz.osobou od fyzickej osoby.

Vady tovaru


§ 425

(1) Predávajúci zodpovedá za vadu, ktorú má tovar v okamihu, keď prechádza nebezpečenstvo škody na tovare na kupujúceho, aj keď sa vada stane zjavnou až po tomto čase. Povinnosti predávajúceho vyplývajúce zo záruky za akosť tovaru tým nie sú dotknuté.

teda

predávajúci je poďla kúpnej zmluvy a v súlade s § 425 Obchodného zákonníka zodpovedný za tzv. skryté vady, teda za vady, ktoré má tovar okamihu, keď prechádza nebezpečenstvo škody na tovare na kupujúceho. V tomto prípade je týmto okamihom odovzdanie a prevzatie vozidla.

http://www.google.com/search?client=opera&rls=cs&q=%C2%A7+425+Obchodn%C3%A9ho+z%C3%A1konn%C3%ADka&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
pepek namornik
05.01.13,16:06
Zistená skrytá vada po kúpe auta. Dobrý deň. Prosím vás o radu ako postupovať. Dna 16.12.2012 som podpísal kúpnu zmluvu. Predmetom bolo ojazdene auto. Kupujúci ma oboznámil s par chybami auta ktoré som zapísal do kúpnopredajnej zmluvy a bol som si vedomý čo kupujem. ( homokineticky kĺb, staré rozvody, turbo pred životnosťou kôli pískaniu a 5 prevodový stupeň ide ťažšie zaradiť. V zmluve som ešte napísal dodatok, že v prípade zistení skrytých chýb, môžem auto do 7 pracovných dni vrátiť späť. Hneď na druhy deň som išiel do servisu kde sme prezreli auto a chyby ktoré sme mali spísane na kúpnopredajnej zmluve. Nič vážnejšie sa okrem konkrétnych chýb nenašlo. Tak som dal predajcovi vedieť, že auto beriem a môže ho ísť odhlásiť. Dnes 5 januára som nechal auto v servise aby sa vymenili rozvody a ostatne veci ktoré v zmluve boli spomenuté a o ktorých som vedel . No mechanik našiel ďalšiu závažnú chybu. Prasknutá prevodovka ktorá bola zváraná a lepená tekutým kovom a deformačné výztuhy za predným nárazníkom boli trocha ohnuté, takže to bolo asi ťuknuté. Chcel by som vedieť, či je povinný predchádzajúci majiteľ prispieť na opravu prevodovky, alebo či je možné auto vrátiť späť pôvodnému majiteľovi a riešiť to súdnou cestou. O závade prevodovky a zrážke som oboznámený pri kúpe auta nebol.
Tweety
05.01.13,16:18
Zo zákona máš právo na odstúpenie od zmluvy.
bubkoch
05.01.13,16:50
Zo zákona máš právo na odstúpenie od zmluvy.

akeho zakona, § ?
Martin1310
05.01.13,22:56
Malo informacii,nevieme či prevodovku opravoval predchádzajuci mejitel alebo ešte niekto pred ním.
Predavajuci o tom nemusel vôbec vedieť,záleží od zmluvy aku spolu spisali.
kordoo
26.04.13,16:23
zdravim
ja by som sa chcel spýtať, či môžem žiadať od autobazaru náhradu za skrytú závadu.
pred 2,5 mesiacom som kúpil auto a teraz som zistil,že dvojhmotná spojka za 600eur je v ťahu.
ďakujem kordoo
Martin1310
26.04.13,20:26
Predpokladám že ked si ho kupoval fungovala normálne.To že sa zakrátko pokazí nemohol nikto predpokladať,úmysel je v podstate nedokázatelný.Treba preštudovať zmluvu s predajcom.
Neviem či sa vztahuje 2ročná zákonná záruka na ojazdené auto ale dosť o tom pochybujem.