MarcelaLu
11.04.07,13:19
Ahojte,

nestretli ste sa s podobným prípadom???:

prisiel za mnou klient s nasledujúcim problemom. Auto mal zaradene v majetku SZČO, on pracuje v Nemecku, dal inzerat na predaj vozidla, na predaj splnomocnil manželku. Tá v jeho neprítomnosti auto predala a " zabudla mi to nahlasiť " ( auto predane 13.1.2007, dozvedela som sa o tom 14.3.2007 a ihneď som ho odhlasila ). DU vyrúbil pokutu vo výške 2000 SKK za neskore odhlasenie. Rozhodnutie o pokute prišlo 5.4.2007, má vôbec význam sa odvolať v takomto prípade, poprípade vysvetliť , že auto bolo predane v jeho neprítomnosti, alebo pod., nemate s tým skúsenosti?? Uznajú to ??? Čo myslíte?
Ďakujem.
MarcelaLu
11.04.07,12:00
Volala som jeho manželke, prečítala mi to asi takto:

DU udeluje pok. podľa § 35 odst.7 zákona 511/1992 ZB. +prísl., za porušenie § 90 odst.2 z. č. 582/2004 Zb. - oznamovacia povinnosť. Neviem, či sa s tým da niečo urobiť... ak by sa dalo poradiť, budem veľmi povďačná...
skaspa
11.04.07,12:11
Volala som jeho manželke, prečítala mi to asi takto:

DU udeluje pok. podľa § 35 odst.7 zákona 511/1992 ZB. +prísl., za porušenie § 90 odst.2 z. č. 582/2004 Zb. - oznamovacia povinnosť. Neviem, či sa s tým da niečo urobiť... ak by sa dalo poradiť, budem veľmi povďačná...

Chcel som to vedieť, lebo niekedy aj daňový úrad procesne pochybí, bohužial teraz to majú procesne správne. Ak by ste argumentovali tým, že daňovník nebol na území SR na 99,9 % neobstojíte, lebo zákon nikde nepíše, že ak je daňovník DzMV mimo územia SR táto 15 dňová lehota sa predlžuje alebo niečo podobné.
Ak chcete niečo skúsiť možno jedine toto:
podľa § 90 ods.2 zákona 582/2004 Z.z. o miestnych daniach...:
Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti.... daňovník je povinný písomne oznámiť túto skutočnosť do 15 dní správcovi dane.
Tu ste jednoznačne nepostupovali podľa tohto ustanovenia.

Daňový úrad udeluje pokuty podľa § 35 - správne delikty a z § 35 v tomto prípade môže udeliť pokutu (tak ako ju aj udelil) jedine podľa § 35 ods. 7:Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa tohto zákona alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
Odkaz 11ab) odkazuje: Napríklad zákon č. 595/2003 Z. z. (skrátená citácia zákona o dani z príjmov).
Vy ste dostali pokutu za porušenie § 90 ods. 2 zákona 582/2004, čo je síce osobitný predpis, ale nie je priamo uvedený v § 35 ods. 7 resp. v odkaze. Ak by ste sa teda chceli vyhnúť pokute, skúste argumentovať tým, že pokuta udelená podľa § 35 ods. 7 za porušenie § 90 ods. 2 zákona 582/2004 nebola udelená v súlade so zákonom, nakoľko § 35 ods. 7 neumožňuje sankcionovať za porušenie zákona 582/2004. Problémom však ostáva, že v odkaze je napísané "napríklad", čo dáva správcovi dane "širšie pole pôsobnosti", alebo ako to mám nazvať.
Ja som toho názoru, že každopádne sa treba odvolávať proti všetkomu, proti čomu je aspoň nejaký náznak úspechu, veď za to nič nedáte, pri odvolaní sa neplatia žiadne kolky ani poplatky a navyše odvolanie má odkladný účinnok, takže ani tú pokutu nebudete musieť zaplatiť hneď.
MarcelaLu
11.04.07,12:21
Ďakujem veľmi pekne za radu :) ,

idem to napísať, dufam že sa to podari.

Pekny deň.
Excise Duty
11.04.07,12:58
Akurát to nešťastné slovíčko "napríklad" robí zákon gumovým a tak sa to dá aplikovať na čokoľvek. V odvolaní nevidím nádej na úspech a aj keď je to "zadarmo", nemá to v tomto prípade zmysel.
katarina26
09.07.07,09:00
Milá MarcelaLu,

môžeš nám napísať ako si dopadla s odvolaním týkajúcim sa nesplnenia oznámovacej povinnosti vyplývajúcej z par.90 ods.2 zákona 582/2004 Z.z.

Tiež mám podobný problém a chcela by som vedieť ako si dopadla. Ďakujem za všetkých, ktorým to tiež pomôže.
Jana Acsová
09.07.07,14:32
Tiež mám podobný problém a chcela by som vedieť ako si dopadla. Ďakujem za všetkých, ktorým to tiež pomôže.
Z vlastnej skúsenosti:
Kvôli 2 kalendárnym dňom 2000,00 Sk ... bez pardonu.