calgary
11.04.07,15:18
Potrebujem poradiť, v prípade, že pracovná zmluva obsahuje len základnú zložku mzdy, má zamestnávateľ právo na ňu siahať? A v akých prípadoch???
Napríklad formulácia v pracovnej zmluve "pri nesplnení xy sa mzda kráti o xyz" - je v poriadku?
Ďakujem za každú radu. Chcelo by to právnika :o
calgary
11.04.07,16:33
Prosím poraďte, naozaj sa nikto nestretol s takouto formuláciou? Je protizákonná????
Ďakujem vopred za reakcie
azuz
12.04.07,05:49
Ťažko sa posudzuje zákonnosť, keď pracovná zmluva obsahuje "len základnú zložku mzdy". Tento pojem žiaden zákon nešpecifikuje a nepozná.
Spôsob odmeňovania a prípadne sankcionovania (znižovania mzdy) by mal byť dohodnutý v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve alebo minimálne uvedený v internom mzdovom predpise. V žiadnom prípade ale zamestnanec nesmie dostať menej ako minimálnu mzdu.
veronikasad
12.04.07,15:10
Podľa môjho názoru, na tarifnú mzdu by sa siahať nemalo. Na to slúži pohyblivá zložka mzdy, ktorú treba dojedať v pracovnej zmluve a pravidlá krátenia v prémiovom poriadku.

--------
Veronika
ludmilla
12.04.07,15:42
Neviem, či rozmýšľam správne, vôbec ten termín základná zložka mzdy mi nie je veľmi jasný zrejme je tu myslená dohodnutá mesačná mzda a v tomto prípade môže, podmienky tohto krátenia bývajú zvyčajne dohodnuté v pracovnom alebo mzdovom poriadku alebo sú v zmysle pravidiel KZ - v prípade neplnenia si pracovných povinností, porušenia pracovnej disciplíny, nedodržiavanie zákonníka práce a pod.
ekopo
12.04.07,16:07
Citácia zo Zákonníka práce:
§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Ak sú mzdové podmienky riadne dohodnuté v pracovnej zmluve a sú podpísané oboma stranami, tak si myslím že nie je čo riešiť. Pracovník by mal mať garantovanú minimálnu mzdu podľa mzdového nároku.
calgary
19.04.07,14:08
Ďakujem všetkým za vaše príspevky, tiež zastávam názor, že pojem "základná zložka mzdy" nie je práve najšťastnejšia formulácia. Vznikajú špekulácie, či je možné zo "základu" zrážať, aj keď je základom suma napr. 50 000Sk...a zákonník práce hovorí len o minimálnych mzdových nárokoch, ktoré musí zamestnávateľ dodržať. Opäť je to asi len hra so slovíčkami, pohyblivé zložky to istia, veď "kto už dnes čo garantuje" :D ?
Bohužiaľ, zmluvy boli vytvorené dávno predtým, ako som sa ja vyskytla vo firme a tak riešim veci, ktoré by som nemusela.
Na druhej strane ZP ťiež hovorí o zrážkach zo mzdy a presne stanovuje podmienky ich uplatnenia. A nedáva zamestnávateľovi v tomto prípade veľa možností...:cool: