boban
11.04.07,14:39
Ahojte Poraďáci.
Mám jednu otázku. Mám živnostníka, ktorý je štvrťročný platca DPH. Má v prenájme nákladný automobil s hydraolickou rukou. Opravy na aute si robí sám. Ako mám zaúčtovať napr. výmenu hydraolickej ruky, kde má na faktúre sumu za výmenu a novú ruku napr. 100000 Sk, alebo výmenu motora? DPH odpíšem v tom mesiaci, kedy som faktúru uhradila a dám to ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Auto totiž nieje jeho majetkom, ale je dosť poruchové. Ďakujem veľmi pekne za radu.
skaspa
11.04.07,12:48
Ahojte Poraďáci.
Mám jednu otázku. Mám živnostníka, ktorý je štvrťročný platca DPH. Má v prenájme nákladný automobil s hydraolickou rukou. Opravy na aute si robí sám. Ako mám zaúčtovať napr. výmenu hydraolickej ruky, kde má na faktúre sumu za výmenu a novú ruku napr. 100000 Sk, alebo výmenu motora? DPH odpíšem v tom mesiaci, kedy som faktúru uhradila a dám to ako výdavok ovplyvňujúci základ dane? Auto totiž nieje jeho majetkom, ale je dosť poruchové. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Ak má v nájomnej zmluve klauzulu o tom, že náklady na opravu znáša on ako nájomca, možno takéto výdavky považovať za daňovo uznané, lebo ich vynaložil za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov.
To daňových výdavkov (predpokladám, že ako živnostník si vedie jednoduché účtovníctvo) to dáš v čase úhrady a DPH si od štátu vypýtaš vtedy, kedy došlo k zdaniteľnému plneniu. Napr. oprava hydraulickej ruky 23.3.2007 a z rovnakého dňa aj faktúra - do DPH to ide do 1.štvrťroku; úhrada faktúry 11.4.2007 - do peňažného denníka do výdavkov ovlyvňujúcich základ dane to zaúčtuješ v čase úhrady
boban
11.04.07,12:54
Aj som si to myslela. Ďakujem ti za radu.
ekopo
11.04.07,13:52
Oprava a výmena nie je vždy to isté, hlavne nie v tej sume. Treba sa najskôr poriadne pozrieť na nájomnú zmluvu.