JOJA
11.04.07,15:08
Tak už nejaký čas listujem na porade a neviem sa celkom dopátrať odpovede. Účtujem vo firme, ktorá vyrába prostriedky na zabezpečenie pracovníkov, ktorí pracujú vo výškach. Súčasne robia aj školenia BOZP a používajú materiály(karabíny), tovary(prilby), prípadne aj výrobky (postroje) na predvádzanie a praktické ukážky. Chcem sa opýtať, či môžem pri výdaji zo skladu mat., tovaru a hot. výrobkov zaúčtovať tieto veci rovno do spotreby (podotýkam, že ide o hodnoty do 5.000,-).
Ja by som to zaúčtovala:materiál 501xx/112xx
tovar 501xx/132xx
výrobky 501xx/123xx.
Neviem či správne uvažujem. JOJA:mee:
JOJA
11.04.07,15:46
Prosím, prosím, nik nevie pomôcť - poradiť. Potrebujem to zajtra vedieť, lebo vo firme na to čakajú. Ďakujem
betka
11.04.07,17:30
Podľa môjho názoru, uvažujete správne.
koňo
11.04.07,17:54
joja,
záleží na tom, ako máš postavenú smernicu, v ktorej si stanovíš postup, ktorý musíš dlhodobo používať (pokiaľ nevzniknú dôvody pre zmenu).
Môžeš účtovať aj tak, že tieto drobné veci, ktoré sa používajú dlhodobo (viac ako rok) a nezničia sa ihneď, budeš účtovať na 022 a odpisovať podľa svojho rozhodnutia (podľa životnosti predmetov) napr. 24 mesiacov (tzn. 1/24 mesačne). Takýto odpis je účtovný a daňový zároveň.
JOJA
03.10.07,08:31
joja,
záleží na tom, ako máš postavenú smernicu, v ktorej si stanovíš postup, ktorý musíš dlhodobo používať (pokiaľ nevzniknú dôvody pre zmenu).
Môžeš účtovať aj tak, že tieto drobné veci, ktoré sa používajú dlhodobo (viac ako rok) a nezničia sa ihneď, budeš účtovať na 022 a odpisovať podľa svojho rozhodnutia (podľa životnosti predmetov) napr. 24 mesiacov (tzn. 1/24 mesačne). Takýto odpis je účtovný a daňový zároveň.

Prosím vás, vrátila som sa späť k mojej otázke, pretože som naďabila na problém DPH. Ako postupovať? Ak som zaúčtovala materiál, tovar, výrobky použité na školenia, prípadne na marketingové účely(použité na výstave) priamo do spotreby, pretože tak máme postavenú smernicu, mám súčasne zaúčtovať aj k tomu prislúchajúcu DPH? 501xxx/343xxx?
Ďakujem za všetky odpovede. JOJA