margaretka100
11.04.07,16:01
poradte mi prosim:
1.) mam dosly dobropis-dodavatel pripisal lekarni peniaze za marketingove sluzby,mozem to zauctovat takto?
321/602AE
343

je v poriadku oproti vynosovemu uctu ucet dodavatelov?

2.) v r.2006 som nespravne vypocitala nevyfakturovane dodavky-na casove rozlisenie r.2006 a 2007-na doslej fakture z T-Mobile, rozdiel je len cca 50,- Sk, nejdem robit dodatocne danove prizn...
len v r.2007 mi nesedi 326
mozem nespravne zauctovany rozdiel (do nakladov v r.2006 som dala viac, ako som mala) zauctovat takto?
326/688
:confused:
Tweety
11.04.07,15:30
poradte mi prosim:
1.) mam dosly dobropis-dodavatel pripisal lekarni peniaze za marketingove sluzby,mozem to zauctovat takto?
321/602AE
343

je v poriadku oproti vynosovemu uctu ucet dodavatelov?

2.) v r.2006 som nespravne vypocitala nevyfakturovane dodavky-na casove rozlisenie r.2006 a 2007-na doslej fakture z T-Mobile, rozdiel je len cca 50,- Sk, nejdem robit dodatocne danove prizn...
len v r.2007 mi nesedi 326
mozem nespravne zauctovany rozdiel (do nakladov v r.2006 som dala viac, ako som mala) zauctovat takto?
326/688
:confused:
1. nie, účtovanie nie je v poriadku.
2.účtovala by som mínusom na nákladovom účte.
monca99
11.04.07,15:50
Dobropisy vždy účtuj tak isto ako došlú faktúru, len so znamienkom mínus. Vtedy sa určite nepomýliš. Držím palce.
margaretka100
11.04.07,16:46
1. nie, účtovanie nie je v poriadku.
2.účtovala by som mínusom na nákladovom účte.

1.) ako by si učtovala ty?
2.) -518/-326 ?
margaretka100
11.04.07,16:50
Dobropisy vždy účtuj tak isto ako došlú faktúru, len so znamienkom mínus. Vtedy sa určite nepomýliš. Držím palce.

no ale to oni tej lekarni vystavili dobropis za marketingove služby..
to neviem ako by som mala učtovať ako došlu fakturu mínusom -518/-321 to sa mi nezda moc spravne.. je to jej vynos..
to akoby ta lekaren mala vystavit fakturu že "fakturujeme vam marketingove služby ..", len oni to maju zauživane tak, že im dodavateľske firmy, ktore im predavaju lieky, vystavia aj dobropis za marketingove služby...
žeby som to zaučtovala do okruhu došle dobropisy-zaučtujem ako vystavenu fakturu 311/602? ok?
Monikov
11.04.07,17:28
Dobropis je finančná čiastka, ktorú pripisuje dodávateľ odberateľovi v prípade fakturácie vyššej ceny, než mala byť (oprava v prípade reklamácie, fakturácia vyššej ceny, než bola dohodnutá). To znamená, že služba za marketingové služby musela byť zaúčtovaná ako náklad a po vystavení dobropisu sa presne ten náklad zníži. Ale pravdu povediac, nie celkom rozumiem príspevku č.5
margaretka100
11.04.07,17:35
Dobropis je finančná čiastka, ktorú pripisuje dodávateľ odberateľovi v prípade fakturácie vyššej ceny, než mala byť (oprava v prípade reklamácie, fakturácia vyššej ceny, než bola dohodnutá). To znamená, že služba za marketingové služby musela byť zaúčtovaná ako náklad a po vystavení dobropisu sa presne ten náklad zníži. Ale pravdu povediac, nie celkom rozumiem príspevku č.5

dodávateľ liekov dodáva lekárni lieky.lekáreň popri predaji liekov vykonáva marketingovú činnosť, za ktorú jej dodávateľ liekov platí.
po správnosti by mala lekáreň vystaviť faktúru a fakturovať dodávateľovi liekov za marketingové služby, ktoré jej poskytla. v tomto prípade to je však naopak-dodávateľ liekov vystavil dobropis odberateľovi-lekárni za marketing.služby a peniaze za marketing.služby pripísal lekárni na účet.
.:confused:
koňo
11.04.07,17:50
Ja si tiež myslím, že by lekáreň mala vystaviť faktúru. Ide o to, že ona dodala službu v zmysle nejakej dohody o marketingu a ona musí odviesť DPH. Tam je problém skôr v oblasti DPH, ako účta. Z hľadiska účta by som účtoval na 648, pretože marketing asi nie je hlavnou činnosťou lekárne.
Opravu nákladov za rok 2006 odporúčam účtovať na 648, pretože skupina 68 sa používa iba v prípade naozaj mimoriadných prípadov (havárií alebo zrušenia prevádzky)
Monikov
11.04.07,18:37
V prípade, keď sa vystaví dobropis na množstevný rabat k odobratému tovaru ktorý už bol dodávateľovi uhradený a tovar bol predaný sa použije účtovný zápis ako 315/504. Ale ako zaúčtovať toto..... no momentálne ma nič nenapadá. Možno by sa to dalo zaúčtovať ako 315/648 ale problém vidím taktiež v DPH. Hlavne v tom, kde by som to vykázala vo výkaze – nie je to oprava odpočítanej dane a nie je to ani Vaše dodanie. Snáď má niekto iný s týmto skúsenosť.
margaretka100
11.04.07,18:38
Ja si tiež myslím, že by lekáreň mala vystaviť faktúru. Ide o to, že ona dodala službu v zmysle nejakej dohody o marketingu a ona musí odviesť DPH. Tam je problém skôr v oblasti DPH, ako účta. Z hľadiska účta by som účtoval na 648, pretože marketing asi nie je hlavnou činnosťou lekárne.
Opravu nákladov za rok 2006 odporúčam účtovať na 648, pretože skupina 68 sa používa iba v prípade naozaj mimoriadných prípadov (havárií alebo zrušenia prevádzky)

dik moc koňo
už mi je to jasnejšie,, bola som z toho zamotana stale viac a viac:(
margaretka100
11.04.07,18:43
V prípade, keď sa vystaví dobropis na množstevný rabat k odobratému tovaru ktorý už bol dodávateľovi uhradený a tovar bol predaný sa použije účtovný zápis ako 315/504. Ale ako zaúčtovať toto..... no momentálne ma nič nenapadá. Možno by sa to dalo zaúčtovať ako 315/648 ale problém vidím taktiež v DPH. Hlavne v tom, kde by som to vykázala vo výkaze – nie je to oprava odpočítanej dane a nie je to ani Vaše dodanie. Snáď má niekto iný s týmto skúsenosť.

mne ked pride dobropis k fakture na tovar, dobropis uctujem znizenim naklad.uctu tovaru -504/-321, to nie je dobre??
a dobropis na finančný rabat dávam na 648 - len oproti akému účtu
????
Tweety
12.04.07,06:47
mne ked pride dobropis k fakture na tovar, dobropis uctujem znizenim naklad.uctu tovaru -504/-321, to nie je dobre??
a dobropis na finančný rabat dávam na 648 - len oproti akému účtu
????
Dobropis- rabat: -504/-321.
ivni
18.04.07,19:30
aj ja účtujem v lekárni, aj my máme faktúry za marketingové služby. Dodávateľ pošle faktúru, kde sme my dodávateľmi, ja dopíšem len číslo a dátumy vyst., dodania a splatnosti, sú tam vyfakturované tie marketingové služby aj cena. Pošlem mu naspäť a on nám to uhradí na účet. účtujem to cez 648