slamkaaa
11.04.07,21:49
Som FO-zivnostnicka,stvrtrocny platca DPH.

:cool:Musim zrusit zivnost a chcem previest firmu na manzela, ktory zatial zivnost nema zalozenu-zalozit nie je problem.
Nemam skusenosti s prepisom, ci predajom firmy.
Viete mi poradit, ake kroky je nutne urobit, respektive ake su najmenej "bolestive" ,aby som firmu previedla na manzela?(musi byt predsa rozdiel pri prevode firmy na cudziu osobu,alebo prevode na manzela?!?Ci nie je?)

Ako to bude so zavazkami, pohladavkami, zasobami a majetkom?
Prosim,poradte mi,nerada by som urobila hlupost!!!
...
Nebudem predsa svojmu vlastnemu manzelovi firmu predavat?!?:confused:-a z toho potom platit dan z prijmu?!?Rovnako aj tovar na predajni.Musim mu ho predat?

Snazila som sa najst info k tejto teme na Porade...citam ,citam,nenasla som.
Budem vdacna aj za link k danej problematike.Prestudujem co je nutne...:---

Dakujeeeeeeeem vopred:)
icq 177890671
renča1
12.04.07,03:48
Skús sa spýtať na ŽÚ, myslím, že sa dá to urobiť tak, že manžel by bol pokračovateľom živnosti. Ak sa tak nedá a musí sa pretransformovať majetok na inú FO formou predaja, tak predajná cena sa dá určiť rôzna (od toho by sa odvíjala aj daň z príjmu) a to podľa toho o aký majetok, o aké zásoby, v akej výške pohľadávky, závazky by išlo.
josh
12.04.07,03:54
Mozno zmluva o prevode podniku, ale ked nemate zrusene bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov, tak podla mna nejde ani to. Podnikas so spolocnym majetkom, patriacim do BSM, takze ho nie je mozne previest.
slamkaaa
12.04.07,05:21
dakujem,iste sa spytam
adv
13.04.07,09:43
zmluva o predaji podniku. alebo darovanie veci manzelovi, ak ste ich vylucnym vlastnikom. zalezi to od toho, kto je vlastnikom tych veci alebo ci su v BSM. a tiez, ci ide na pausalne vydavky alebo nie.
slamkaaa
13.04.07,12:45
...neuplatnujem si pausalne vydavky,ale realne...som vlastnik firmy,manzel u mna pracuje,evidovany je ako zamestnec na dohodu.Ako manzelia nemame spisane bezspolupodielove vlastnictvo...Podla vasich rad bude zrejme najrozumnejsie vsetkok majetok a skladove zasoby/naradie,stroje.../darovat?1?
Na zivnostenkom urade nikto nebol,cize nepoznam ich stanovisko.Ak sa nieco nove dozviem,zverejnim...
V kazdom pripade vopred dakujem za dalsie rady...
ZELAM vsetkym krasny vikend,konecne je kraaaasneeeeeee;)
slamkaaa
13.04.07,12:49
Okrem toho...vcera som presla cely zivnostensky zakon a takyto pripad som nenasla,hmmmm.Prevod firmy na inu spolocnost,pripadne splynutie ci rozdelenie firmy to ano...
josh
13.04.07,13:00
Kedze vo firme je spolocny majetok (tvoj aj manzelov), nie je mozne ho previest na manzela. Manzel z toho majetku, co ma s tebou vo firme, nemoze predsa darovat sam sebe, to je nelogicke.
Takze jedina moznost je previest podnik napriklad na syna a ten potom prevedie na manzela. Jedna zmluva navyse, inak sa nic nemeni.
slamkaaa
13.04.07,14:01
Kedze vo firme je spolocny majetok (tvoj aj manzelov), nie je mozne ho previest na manzela. Manzel z toho majetku, co ma s tebou vo firme, nemoze predsa darovat sam sebe, to je nelogicke.
Takze jedina moznost je previest podnik napriklad na syna a ten potom prevedie na manzela. Jedna zmluva navyse, inak sa nic nemeni.


:--- Dakujem za radu.Nebol by to problem,ale je:)Zial ,my nemame deti.
Firemny majetok je teda spolocny.Ak si zalozi manzel zivnost podla tvojho tvrdenia logicky musi disponovat s firemnym majetkom ako jeho vlastnym bez akehokolvek prepisu,ci prevodu.Iba zalozi zivnost?Lahko povedane,ale ako to osetrim uctovne?Ved ja ak zrusim zivnost,musim si ucto uzavriet...lepsie by bol opacny pripad,neuzavriet a nech manzel pokracuje.Netusim,ci je to prakticky mozne.
josh
14.04.07,07:34
To uz su otazky skor pre uctovnika. Ale ked si zacala podnikat ako FO zivnostnik, tak ti manzel musel dat pisomny suhlas, aby si na podnikanie pouzivala vas spolocny majetok. Takze ak este stale mate BSM (co si pisala, ze mate), tak je tento vas majetok, s ktorym podnikas (a ktory mas v uctovnictve) spolocny, takze ho nie je mozne previest na manzela. Iba cez tretiu osobu.
Zuziana
14.04.07,09:13
To uz su otazky skor pre uctovnika. Ale ked si zacala podnikat ako FO zivnostnik, tak ti manzel musel dat pisomny suhlas, aby si na podnikanie pouzivala vas spolocny majetok. Takze ak este stale mate BSM (co si pisala, ze mate), tak je tento vas majetok, s ktorym podnikas (a ktory mas v uctovnictve) spolocny, takze ho nie je mozne previest na manzela. Iba cez tretiu osobu.

Pýtal od teba niekto niekde súhlas manžela, že ty môžeš podnikať?


Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecívyda - ných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná
ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)


Ak si manžel založí živnosť je to nový daňový subjekt. A tovar odfakturuješ. V praxi beže dochádza k fakturácii medzi manželmi.
josh
14.04.07,09:41
Citaj dalej v tom obcianskom zakonniku, § 148a ods. 1: Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela.
feem
25.03.10,11:22
Mám podobný problém.
Manželka zrušila živnosť k 31.12.2009 (teraz uzatvátrame JÚ a Daňové priznanie ) a ja som si založil živnosť od 1.1.2010
K 31.12.2009 mala:
- záväzky
- pohľadávky
- tovar
Všetky tieto položky prešli na mňa od 31.12.2009 (prakticky od 1.1.2010)
Má mať manželka v daňovom priznaní v týchto položkách 0,-€
Môže mi tovar za XXX€ previesť za 1€?
Ako to mám zaúčtovať do JÚ (neplatca DPH)