Grófová
27.01.05,12:25
Prosím o radu. Mám v min.roku fa od dodávateľa, neplatcu DPH - fakturujem Vám v zmysle dohody o spolupráci podiely z predaja "istého nemenovaného tovaru" čiastku 95 800,-- Sk. Ten pajček, čo nám to fakturoval, ten tovar nepredával, ale sa na výrobe vyššie uvedeného nemenovaného tovaru - produktu podieľal rôznymi prácami, hlavne grafickými. Za to vystavoval fa zvlášť. Kam mám zaúčtovať tie podiely z predaja ? Mám to chápať ako čo ? To je provízia ? Čo s tým ? Zatiaľ to mám na 518xx, čo sa mi zdá divné. Začiatkom tohto roku poslal znovu fa - doplatok podielov z predaja v roku 2004. Tú mám na účte 323 prozatím. Prosím, poraďte. Ďakujem.
accad
27.01.05,16:16
V prvom rade si musíte pozrieť dohodu o spolupráci: - čo je v tejto dohode (zmluve) klasifikované ako podiely z predaja. Z tej treba vychádzať. V dohode musí byť ošetrené, či je to paušálna čiastka alebo % podiel z predaja. Ak je to % podiel, musí byť doložený výpočet, prípadne vy musíte vydokladovať, z akej čiastky mu vznikol nárok podľa dohody. V akých intervaloch, za aké obdobie sa mu to bude vyplácať. Určite bez presného určenia zdaniteľného príjmu, na ktorý je naviazaný tento podiel, to bude ťažko preukázateľné.
Grófová
28.01.05,08:27
Pani Editka, ďakujem Vám za odpoveď. Zmluvu nemám šancu vidieť, tú má sám veľký boss, ak ju pravda medzitým nestratil. Tak som sa spojila s druhou zmluvnou stranou, ktorá mi povedala, že on ako firma XY neplatca DPH, má uzatvorenú zmluvu s našou firmou - presne Zmluva o spolupráci /neviem prečo o spolupráci, keď v Zákonníku sa píše, že Zmluva o obchodnom zastúpení/ podľa § 652-672 Obchodného zákonníka, kde mi z tej zmluvy citoval, že on je povinný podľa zmluvy robiť všetky grafické úpravy a ilustrácie k našim produktom - čiže nám poskytuje služby podľa presne nami vydaných inštrukcií. Ďalej sa v tej zmluve uvádza, že jemu, ako zhotoviteľovi plynie odmena 1,50 Sk za každý 1 ks predaného produktu - podiel na predaji. Počet predaných produktov mu nahlási ten náš boss. V § 659 Obch.zák. sa hovorí, že obchodný zástupca má nárok na dojednanú províziu a že províziou je aj odmeňovanie obchodného zástupcu vykonávané v závislosti od počtu alebo úrovne obchodov. Je to teda provízia ?

Ďakujem. Grófová