milizta
12.04.07,08:38
Ahojte!
Píšem sem úplne prvýkrát. Robím jednoduché účtovníctvo u SZČO. Pracujem tu 10 mesiacov a účtovníctvo som začala robiť bez akejkoľvek praxe, lebo som sa zamestnala, keď som doštudovala. Podala som daňové priznanie k dani z príjmov FO a teraz, keď som dávala dokopy svoje účtovníctvo a zakladala som ho do šanonov, nech ho môžem odložiť, tak som zistila takú strašnú chybu a teraz neviem, čo mám robiť. V pokladničnej knihe som zistila, že som dvakrát zaúčtovala ten istý doklad! Neviem, ako sa to mohlo stať, všetko som si pozerala, kontrolovala aj šéf to kontroloval a vôbec nikto z nás si nevšimol, že je tam tá istá suma a ten istý doklad dvakrát. Tak som sa snažila spraviť všetko správne, a teraz som zistila takúto hlúpu vec. Keby som sa pomýlila vo výpočte, tak by som to brala tak, že som daňové priznanie robila prvýkrát ale keďže je to takáto hlúpa chyba, mám z toho strašný stres a je mi z toho nanič. Čo môžem teraz robiť? Zistila som to včera a šéfovi som to ešte nepovedala. Prosím poraďte.
evina
12.04.07,06:43
Ahojte!
Píšem sem úplne prvýkrát. Robím jednoduché účtovníctvo u SZČO. Pracujem tu 10 mesiacov a účtovníctvo som začala robiť bez akejkoľvek praxe, lebo som sa zamestnala, keď som doštudovala. Podala som daňové priznanie k dani z príjmov FO a teraz, keď som dávala dokopy svoje účtovníctvo a zakladala som ho do šanonov, nech ho môžem odložiť, tak som zistila takú strašnú chybu a teraz neviem, čo mám robiť. V pokladničnej knihe som zistila, že som dvakrát zaúčtovala ten istý doklad! Neviem, ako sa to mohlo stať, všetko som si pozerala, kontrolovala aj šéf to kontroloval a vôbec nikto z nás si nevšimol, že je tam tá istá suma a ten istý doklad dvakrát. Tak som sa snažila spraviť všetko správne, a teraz som zistila takúto hlúpu vec. Keby som sa pomýlila vo výpočte, tak by som to brala tak, že som daňové priznanie robila prvýkrát ale keďže je to takáto hlúpa chyba, mám z toho strašný stres a je mi z toho nanič. Čo môžem teraz robiť? Zistila som to včera a šéfovi som to ešte nepovedala. Prosím poraďte.

V prvom rade sa snaž zbaviť stresu ...:) Dovolím si povedať, že tu asi ani nie je nikto z nás kto robí účtovníctvo, že by sa mu takáto vec neprihodila. Mne bohužiaľ napr. pri poslednej DPH, kde som doklad zaúčtovala aj z faktúry aj z pokadničného bloku /ERP/:mee: Jednoducho sme ľudia a stáva sa...,
Napíš, o aké účtovanie ide, či išlo o výdavok , príjem, či sa to týka aj DPH a o akú sumu ide.
milizta
12.04.07,06:54
Ide o príjem, jedná sa o refundáciu nedoplatku elektrickej energie. SZČO nie je platiteľom DPH. Ono je to tak, že ja pracujem pre dve SZČO, ale tá jedna si robí účtovníctvo sama a tej druhej SZČO spracuvávam všetko ja. Pracujú v jednom nebytovom priestore, v jednej kancelárii a takto si všetko delia (nájom, elektriku, moju mzdu a tak). Ide o sumu 1772,- Sk.
ekopo
12.04.07,07:01
Prvá možnosť: podáš dodatočné DP a dodaníš (ak Ti vyšla povinnosť už predtým) nejakých 337,- Sk.
Druhá možnosť: je na Tebe
evina
12.04.07,07:01
Evina som zvedavý, čo odpíšeš.
No to som zas ja zvedavá /ako správna žena/, že v akom zmysle si zvedavý?:D
ekopo
12.04.07,07:03
No to som zas ja zvedavá /ako správna žena/, že v akom zmysle si zvedavý?:D
V tomto prípade som uviedol dve možnosti.
evina
12.04.07,07:06
Ide o príjem, jedná sa o refundáciu nedoplatku elektrickej energie. SZČO nie je platiteľom DPH. Ono je to tak, že ja pracujem pre dve SZČO, ale tá jedna si robí účtovníctvo sama a tej druhej SZČO spracuvávam všetko ja. Pracujú v jednom nebytovom priestore, v jednej kancelárii a takto si všetko delia (nájom, elektriku, moju mzdu a tak). Ide o sumu 1772,- Sk.

V prvom rade mi trocha nie je jasný pojem refundácia "nedoplatku", ale dobre, predpokladajme, že ide o príjem. Mám rada vo veciach poriadok a podala by som DDP. Z danej sumy nebude ani pokuta nič. Budeš mať len zlý pocit pred šéfom, že hneď na prvýkrát si sa pomýlila..., ale zároveň oznámením chyby môže zas on nadobudnúť pocit, že pred ním nič nezatajuješ-tam potom vzhľadom k sume nastupuje druhá možnosť :)
milizta
12.04.07,07:06
Čo znamená tá druhá možnosť? A dokedy môžem podať dodatočné daňové priznanie? To budem musieť zase celé tlačivo vypísať a prepočítať? Aj výkaz o príjmoch a výdavkoch? Bože, je zostalo mi akosi nevoľno:(

No prišlo vyúčtovanie, že máme nedoplatok el. energie 3544,- Sk. Jedna SZČO to zaplatila celé, a tak jej druhá SZČO dala príjmovým dokladom polovicu, čiže 1772,- Sk.
evina
12.04.07,07:07
V tomto prípade som uviedol dve možnosti.
Keď som písala otázku nevidela som ešte Tvoju odpoveď:)