Mickya
27.01.05,13:34
Stalo sa Vám, že máte doklad o zaplatení (PPD) len kópiu? Originál je tam akurát len pečiatka. Môžem to normálne zaevidovať alebo mám ísť do dotyčnej firmy aj pre podpis?
Ďakujem
ZuzanaA
27.01.05,12:46
Mickya, myslím, že sme sa už o tom bavili, a každý má na to iný názor. Ja robím takto:
1. ja platím - mám originál môjho VPD + kópiu PPD dodávateľa
2. platia mne - mám originál môjho PPD, a ak je možnosť mám kópiu ich VPD, ale to striktne nepožadujem, myslím si, že nie je treba - ja mám príjmy, ja sa priznávam - teda dôležitý je môj PPD

A ešte som si zvykla napr. robiť tak, že ak ja vypisujem PPD, tak na kópiu sa podpíšem ja - originál, nie cez kopirák..
bea
27.01.05,12:47
Ja mám taký istý názor ako ZuzanaA.
Mickya
27.01.05,12:50
A ešte som si zvykla napr. robiť tak, že ak ja vypisujem PPD, tak na kópiu sa podpíšem ja - originál, nie cez kopirák..
No to som myslela. To by mi nevadilo, že je to len kópia, ale na tú kópiu nedala dotyčná originál podpis - je len cez kopirák.
Ale keď je tam originál pečiatka, tak ich nebudem teda naháňať.
Ďakujem
ANNE
30.01.05,21:14
Ja som si doposiať nechávala kópiu PPD a originál som dávala platiacemu. Robila som chybu?
Zuzka
30.01.05,21:18
Ja si myslím, že si to robila správne. Podľa mňa má originál má dostať platiaci. Aj v obchode napr. dostaneme oridinál z reg. pokladne a nie kópiu.
babenko1
30.01.05,21:19
Hmm.. vždy by mal byť v účtovníctve originál VPD a PPD....
jeso
30.01.05,21:24
ja si tiež vo svojom účtovníctve nechávam originál-aj PPD aj VPD
Zuzka
30.01.05,21:27
Jeso a tá druhá firma má potom tiež originál vo svojom účtovníctve, teda sú dva originály? Podľa mňa môže byť iba podpis originálom na prvopise aj na kópii.
babenko1
30.01.05,21:42
Jeso a tá druhá firma má potom tiež originál vo svojom účtovníctve, teda sú dva originály? Podľa mňa môže byť iba podpis originálom na prvopise aj na kópii.originály v tom význame, ked vydávaš peniaze, tak tvoj VPD si nechávaš...a kópia ide dodávateľovi...a ked prijímaš peniaze, tak tvoj PPD si necháš a kópia odberateľovi
Zuzka
30.01.05,21:50
originály v tom význame, ked vydávaš peniaze, tak tvoj VPD si nechávaš...a kópia ide dodávateľovi...a ked prijímaš peniaze, tak tvoj PPD si necháš a kópia odberateľovi
Ak ja vydávam peniaze, tak dostanem originál PPD od dodávateľa, on si nechá kópiu PPD a ja mu dávam môj originál VPD a kópiu si nechávam ja. Ja to robím takto. Táto téma tu bola niekoľkokrát už rozoberaná a je tu veľa názorov. Podľa mňa by sa doklady nemali podpisovať cez priepis ale "originál".
babenko1
30.01.05,21:56
Pozri, podpísať môžeš kópiu....ale svoj originál dokladu by si si mala nechať...
jeso
31.01.05,20:46
Jeso a tá druhá firma má potom tiež originál vo svojom účtovníctve, teda sú dva originály? Podľa mňa môže byť iba podpis originálom na prvopise aj na kópii.
Ak ja niekomu platím : VPD vystavujem ja -originál si nechám a kópiu dám dodávateľovi +priložím do účtovníctva kópiu ich PPD, alebo na mojom VPD mám ich pečiatku a podpis ako príjemcu

Ak mne niekto platí :originál PPD/ PPD tiež vystavujem ja /si nechám a im dám kópiu PPD -samozrejme podpisujem originál aj kopiu PPD zvlášť
ricij
31.01.05,21:05
A ja vytlačím z PC a originály mám dva a hotovo.
babenko1
31.01.05,21:06
Ak ja niekomu platím : VPD vystavujem ja -originál si nechám a kópiu dám dodávateľovi +priložím do účtovníctva kópiu ich PPD, alebo na mojom VPD mám ich pečiatku a podpis ako príjemcu

Ak mne niekto platí :originál PPD/ PPD tiež vystavujem ja /si nechám a im dám kópiu PPD -samozrejme podpisujem originál aj kopiu PPD zvlášťpresne tak.. aj ja to tak robím :-)
jeso
31.01.05,21:39
asi by sme mali všetci tlačiť doklady z PC a bolo by po probléme...
Zuzana68
31.01.05,21:42
Doklad sa stáva originálom podpisom, takže keď máš originál podpis nie cez kopir nevidím žiaden problém.Aspoň takto mi to bolo vysvetlené právnikom. Krásny večer
babenko1
31.01.05,21:55
asi by sme mali všetci tlačiť doklady z PC a bolo by po probléme...už aj na také sa preorientovávam.. nemusím toľko vypisovať, xixi