pantani
12.04.07,09:50
Ahojte poradaci,

moj dotaz je nasledovny:
Slovensky platca DPH nadobuda material-med z Polska. Pri tomto nadobudnuti uplatnuje samozdanenie a plati vystup za polskeho dodavatela ako si aj uplatnuje vstup z celej dodavky. Sucastou ceny dodaneho materialu od polskeho dodavatela su aj cenove odchylky od zmluvne fixovanej ceny medi, ktore suvisia s vyvojom cien medi na burze. Samozrejme aj na tieto odchylky si slovensky platca uplatnuje samozdanenie. Ma vsak zmluvne dohodnute ze tieto odchylky znasa treti subjekt v Britanii a tak mu ich refakturuje. Ako posudit takuto fakturu vystavenu do GB z pohladu DPH za cenove odchylky?
Zatial to fakturujeme bez DPH, no neviem presne posudit o aku sluzbu sa jedna a ci je skutocne miestom dodania takehto cenoveho rozdielu GB.
Dakujem za Vase postrehy.
emgeton
12.04.07,18:11
Ahojte poradaci,

moj dotaz je nasledovny:
Slovensky platca DPH nadobuda material-med z Polska. Pri tomto nadobudnuti uplatnuje samozdanenie a plati vystup za polskeho dodavatela ako si aj uplatnuje vstup z celej dodavky. Sucastou ceny dodaneho materialu od polskeho dodavatela su aj cenove odchylky od zmluvne fixovanej ceny medi, ktore suvisia s vyvojom cien medi na burze. Samozrejme aj na tieto odchylky si slovensky platca uplatnuje samozdanenie. Ma vsak zmluvne dohodnute ze tieto odchylky znasa treti subjekt v Britanii a tak mu ich refakturuje. Ako posudit takuto fakturu vystavenu do GB z pohladu DPH za cenove odchylky?
Zatial to fakturujeme bez DPH, no neviem presne posudit o aku sluzbu sa jedna a ci je skutocne miestom dodania takehto cenoveho rozdielu GB.
Dakujem za Vase postrehy.

Myslím, že sa jedná o opravu základu dane k pôvodnej fa za tovar.
pantani
13.04.07,07:11
Dakujem za odpoved. To mam tym padom ponizit o danu sumu povodne samozdanenie pri nakupe? Nemoze sa to ponat tak ze proste nieco nadobudnem z EU a potom cast z toho predam dalej do EU? Aj ked nie je jasne ci ta cast je sluzba alebo tovar, je to proste cenovy rozdiel k tovaru ktory neni v zakone o DPH nikde rieseny :-((.
emgeton
13.04.07,07:13
Dakujem za odpoved. To mam tym padom ponizit o danu sumu povodne samozdanenie pri nakupe? Nemoze sa to ponat tak ze proste nieco nadobudnem z EU a potom cast z toho predam dalej do EU? Aj ked nie je jasne ci ta cast je sluzba alebo tovar, je to proste cenovy rozdiel k tovaru ktory neni v zakone o DPH nikde rieseny :-((.

Rieši to §25 Z DPH.
pantani
13.04.07,07:17
Ale ja mam povodnu nakupnu cenu od povodneho dodavatela nezmenenu.
On mi to proste za taku cenu predal a nic sa na tom nemeni a neopravuje.
Ja len cast tejto ceny prenesiem na niekoho ineho 3-ti subjekt ktory s povodnym nakupom nerma nic spolocne.
Nemyslim si ze je to oprava zakladu dane.
emgeton
13.04.07,08:33
Ale ja mam povodnu nakupnu cenu od povodneho dodavatela nezmenenu.
On mi to proste za taku cenu predal a nic sa na tom nemeni a neopravuje.
Ja len cast tejto ceny prenesiem na niekoho ineho 3-ti subjekt ktory s povodnym nakupom nerma nic spolocne.
Nemyslim si ze je to oprava zakladu dane.

Je to oprava základu dane. Jednoznačne sa vzťahuje na predaný tovar ( §25/1 b, c,)
pantani
13.04.07,09:01
Emgeton, popisem to podrobnejsie:
Nakup od poliakov je 100,-. Z coho 90 ide do spotreby materialu a 10 je cenovy rozdiel. My samozrejme uplatnime vstup 19,- a vystup 19,- z plnej vysky pri nadobudnuti 100,-. 10,-Cenovy rozdiel po spotrebe 90,- vo vyrobe fakturujeme tretiemu subjektu, az v momente spotreby zasoby vo fixovanej cene 90,-. Dodavatel mi povodnu cenu nemeni ani mi ju nedobropisuje. Je to len niekoho dobra vola ze mi prispieva k vyssej cene. Skor to moznom chapat ako prispevok nejakeho tretieho subjektu k odchylkam od fixovanej ceny.
Stale si myslim ze neide o opravu zakladu dane, pretoze povodny dodavatel nevystavuje ziadny dobropis a za povodnu cenu dostane aj povodnu uhradu.
pantani
13.04.07,09:04
No dobre teda, v pripade ak by islo o opravu zakladu dane. Ako mam potom postupovat dalej??? To mam povodny reverse charge ponizit o uvedenu odchylku? Sak poliaci mi na to nespravili dobropis. Ako mozem ponizovat reverse charge doslej faktury pri uplne inej vyslej fakture?? Nejako mi to nedava logiku mechanizmu DPH.
emgeton
13.04.07,09:48
No dobre teda, v pripade ak by islo o opravu zakladu dane. Ako mam potom postupovat dalej??? To mam povodny reverse charge ponizit o uvedenu odchylku? Sak poliaci mi na to nespravili dobropis. Ako mozem ponizovat reverse charge doslej faktury pri uplne inej vyslej fakture?? Nejako mi to nedava logiku mechanizmu DPH.

Keďže poliak voči vám základ dane neupravuje, nemôžete robiť reverz charge z došlej fa (veď ju ani nemáte).

Základ dane upravujete iba vy voči anglickému partnerovi. A túto úpravu môžete robiť aj na základe dohody s nim. Váš nákup od poliaka na to nemá vplyv.
pantani
13.04.07,11:05
Takze tym padom to robim ako dodanie do EU bez DPH na vyslej fakture a on si to dodani.

Dakujem
P.
emgeton
13.04.07,11:07
Takze tym padom to robim ako dodanie do EU bez DPH na vyslej fakture a on si to dodani.

Dakujem
P.

Nie bez DPH, ale ako oslobodené plnenie s 0% DPH, keďže opravujete základ dane k fa za tovar osl. podľa §43.