inge57
12.04.07,10:19
Ahojte! Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý mal OČR nad 10 dní. Chcem sa opýtať či to nejako ovplyvní odvody za zamestnanca do SP a ZP? Ďakujem
Zita4
12.04.07,08:24
Treba ho odhlásiť zo sociálneho poistenia na tie dni, keď bude mať neplatené OČR.
Tweety
12.04.07,08:29
Treba ho odhlásiť zo sociálneho poistenia na tie dni, keď bude mať neplatené OČR.
Iba upresním, nie odhlásiť , iba prerušiť poistenie.
jales
12.04.07,09:00
Môže to ovplyvniť aj výšku odvodov tým, že to prerušenie považuješ za neplatené voľno a musíš dodržať minim. vymeriavací základ pri ZP.
inge57
12.04.07,09:03
Ďakujem. Čiže to znamená, že za 11,12 deň OČR musím odviesť odvody z min. vym. základu.
jales
12.04.07,09:47
Áno, za tie dni prerušenia (nad 10 dni) sa platí ZP. Čiže minimálny VZ pre ZP je 7600/počet prac. dní v mesiaci x počet odprac. dní + dni prerušenia po 10. dni OČR.
matafe
12.04.07,10:03
Môže to ovplyvniť aj výšku odvodov tým, že to prerušenie považuješ za neplatené voľno a musíš dodržať minim. vymeriavací základ pri ZP.

Podľa môjho názoru, sa minimálny základ na ZP kráti o všetky dni OČR (aj tie platené - 10 dní a aj ďalšie dní.)

Vychádzam z §13 ods.16 zákona o zdravotnom poistení.
(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.

Osobitný predpis v tomto prípade je Zákonník práce a konrétne §141 ods.1
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
jales
12.04.07,12:53
Možno nemám pravdu tak ako som to napísala vyššie. Ak to tak nie je rada sa poučím. Ale takúto odpoveď som dostala, keď som sa bola osobne pýtať v ZP, keď som mala OČR nad 10 dni.
ivakumova
12.04.07,14:01
Ja mám podobný problém. OČR 1-30.3., 31.3. bola sobota a preto nemá zamestnankyňa žiaden VZ. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že za 31.3. treba odviesť poistné z alikvótnej časti min. mzdy. V Soc. poisťovni ma informovali, že keď nemá VZ tak sa neodvádza nič. Ale program mi napriek tomu vyrátal odvody do ZP aj SP. Je to dobre? Vďaka
Jana Motyčková
13.04.07,06:46
Ja mám podobný problém. OČR 1-30.3., 31.3. bola sobota a preto nemá zamestnankyňa žiaden VZ. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že za 31.3. treba odviesť poistné z alikvótnej časti min. mzdy. V Soc. poisťovni ma informovali, že keď nemá VZ tak sa neodvádza nič. Ale program mi napriek tomu vyrátal odvody do ZP aj SP. Je to dobre? Vďaka
Podľa zákona je to úplne naopak ako povedali v poisťovniach :

Do ZP za sobotu neplatí - minimálny základ je viazaný na zákon o minimálnej mzde - keďže sobota nie je jeho pracovný deň, za tento deň mzdu nedostáva, t.j. minimálna mzda za sobotu je 0.

Do SP je stanovený miniálny základ vo výške mesačnej sumy minimálnej mzdy (až na výnimky). Zároveň sa do SP neplatí za dobu PN a pod. Keďže v SP sa platí za kalendárne dni (viď napr. dni poistenia vo výkaze), tak za ten jeden deň keď nebol PN mal platiť zo 7600/31. Viem, že SP kedysi akceptovala, aj keď sa za ten 1 deň nezaplatilo. Ale či to ešte akceptuje, a či to budú akceptovať aj kontrolóri pri kontrole, za to neručím.
matafe
13.04.07,07:04
Ja mám podobný problém. OČR 1-30.3., 31.3. bola sobota a preto nemá zamestnankyňa žiaden VZ. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že za 31.3. treba odviesť poistné z alikvótnej časti min. mzdy. V Soc. poisťovni ma informovali, že keď nemá VZ tak sa neodvádza nič. Ale program mi napriek tomu vyrátal odvody do ZP aj SP. Je to dobre? Vďaka

ZP : Minimálny VZ pre výpočet preddavkov na ZP sa počíta podľa odpracovaného času, resp. podľa pracovných dní. V tomto prípade alikvótna čiastka vychádza 0= 7600/22*0

SP : Podľa zákona sa poistné na SP sa počíta za kalendárne dní, čiže aj minimálny VZ pre výpočet poistného na SP sa počíta podľa počtu kalendárnych dní. V marci sa má platiť poistné za 1 kalendárny deň (31.3.2007). Minimálny VZ na SP bude 7600/31 * 1 = 246.
Hoci viem, že v takýchto prípadoch sa soc.poisťovňa k tomu zatiaľ stavia tak, že v mesiaci nebol príjem, tak nie je z čoho platiť.
ivakumova
13.04.07,07:54
Vďaka za odpovede, pozerala som znova zákony a vychádza mi to tak, že software mal pravdu. Treba asi platiť za ten 1 deň do ZP aj SP.

ZP: §13 ods. 18 Minimálny základ sa znižuje o pomernú časť prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých za poistenca platí poistné štát...(OČR 1.3. až 30.3., odpočet 30 dní) a keďže sú tu spomenuté kalendárne dni, tak treba platiť za ten 1 deň napriek tomu, že bola sobota a mzdu nemala. Vo výkaze do ZP sú tiež kalendárne dni.

SP: To isté, ale pani zo SP tvrdí, že netreba, tak to asi takto akceptujú.

Inak ma prekvapuje, aké informácie podávajú v poisťovniach (pracovníčky sa boli ešte radiť), kto už to má vedieť? Asi účtovníčky...:)
Jana Motyčková
13.04.07,09:35
ZP: §13 ods. 18 Minimálny základ sa znižuje o pomernú časť prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých za poistenca platí poistné štát...(OČR 1.3. až 30.3., odpočet 30 dní) a keďže sú tu spomenuté kalendárne dni, tak treba platiť za ten 1 deň napriek tomu, že bola sobota a mzdu nemala. Vo výkaze do ZP sú tiež kalendárne dni.

§13 ods.18 sa vzťahuje na SZČO, nie na zamestnanca . Tá citácia je :"Minimálny základ podľa ods.17 sa znižuje ...". §13 ods.17 hovorí o mininálnom základe SZČO.
O minimálnom základe zamestnanca hovorí §13 ods.15 - odvolávka na zákon o minimálnej mzde. Takže pre ZP je VZ za tú sobotu 0. Určite.