Timka1
12.04.07,09:10
Ahojte poraďáci. Chcem sa spýtať na váš názor, resp. ako to vlastne je. Som na rodičovskom príspevku a platím si dobrovoľné nemocenské poistenie z max. VZ. V marci som mala vypísané ošetrovné s dcérkou. Bývalá kolegyňa mi to zaniesla na SP a tam jej nechceli ani zobrať, že vraj nemám nárok keď som na RD, ale vzali s tým, že prešetria. Dnes som sa telefonicky kontaktovala aký je problém, bolo mi povedané, že nemám nárok, ale asi po pol hodine dokazovania, že mám nárok (na základe príspevkov z porady - ďakujem všetkým a hlavne p. Mihálovi za jeho príspevky ohľadom DNPO) mi bolo povedané, že budem mať vyplatené, ale oznámia to na ÚPRaSV, aby mi krátili resp. odobrali rodičovský príspevok za marec, nakoľko som dostala za 9 dní ošetrovné. Takýto postup som ešte nepočula a nie som si istá, že robia správne. Ďakujem všetkým za rady.
Chobot
12.04.07,09:01
Ahojte poraďáci. Chcem sa spýtať na váš názor, resp. ako to vlastne je. Som na rodičovskom príspevku a platím si dobrovoľné nemocenské poistenie z max. VZ. V marci som mala vypísané ošetrovné s dcérkou. Bývalá kolegyňa mi to zaniesla na SP a tam jej nechceli ani zobrať, že vraj nemám nárok keď som na RD, ale vzali s tým, že prešetria. Dnes som sa telefonicky kontaktovala aký je problém, bolo mi povedané, že nemám nárok, ale asi po pol hodine dokazovania, že mám nárok (na základe príspevkov z porady - ďakujem všetkým a hlavne p. Mihálovi za jeho príspevky ohľadom DNPO) mi bolo povedané, že budem mať vyplatené, ale oznámia to na ÚPRaSV, aby mi krátili resp. odobrali rodičovský príspevok za marec, nakoľko som dostala za 9 dní ošetrovné. Takýto postup som ešte nepočula a nie som si istá, že robia správne. Ďakujem všetkým za rady.

V SP sú asi neznalí zákona o rodičovskom príspevku (zase platí asi to, že poznajú len čo sa týka priamo ich práce, nič navyše), keďže chcú písať na ÚPSVaR, aby krátili RP. Veď krátenie RP nemá oporu v zákone. RP je daný konkrétnou čiastkou a zákon neumožňuje jeho krátenie. Jedine priznanie (nárok) alebo nepriznanie (zánik nároku). RP môže byť vyplatený jedine v tom prípade v nižšej čiastke, ak by materské bolo nižšie ako RP, vtedy je výška RP taká, aby kompenzovala materský príspevok do výšky zákonom stanoveného RP.

Iné krátenie neprichádza v úvahu. Podľa mňa na ÚPSVaR nebudú na predmetný list vôbec prihliadať.

Na SP musia konečne pochopiť, že existujú aj iné zákonné nároky, že soc. dávky vyplácané SP nie sú jediné a že ostatné sa môžu riadiť aj inými zákonmi.
Timka1
12.04.07,09:09
Ďakujem pekne, tiež som toho názoru, som zvedavá čo vymyslia, potom dám vedieť.
Timka1
24.04.07,09:10
Dobrý deň poraďáci, dopadlo to OK. Po telefonickom súboji so SP mi napokon včera bolo pripísané na účet ošetrovné vypočítané z max. VZ. A čo sa týka rodičovského, nebol mi krátený. Ale, že vraj som jediná v meste čo si také niečo vymyslela. Prajem krásny slniečkový deň.
jankasm
24.04.07,09:23
Tak gratulujeme k vyhranému boju. :o
A dodávam, že ja osobne sa to chystám počas RD tiež využiť, keďže si platím DNP kvôli zvýšeniu materskej, a určite nebudem jediná. Vďaka porade je už dosť šikovných mamičiek, ktoré si vedia ten "smiešny" vyplácaný rodičovský príspevok trošku prilipšiť. ;) :---
Timka1
24.04.07,09:28
Ďakujem pekne a len na doplnenie, už nie som jediná, poradila som aj ostatným mamičkám, dokonca som im vypisovala reg. listy.
Chobot
24.04.07,09:40
Dobrý deň poraďáci, dopadlo to OK. Po telefonickom súboji so SP mi napokon včera bolo pripísané na účet ošetrovné vypočítané z max. VZ. A čo sa týka rodičovského, nebol mi krátený. Ale, že vraj som jediná v meste čo si také niečo vymyslela. Prajem krásny slniečkový deň.

Myslím, že nie si jediná, čo si také niečo "vymyslela", ale pre nich prvá, čo si vie zistiť svoje nároky a dožadovať sa ich.
Manual
24.04.07,10:29
Prispejem trošku poznatkom. Známa je od 23.3.07 už na RP, včera šla k lekárovi so synom, mal teplotu a lekárke vravela že je DNP, chce papier - OČR pre SP. Lekárka sa na ňu nechápavo dívala, že sa stým ešte nestretla, keď je mamička doma na rod. dovolenke, aby si pýtala potvrdenie pre SP.
Potom jej samozrejme dala papier na 10 dní OČR.
Pekný deň...
Konkurz
25.06.07,05:22
DNP mi nie je celkom jasné, preto Vás prosím o radu. Platila som DNP z minimálneho vymeriavacieho základu. Po 211 dňoch som poistenie zrušila. Teraz by som mohla čerpať OČR na manžela, ale nie som si istá, či sa aj v tomto prípade vzťahuje na mňa ochranná lehota 42 dní, alebo je to len v prípade, keť poistenie trvalo 270 dní. Ďakujem veľmi pekne za usmernenie.
Jana Motyčková
25.06.07,08:46
Ochranná lehota nezávisí od dĺžky trvania poistenia, s výnimkou keď poistné trvalo kratšie ako 42 dní.
Timka1
01.02.08,14:04
Ahojte poraďaci, v apríli min. roku som bojovala o vyplatenie ošetrovného a dnes to má svoje pokračovanie. Chcem sa s vami podeliť.
Takže poporiadku. Minulý štvrtok večer som bola na pohotovostnej s dcérkou, lebo dostala vysoké teploty, mala predpísané ATB a liečenie doma, kontrola v piatok. V pondelok som zavolala do SP, či je možné vypísať ošetrovné aj týždeň dozadu, bolo mi oznámené, že áno. Dnes som išla na kontrolu ku svojej lekárke a pýtala som si vypísať ošetrovné. Na moje veľké počudovanie mi povedala, že ma zakázané a že mala už 2 x kontrolu zo Sociálnej poisťovne kvôli mne a že mi nevypíše, nech si to zariadim s revíznym lekárom, keď jej zavolá, že môže, tak mi vypíše. Nechcela som veriť vlastným ušiam, nakoľko od októbra som zamestnaná na dohodu o prac. činnosti a tým pádom budem mať aj neosprav. celý týždeň v práci.
Skontaktovala som sa s revíznym lekárom a ten sa vyjadril, že on nedal žiadny zákaz na vypísovanie ošetrovného pre mňa a že to jeho práca preverovať či sú oprávnene vypísané a pokiaľ posúdi, že je to v poriadku, ošetrovné sa vyplatí a taktiež, že nie je v jeho právomoci dávať príkaz alebo zákaz na vypísanie ošetrovného. On to iba kontroluje. Takže neostáva mi nič iné, len zájsť v pondelok naspäť za lekárkou a nech mi dá písomne vyjadrenie, prečo mi nechce vypísať ošetrovné a s tým aj napísať sťažnosť na Úrad pre dohľad na zdrav. starostlivosťou.
Ešte sa spýtam Vás, aký máte na to názor? Prosím poraďte.
ajobs
01.02.08,15:15
Ahojte poraďaci, v apríli min. roku som bojovala o vyplatenie ošetrovného a dnes to má svoje pokračovanie. Chcem sa s vami podeliť.
Takže poporiadku. Minulý štvrtok večer som bola na pohotovostnej s dcérkou, lebo dostala vysoké teploty, mala predpísané ATB a liečenie doma, kontrola v piatok. V pondelok som zavolala do SP, či je možné vypísať ošetrovné aj týždeň dozadu, bolo mi oznámené, že áno. Dnes som išla na kontrolu ku svojej lekárke a pýtala som si vypísať ošetrovné. Na moje veľké počudovanie mi povedala, že ma zakázané a že mala už 2 x kontrolu zo Sociálnej poisťovne kvôli mne a že mi nevypíše, nech si to zariadim s revíznym lekárom, keď jej zavolá, že môže, tak mi vypíše. Nechcela som veriť vlastným ušiam, nakoľko od októbra som zamestnaná na dohodu o prac. činnosti a tým pádom budem mať aj neosprav. celý týždeň v práci.
Skontaktovala som sa s revíznym lekárom a ten sa vyjadril, že on nedal žiadny zákaz na vypísovanie ošetrovného pre mňa a že to jeho práca preverovať či sú oprávnene vypísané a pokiaľ posúdi, že je to v poriadku, ošetrovné sa vyplatí a taktiež, že nie je v jeho právomoci dávať príkaz alebo zákaz na vypísanie ošetrovného. On to iba kontroluje. Takže neostáva mi nič iné, len zájsť v pondelok naspäť za lekárkou a nech mi dá písomne vyjadrenie, prečo mi nechce vypísať ošetrovné a s tým aj napísať sťažnosť na Úrad pre dohľad na zdrav. starostlivosťou.
Ešte sa spýtam Vás, aký máte na to názor? Prosím poraďte.

Úplne jednoduché - vymeň detskú lekárku. Keď jej to povieš, že odchádzaš, uvidíš, že zmení názor.
jankasm
01.02.08,15:23
V žiadnom prípade nemá dôvod nevypísať Ti OČR. :cool:
Ja som tiež už týždeň na rodičovskej, tak som zvedavá na reakciu našej lekárky keď si budem pýtať vypísať OČR. Zatiaľ sme zdraví. :)
Timka1
01.02.08,16:14
Ajobs, jankasm, ďakujem za odpovede. Už som nad tým triezvo uvažovala, že vymením lekárku, problém je v tom, že v takom malom meste ani nie je ku komu ísť a tá čo by som chcela má veľmi veľa pacientov a nezoberie. Ale pokiaľ napíšem sťažnosť, tak určite nezostanem pri nej a budem musieť to nejako vyriešiť.
Janka, držím palce, aby si nemala také problémy ako ja.
Najviac ma ale trápi, že budem mať neospravedlnený celý týždeň v práci. A samozrejme, že aj platenie nemocenského je v tejto chvíli nanič. Musím to vyriešiť nielen nateraz, ale aj dobudúcna.
Timka1
03.02.08,12:31
Celý vídend nad tým premýšľam, čo a ako. Neviem, či lekárka má povinnosť v takom prípade vypísať OČR alebo nemusí a či je zrušená tá 3 dňová lehota na vypísanie ako mi povedala pracovníčka SP, že môže aj v piatok. Ak máte niekto v tomto smere znalosti, prosím poraďte. Ďakujem.
Jana Motyčková
03.02.08,13:03
Kedysi existovala 3-dňová lehota (v liečebnom poriadku) na spätné vypísanie PN, OČR, potom bola táto lehota zrušená. Minulý rok som ale videla návrh zákona, kde zase zavádzali lehotu na spätné vypísanie PN, ale nepostrehla som, že by tento zákon vyšiel v zbierke a vôbec neviem v akom znení. Skús pohľadať liečebný poriadok, niečo sme, myslím, minulý rok predebatovávali o lehote aj na drakovi.