shaza
12.04.07,12:50
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mate niekto skusenosti s transformciami spravcov bytov. Som vlastnicka bytu, kde spravu vykonavala prispevkova organizacia mesta na zaklade Zmluvy o vykone spravy. Minuly rok sa tato prispevkova organizacia transformovala na s.r.o., co vlastnikom bytov bolo,resp. nebolo vsetkym oznamene pisomne listom. Nedostala som vsak ziadnu novu Zmluvu o vykone spravy so spolocnostou s rucenim obmedzenym. Postupoval spravca spravne? Su platne povodne Zmluvy o vykone spravy, ktore teda su este uzavrete s prispevkovou organizaciou? Dalej by som sa chcela spytat: vyzera to tak, ze v s.r.o., ktora funguje teraz dojde znova k zmene - transformacii - rozcleneniu spolocnosti, prip. zluceniu spolocnosti s inymi prispevkovymi organizaciami mesta. Ake povinnosti z tohto vyplyvaju pre spolocnost voci vlastnikom bytov? Dakujem za odpoved.
Elena Navrátilová
12.04.07,11:30
Pokiaľ mám znalosť, v zmluve o výkone správy by mala byť alternatíva čo sa stane ak príde k rozpadu, zániku ... teda najprv tam treba pozrieť čo je uvedené a schválené. Pre koho bola vykonávaná správa? Pre SVB? Potom treba vychádzať zas zo zmluvy o SVB a dodatkov. Tam by to malo byť tak isto uvedené, čo treba robiť keby... Zároveň treba v zákone č. 182/1993 a v OZ pozrieť /podľa toho aká forma sa spravuje/ čo sa má robiť v príslušných prípadoch. Ja osobne som toho názoru, príde k zmene správcu, nakoľko ale je to len o premenovaní, zvolať zhromaždenie /je to povinnosť správcu/ a tam tento problém prejednať. Dať zo zhromaždenia uznesenie kde sa presne špecifikuje ako sa rozhodlo. Môže sa stať, že budú úchcieť dať výpoveď, ale samozrejme nemusia. Vy ako nastupujúca rganizácia /iný názov ma momentálne nenapadol/ sa môžete tak isto uchádzať o správcovstvo pod novým názvom. Informovať v čo najširšom rozsahu, aby nemali pocit, že ich zavádzate. Je to tá najlepšia forma aká môže byť aj v tomto prípade. Veď si u Vás platia službu: výkon správy.
lubica_02
12.04.07,16:58
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mate niekto skusenosti s transformciami spravcov bytov. Som vlastnicka bytu, kde spravu vykonavala prispevkova organizacia mesta na zaklade Zmluvy o vykone spravy. Minuly rok sa tato prispevkova organizacia transformovala na s.r.o., co vlastnikom bytov bolo,resp. nebolo vsetkym oznamene pisomne listom. Nedostala som vsak ziadnu novu Zmluvu o vykone spravy so spolocnostou s rucenim obmedzenym. Postupoval spravca spravne? Su platne povodne Zmluvy o vykone spravy, ktore teda su este uzavrete s prispevkovou organizaciou? Dalej by som sa chcela spytat: vyzera to tak, ze v s.r.o., ktora funguje teraz dojde znova k zmene - transformacii - rozcleneniu spolocnosti, prip. zluceniu spolocnosti s inymi prispevkovymi organizaciami mesta. Ake povinnosti z tohto vyplyvaju pre spolocnost voci vlastnikom bytov? Dakujem za odpoved.
Myslim,že sa to tyka trnavskej SMM,ktorá sa transformovala na s.r.o.so 100% zarukou a vlastníctvom mesta. Ja sa nestačím diviť vlastníkom bytov,ktorí majú domy v tejto org. v správe,nikto sa za celé obdobie neozval aj napriek tomu,že neboli informovaní,nemajú novú zmluvu o výkone správy ani dodatok k pôvodnej zmluve. Myslím,si,že tento postup nebol celkom správny, prejednala som to aj s mojim právnikom,ktorý mi dal za pravdu,ale nebudem sa do tho miešať,nakoľko nei som vlastníčka takéhoto bytu. Všetko je na vlastníkoch bytov,aký postoj zaujmú.:D:D:D:D
&&&ak chceš bližšie tak e-mail.
empaty
12.04.07,18:21
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mate niekto skusenosti s transformciami spravcov bytov. Som vlastnicka bytu, kde spravu vykonavala prispevkova organizacia mesta na zaklade Zmluvy o vykone spravy. Minuly rok sa tato prispevkova organizacia transformovala na s.r.o., co vlastnikom bytov bolo,resp. nebolo vsetkym oznamene pisomne listom. Nedostala som vsak ziadnu novu Zmluvu o vykone spravy so spolocnostou s rucenim obmedzenym. Postupoval spravca spravne? Su platne povodne Zmluvy o vykone spravy, ktore teda su este uzavrete s prispevkovou organizaciou? Dalej by som sa chcela spytat: vyzera to tak, ze v s.r.o., ktora funguje teraz dojde znova k zmene - transformacii - rozcleneniu spolocnosti, prip. zluceniu spolocnosti s inymi prispevkovymi organizaciami mesta. Ake povinnosti z tohto vyplyvaju pre spolocnost voci vlastnikom bytov? Dakujem za odpoved.
Myslím si, že transformácia právnej formy príspevkovej organizácie na s.r.o. sa vo Vašom prípade uskutočnila na základe transformačnej listiny tak, že právny nástupca pôvodnej organizácie preberá všetky práva a povinnosti, vrátane plnení zo zmlúv o výkone správy. Vaše zmluvy sú platné, správu v plnom rozsahu prebrala nová nástupnícka spoločnosť s.r.o. Akurát na najbližšej schôdzi Vás mohli a mali o tejto zmene informovať najlepšie splnomocnení zástupcovia alebo priamo štatutári a trebárs aj Vám predostrieť to, v čom to bude v ich prístupe k správe teraz iné, lepšie ako doteraz. Prečo sa vlastne uskutočnila. A mali aj zverejniť tú časť listiny o transformácii, ktorá o prechode práv na nástupcu pojednáva. Tá by sa mohla stať aj predmetom Dodatku k Vašej zmluve o výkone správy(ale nemusí).

O tejto skutočnosti zániku alebo transformácii správcu hovorí aj zákon 182/93, ktorý stanovuje v § 8 odst 2, citujem: Akákoľvek zmena, zrušenie, splynutie alebo zlúčenie správcov nemôže byť na ujmu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný o tejto skutočnosti bezodkladne informovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

T.j. vopred (6 mesiacov) by Vás museli (opravujem: mali) informovať o ukončení výkonu správy, ak by neprebrali v plnom rozsahu výkon správy tak, aby Vám zmena nespôsobila ujmu a mohli ste si včas nájsť nového správcu. Ak sa to nestalo museli to asi ošetriť právnym nástupníctvom novej organizácie. Vaše pôvodné zmluvy sú určite v plnom rozsahu platné a všetky práva a povinnosti z nich vyplývajúce zostávajú tak, ako boli predtým voči pôvodnej organizácii.
Halli
12.04.07,19:24
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci mate niekto skusenosti s transformciami spravcov bytov. Som vlastnicka bytu, kde spravu vykonavala prispevkova organizacia mesta na zaklade Zmluvy o vykone spravy. Minuly rok sa tato prispevkova organizacia transformovala na s.r.o., co vlastnikom bytov bolo,resp. nebolo vsetkym oznamene pisomne listom. Nedostala som vsak ziadnu novu Zmluvu o vykone spravy so spolocnostou s rucenim obmedzenym. Postupoval spravca spravne? Su platne povodne Zmluvy o vykone spravy, ktore teda su este uzavrete s prispevkovou organizaciou? Dalej by som sa chcela spytat: vyzera to tak, ze v s.r.o., ktora funguje teraz dojde znova k zmene - transformacii - rozcleneniu spolocnosti, prip. zluceniu spolocnosti s inymi prispevkovymi organizaciami mesta. Ake povinnosti z tohto vyplyvaju pre spolocnost voci vlastnikom bytov? Dakujem za odpoved.

... nemusiš sa toho obávať, aj u nás to tak je . Tie byty, ktoré neboli odpredané do osobného vlastníctva prešli pod správu prisp. organizacie mesta. Postupne sa previedli do vlastníctva, ale neprešli pod OSBD-zostali v tejto správe. Tí ktorým sa táto správa nepáčila mali a MAJÚ možnosť riešiť svoju správu vytvorením SVB. Niektorí to aj využili, iní zostali v správe. Aj transformovaná organizácia sa musí riadiť príslušným zákonom a mám za to, že vramci možností robia to čo treba... ale ak Vám to nevyhovuje v bytovom dome minimálne 1/2-ine /a ďalej 2/3inám:) / tak si na správnej stránke ;)
lubica_02
14.04.07,18:17
Myslím si, že transformácia právnej formy príspevkovej organizácie na s.r.o. sa vo Vašom prípade uskutočnila na základe transformačnej listiny tak, že právny nástupca pôvodnej organizácie preberá všetky práva a povinnosti, vrátane plnení zo zmlúv o výkone správy. Vaše zmluvy sú platné, správu v plnom rozsahu prebrala nová nástupnícka spoločnosť s.r.o. Akurát na najbližšej schôdzi Vás mohli a mali o tejto zmene informovať najlepšie splnomocnení zástupcovia alebo priamo štatutári a trebárs aj Vám predostrieť to, v čom to bude v ich prístupe k správe teraz iné, lepšie ako doteraz. Prečo sa vlastne uskutočnila. A mali aj zverejniť tú časť listiny o transformácii, ktorá o prechode práv na nástupcu pojednáva. Tá by sa mohla stať aj predmetom Dodatku k Vašej zmluve o výkone správy(ale nemusí).

O tejto skutočnosti zániku alebo transformácii správcu hovorí aj zákon 182/93, ktorý stanovuje v § 8 odst 2, citujem: Akákoľvek zmena, zrušenie, splynutie alebo zlúčenie správcov nemôže byť na ujmu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný o tejto skutočnosti bezodkladne informovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

T.j. vopred (6 mesiacov) by Vás museli informovať o ukončení výkonu správy, ak by neprebrali v plnom rozsahu výkon správy tak, aby Vám zmena nespôsobila ujmu a mohli ste si včas nájsť nového správcu. Ak sa to nestalo museli to asi ošetriť právnym nástupníctvom novej organizácie. Vaše pôvodné zmluvy sú určite v plnom rozsahu platné a všetky práva a povinnosti z nich vyplývajúce zostávajú tak, ako boli predtým voči pôvodnej organizácii.
Všetko,čo tu píšeš je pravda,aj keď u nás neboli vlastníci 6 mesicov vopred oboznámení o nástupníckej organizácii .Informácie prevlastníkov bola veľmi chabá,zástupcovia domu obdržali prekopírovaný list od správcu a to bolo všetko. Po právnej stránke je to v poriadku ???,ale prístupup správcu bol veeeľmi divný a aký je ďalej škoda reči.
Elena Navrátilová
14.04.07,18:23
Veľa väčších správcovských spoločností nepovažuje SVB ako zákazníka, ktorému poskytujú službu. Sú pre nich len zdrojom príjmu. Podľa toho k nim aj pristupujú. Ale dnes si skutočne každý môže vyberať aj formy správy, aj správcov, aj správcovské spoločnosti.
Orim
14.04.07,19:58
Podľa mňa ak prebehla transformácia tak by mal nový správca potvrdiť, že všetky zmluvy ktoré boli uzatvorené predchádzajúcou spoločnosťou sú v plnom rozsahu platné a na druhej strane aj spoločenstvo musí potvrdiť, že túto zmenu akceptuje.
V opačnom prípade nie je medzi nimi žiadny právny vzťah.
Neriešim tu vzťah s prechádzajúcou spoločnosťou ktorá mala dať výpoveď 6 mesiacov pred transformáciou a na toto SVB upozorniť.
empaty
14.04.07,20:50
Všetko,čo tu píšeš je pravda,aj keď u nás neboli vlastníci 6 mesicov vopred oboznámení o nástupníckej organizácii .Informácie prevlastníkov bola veľmi chabá,zástupcovia domu obdržali prekopírovaný list od správcu a to bolo všetko. Po právnej stránke je to v poriadku ???,ale prístupup správcu bol veeeľmi divný a aký je ďalej škoda reči.

Potom by som odporučil zvolať zhromaždenie vlastníkov domu a dať takému správcovi, ktorý si nevie vážiť svojich klientov, výpoveď zo zmluvy o výkone správy. To môžete vždy, ak ste viacerí presvedčení, že zmena k lepšiemu nenastala a prístup sa nezmenil. Nezostávajte tam ani chvíľku. Nech sa oddelí konečne serióznosť a kvalita od arogancie minulých období!
Počas 6 mesiacov si určite nájdete niekoho, kto to bude robiť zodpovednejšie a hlavne bude pre vlastníkov znamenať kvalitu, právny servis, poradenstvo, pridanú hodnotu vyplývajúcu z dlhoročnej praxe a dobrých a osvedčených postupov pri výkone správy. Bude ústretový, slušný, spoľahlivý a najmä kompetentný.

V tom Vám držím všetky prsty, aby sa to podarilo.
empaty
14.04.07,21:06
Podľa mňa ak prebehla transformácia tak by mal nový správca potvrdiť, že všetky zmluvy ktoré boli uzatvorené predchádzajúcou spoločnosťou sú v plnom rozsahu platné a na druhej strane aj spoločenstvo musí potvrdiť, že túto zmenu akceptuje.
V opačnom prípade nie je medzi nimi žiadny právny vzťah.
Neriešim tu vzťah s prechádzajúcou spoločnosťou ktorá mala dať výpoveď 6 mesiacov pred transformáciou a na toto SVB upozorniť.
Platnosť zmlúv vyplýva priamo zo zákona (Obchodný zákonník - právne nástupníctvo). Potvrdzovanie platnosti zmlúv novou nástupníckou organizáciou určite nemá žiaden vplyv na platnosť týchto zmlúv o výkone správy a je právne irelevantné. Tu skôr ide o slušnosť a úctu k svojmu zákazníkovi, ktorým spravovaný bytový dom bezosporu v dnešnej dobe je.

SVB v tomto prípade ako druhá zmluvná strana vôbec neexistuje, pretože hovoríme o forme správy na základe zmluvy o výkone správy a nie na základe zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Druhou zmluvnou stranou sú vlastníci bytov.
Právny vzťah medzi vlastníkmi a právnym nástupcom je rovnaký ako to bolo doposiaľ s pôvodným správcom.