aladin
27.01.05,14:45
S.r.o. vysiela zamestnanca na prac. cestu vlastným autom. Ma za vlastne auto od 1.1.05 zaplatit alikvotnu cast cestnej dane. Na dan. urade mi tvrdili že ano a aj na ko je tam kolonka ohladne dni použivanom na podnikanie.
Inak nikde som nenasiel vykaz.... v suvislosti s podnikanim , ktorý navazuje ...tusim na obchodný mam na mysli pokyn....

Pokyn


k zákonu č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne


odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov......

.......



Aby bol naplnený predmet dane, vozidlo musí slúžiť na podnikanie alebo


v súvislosti s podnikaním. Zákon v súvislosti s podnikaním zaviedol v poznámke pod čiarou


odkaz na Obchodný zákonník.



vie niekto nieco blizsie o tom ??
tibor
27.01.05,14:15
nerozumiem tomu dobre - ale si chcel napísať, že ide zamestnanec pracujúci v s.r.o. na SC svojim vlastným autom - neplatí žiadnu daň z motorových vozidiel.
aladin
27.01.05,14:26
no prave to , že vraj na tie ...napr.5 dni ma povinnosť zaplatit dan z mot.vozidiel alikvotnu výšku ,za svoje auto , na ktoré mu zamestnavatel preplati tzv.kilometrovne+spotrebu cca 8 sk
Manual
27.01.05,16:50
Tak ako píše aladin, zamestnanec vyslaný na sc zamestnávatelom na vlastnom aute neplatí ani alikôtnu časť cestnej dane, pretože on NEPODNIKÁ. A má nárok na "kilometrovné" .... tak ako píše aladin.
Pekný večer želám...
aladin
04.02.05,12:18
PRAVE TO , POCUL SOM ODOVODNENIE že ak sro posiela svojho zamestnanca na služ.cestu... a ked ten zamestnanec je spoločník ta vraj ma zaplatit cestnu dan... prave v nadvaznosti na obchod.zákonník.... nakolko on podnika..., ked je to klasický zamestnanec tak nie je povinný zaplatit cestnu dan....sorrz dan z motor.vozidiel
aladin
04.02.05,12:19
PRAVE TO , POCUL SOM ODOVODNENIE že ak sro posiela svojho zamestnanca na služ.cestu... a ked ten zamestnanec je spoločník ta vraj ma zaplatit cestnu dan... prave v nadvaznosti na obchod.zákonník.... nakolko on podnika..., ked je to klasický zamestnanec tak nie je povinný zaplatit cestnu dan....sorry dan z motor.vozidiel
hron
05.02.05,08:58
S.r.o. vysiela zamestnanca na prac. cestu vlastným autom. Ma za vlastne auto od 1.1.05 zaplatit alikvotnu cast cestnej dane. Na dan. urade mi tvrdili že ano a aj na ko je tam kolonka ohladne dni použivanom na podnikanie.







Ehm, je niekde vo vyklade aj zmienka, z ktorej krystalovej gule sa ten pocet dni pre vypocet alikvotnej ciastky vycita? Ak sa nemylim, dan je splatna VOPRED.

Mozno sa po kazdej ceste podava opravne priznanie?
Viťo Tichý
05.02.05,21:11
S.r.o. vysiela zamestnanca na prac. cestu vlastným autom. Ma za vlastne auto od 1.1.05 zaplatit alikvotnu cast cestnej dane. Na dan. urade mi tvrdili že ano a aj na ko je tam kolonka ohladne dni použivanom na podnikanie.
Inak nikde som nenasiel vykaz.... v suvislosti s podnikanim , ktorý navazuje ...tusim na obchodný mam na mysli pokyn....




Zdravím všetkých po krátkej prestávke.
Páčia sa mi Aladin, Tvoje myšlienkové pochody o podávaní opravných DP k dani z mot. vozidiel (DMV):D
Chcem sa vrátiť, k spomínanemu § 84/1 znie ..."a používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikanim". Pritom odkaz 12 pod ciarou je na § 2 Obchodneho zakonnika, kde ma podnikanie ustalene znaky - sustavnost, samostatnost, vo vlastno mene, na vlastnu zodpovednost, za ucelom zisku.
Danovnikom je - drzitel vozidla (§ 85/a) - teda zamestnannec, ale tento nesplna znaky podnikania, a teda jeho cinnost nemoze ani len suvisiet s jeho podnikanim, kedze nepodnika. Zastavam nazor, ze horeuvedenu vetu nemozno vykladat z pohladu zamestnavatela (podnikatela), lebo ten nie je danovnik (drzitel vozidla).
Je možné, že celá táto diskusia vzniká preto, lebo v starom zákone v §20/3 bolo používanie auta zamestnanca priamo vylúčené.

POdobný názor ako píšeš neskoršie z DÚ som zachytil, že môj kamarát telefonoval na MF a hovoril s pani Ing.Prinerovou - 02/59583416 veduca oddelenia - dani z motorovych vozidiel, ktorá mu potvrdila, že je potrebné aby zamestananec platil tiež DMV. Ale neviem ako jej to on vysvetloval, iba viem, že mi volal ako to vlastne s tou DMV je.

V pokyne k zákonu č. 582/2004 nič také nie je!!
hron
06.02.05,12:43
Gratulujem Alladinovi :-). Este taka mala prosbicka. Ako teda vyplnit kolonku "pocet dni pouzivania na podnikanie alebo v suvislosti s podnikanim" pre tych, ktori to teda platit musia?
Viťo Tichý
06.02.05,13:58
Sorry Hron, Ty si ten čo si zaslúžiš pochvalu lebo si vymyslel podávanie dodatočných DP:D k dani z MV. Ja by som to doplnil, že DP sa podáva do 15 dní od kedy došlo k nejakej zmene, teda i začatie používania na podnikanie, resp. v suvislosti s podnikaním a potom dáš do kolonky počet dní kedy si ho využíval v súvislosti s podnikaním, teda 1 deň.... :confused:

...ale teraz vážne, aby si naši kolegovia nepomysleli, že nám už "švitorí":
Dúfam, že to čo sme začali s Hronom rozvádzať nie je a ani nebude pravda.
Peknú nedeľu prajem
aladin
07.02.05,13:02
aby som upresnil mne tvrdili že len ak spoločník je zamestnanec a jeho vyšle sro ...vtedy su tam splnene podmienky ohladne ochodneho zakonnika.... ciže podnikanie vo vlastnom mene.... ja nespekulujem.. len sa informujem aký mate nazor, ja som zaplatil dan na 365 dni, nexcem aby kvoli 2900 sk , mi vyhodili a uctovnictva ovela vyššiu sumu..... vito tichý vies tu capnut ten pokyn k zákonu pokyne k zákonu č. 582/2004 ... ?
Evanka
07.02.05,15:12
[QUOTE=aladin]S.r.o. vysiela zamestnanca na prac. cestu vlastným autom. Ma za vlastne auto od 1.1.05 zaplatit alikvotnu cast cestnej dane. Na dan. urade mi tvrdili že ano a aj na ko je tam kolonka ohladne dni použivanom na podnikanie.
Inak nikde som nenasiel vykaz.... v suvislosti s podnikanim , ktorý navazuje ...tusim na obchodný mam na mysli pokyn....

Ten automobil vlastni srocka alebo zamestnanec?
karbanová
07.02.05,20:13
Ano aj ja som to zistila , že aj zamestnannec vyslaný na PC s použitím VMV má podať
DP na DzMV.Termín podania DP je do 15 dní od prvého použitia , s tým , že ak ho viacej
nebude používať má to oznámiť na DU a žiadať o vrátenie alikvotnej čiastky.V § 2 obchod.zákonníka sa nehovorí o podnikaní vlastnom a na tom stavia túto dan. povinnosť ministerstvo a vztahuje povinnosť aj na zamestnancov.
Evanka
07.02.05,22:30
Takze kazdy zamestnanec by mal pri pouziti VMV pri sluzobnej ceste platit DMV? To je nejake divne. Vyjadrite sa ostatni.
Viťo Tichý
08.02.05,19:43
aby som upresnil mne tvrdili že len ak spoločník je zamestnanec a jeho vyšle sro ...vtedy su tam splnene podmienky ohladne ochodneho zakonnika.... ciže podnikanie vo vlastnom mene.... ja nespekulujem.. len sa informujem aký mate nazor, ja som zaplatil dan na 365 dni, nexcem aby kvoli 2900 sk , mi vyhodili a uctovnictva ovela vyššiu sumu..... vito tichý vies tu capnut ten pokyn k zákonu pokyne k zákonu č. 582/2004 ... ?Nazdar Aladin,
tu je ten odkaz
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpdzmv582.pdf
Vito
jeso
08.02.05,20:12
ale ved to nemá logiku !
Vyšlem zamestnanca na PC jeho motorovým vozidlom na 5 dní v1/2005- zamestnanec podá DP zaplatí dan ... poviem mu, že už viac ho na PC nevyšlem jeho autom a on si vyžiada vrátenie dane
v 8/2005 ho však znovu pošlem na PC a zase jeho autom a on znovu podá DP ?
a takto to môže byť viac krát v roku
podľa mna, ak zamestnanec použije svoje súkromné auto na PC dan sa nemusí platiť
petra:-)
09.02.05,09:01
Ja si tiež myslím, že zamestnanec by nemal platiť DzMV. Tiež som počula niekde na školení (ešte za platnosti cestnej dane), že existuje prípad, kedy zamestnanec platí a to ak spoločník má uzatvorenú pracovnú zmluvu na výkon konateľa, lebo to je vraj podnikanie, konateľ nie je povinný dbať príkazov zamestnávateľ - zmluvu DÚ preklasifikuje, že to nieje závislá činnosť a dorúbi konateľovi daň. Pamätám si to, lebo som to tak mala a rýchlo som prerábala zmluvu na výkon funkcie - riaditeľ. A to som si tiež overovala, že spoločník ak má pracovnú zmluvu so s.r.o. napr. na funkciu vedúci výroby, tak je taký zamestnanec, ako každý iný a cestu nevykonáva ako spoločník, ale ako vedúci výroby, takže daň neplatí.
Viťo Tichý
09.02.05,20:44
Rozpravali sme sa s pani Prinerovou z MF z odboru dane MV a ta to celé potvrdila (čo som písal v predchádzajúcom príspevku) a upresnila:
- zamestnanec vyslaný na SC neplatí daň z MV, lebo nepodnika podľa Obchd. zákonníka §2
- majiteľ spoločnosti a zároveň konateľ platí daň z MV, lebo jeho sa týka to podnikanie
- konateľ, ktorý nie je majiteľ neplatí daň z MV. Platí pre ňho režim zamestnanca

Vravela, že budúci týždeň majú sedenie s daňovou správou, lebo sa zdá, že tá to celá pomotkala. Dúfam, že z toho vyjde nejaký pokyn.
Zatiaľ iba toľko.
Zdá sa, že to čo sme s Hronom rozoberali v našej predchádzajúcej debate, bola našťastie iba "fikcia"
Pekný večer
Viťo
aladin
14.02.05,06:44
doplnil by som....spolocnik ktorý je zaroven zamestnancom z titulu zamestnanca bude zaslaný na pracovnu cestu , a pojde svojim vlastným autom nepodnikatelským ,ma zaplatit cestnu dan.
to som zistil na MF SR... ale že vraj bude pokyn v tom znení.
stevos
17.02.05,20:19
Chcem sa spýtať, je niečo nové ohľadom predchádzajúcich vedomostí o povinnosti platiť daň z MV pri pracovných cestách spoločníka zároveň zamestnanca s.r.o.. Naposledy máme konštatovanie , že má byť usmernenie.
Zároveň by som chcel poznať komentár ostatných k nasledovnému:
Podľa § 7 zákona o cestovných náhradách ...ak sa zamestnanec dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné MV okrem cestného MV zamestnávateľa.., a podľa tohto zákona je zamestnanec všeobecný výraz pre osoby podľa § 1 odst. 1 a 2, tzn. aj pre spoločníka a konateľa.
Takže môžu použiť na pracovnú cestu požičané vozidlo nie ich vlastné v rámci zákona o cestovných náhradách.
Potom súvis s povinnosťou platby dane z MV za držiteľa nejaká požičovňa ?
Alebo ako vlastne.
hron
18.02.05,04:48
Uplne dokonaly gulas. Zmiesavaju sa tri zakony - o cest, nahradach, o dani z prijmov a jeho novela.
Takze podla novely, si sice mozu pozicat hocico, ale cestovne nahrady si mozu uplatnit LEN pri vlastnom vozidle.
A cim vsetkum sa este stane zastupca s.r.o?. Uz bol zamestnancom, FO, SCZO, dobrovolne nezamestnany a PO. Kedy bude ministrom?
aladin
25.12.07,23:33
aj ked troxa neskoro ale vtedy (r2005) sa cestna dan nemala platit , ale od 1.12.2007 dan mot vozidiel uz ano......
Evanka
26.12.07,00:21
aj ked troxa neskoro ale vtedy (r2005) sa cestna dan nemala platit , ale od 1.12.2007 dan mot vozidiel uz ano......
To, že sa vtedy nemala platiť, sme tvrdili ešte v tom čase, (napriek mnohým iným "výkladom") lebo to vyplývalo zo zákona. To, že v tejto dobe je to už v inej polohe, je nám jasné. Tiež je tam však este niekoľko nejednoznačností ....
liba2
26.12.07,06:01
aj ked troxa neskoro ale vtedy (r2005) sa cestna dan nemala platit , ale od 1.12.2007 dan mot vozidiel uz ano......
Upresním to:
1. od 1.12.2007 je účinný zákon 538/2007 Z.z., ktorým je novelizovaný zákon 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné opady v znení neskorších predpisov - ktorého súčasťou je aj daň z motorových vozidiel.

2. Podľa § 85 tejto novely:
"daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec........"

3. V prechodných ustanoveniach k úpravám účinným od 1. decembra 2007 v § 104b je uvedené: "Ak daňová povinnosť k miestnym daniam, poplatková povinnosť k poplatku a oznamovacia povinnosť vzniknú do 31.decembra 2007, postupuje sa podľa predpisov účinných do 30.novembra 2007....."

Z toho vyplýva, že zamestnávateľ za použitie vozidla zamestnanca v decembri 2007 na pracovné účely, nemá povinnosť zaplatiť DzMV za december 2007.
Prvýkrát mu takáto povinnosť vznikne po 1.1.2008, ak bude vyplácať cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.

Tento zamestnávateľ tiež nemá v tých prípadoch oznamovaciu povinnosť (§90 ods.2).
liba2
26.12.07,06:04
mimotemy

NIE JE VHODNE VYŤAVOVAŤ 2-3 ROKY STARÉ TÉMY najmä ak sa veci menia.
Vhodnejšie je založiť novú tému.