maratonec
12.04.07,16:57
Dobrý deň, mohol by mi niekto napísať, čo treba robiť pri ukončení členstva v združení??? 2 FO majú uzavretú zmluvu o združení, jeden sa rozhodol odstupiť, odstupenie majú v zmluve zakotvené, potrebujem len vedieť, ako mám urobiť uzávierku združenia, musím to nahlásiť na DÚ????
dakujem
ekopo
12.04.07,15:14
Niečo o ukončení je napr. tu www.porada.sk/t13356-rozchod-fo-rozpad-zdruzenia.html?highlight=ukon%E8enie+zdru%BEenia alebo
www.porada.sk/t47467-zrusenie-zdruzenie-a-rozdelenie-zasob.html?highlight=zdru%BEenie
DanielaSL
12.04.07,15:54
Dobrý deň, mohol by mi niekto napísať, čo treba robiť pri ukončení členstva v združení??? 2 FO majú uzavretú zmluvu o združení, jeden sa rozhodol odstupiť, odstupenie majú v zmluve zakotvené, potrebujem len vedieť, ako mám urobiť uzávierku združenia, musím to nahlásiť na DÚ????
dakujem

Mne sa teraz ku koncu marca rozpadlo združenie troch podnikateľov. Robím tak ako keby som robila daňové priznanie za tri mesiace , každý dostane do ruky výkazy podelené na jeho percentá. Na DÚ netreba nič nahlasovať , potom do DP za rok 2007 treba len vpísať do miesta pre osobitné záznamy , že prájmy a výdavky združenia sú len za tieto mesiace a treba doložiť zmluvu o ukončení združenia resp. odstúpení.
strieskova
16.04.07,07:37
Ano ,do 15 dní treba DU oznámiť zánik združenia. Uzávierka bude odlišná oproti minulým v tom, že v zmysle §17 zákona o dani z príjmu budú musieť účastníci združenie dodaniť svoje neuhradené pohľadávky a zásoby. Hodnotu neuhradených pohľadávok však možno nížiť o neuhradené závazky (ak sú ).
ekopo
16.04.07,08:09
Ano ,do 15 dní treba DU oznámiť zánik združenia. Uzávierka bude odlišná oproti minulým v tom, že v zmysle §17 zákona o dani z príjmu budú musieť účastníci združenie dodaniť svoje neuhradené pohľadávky a zásoby. Hodnotu neuhradených pohľadávok však možno nížiť o neuhradené závazky (ak sú ).
Uvedené by platilo, len ak by bola ukončená činnosť ako SZČO. V zadaní išlo o vystúpenie zo združenia, čo neznamená automatické ukončenie činnosti. § 31 zákona o správe daní a poplatkov výslovne neukladá oznamovať skutočnosti ohľadne ukončenia združenia na DU. Povinnosťou je priložiť zmluvu o združení, resp. o jej zrušení v zdaňovacom období pri daňovom priznaní.
Silvia123
12.03.09,15:43
prosím Vás, dúfala som, že sa toto nikdy nestane ale stalo sa ... proste mám zaúčtovať rozpad združenia na konci roka. Už som tu na porade prečítala všetky príspevky a bolí ma z toho hlava, je to všetko siaho-dlhé a o tom istom a podstata čo chcem vedieť mi nejako unikla, neviem ako to vysporiadanie správne zahrnúť vo výkazoch na jednej aj druhej strane. Prosím len stručne mi odpovedajte či je to takto správne, alebo ako to má byť správne.
Mám vyčíslené pohľadávky, zásoby aj záväzky. Podiel sú 70% a 30% (ide o otca a syna), takže v budúcnosti žiaden právnik nehrozí... Urobila som rozdiel majetok+zásoby+pohľadávky-záväzky-úver =1700t. 30% podiel je vo výške 510 tisíc SK -tento podiel bol na konci roka vyplatený synovi. Všetko bez DPH!-ide len o vysporiadanie.
V DP -u syna: -týchto 510 tisíc zahrniem do príjmov ovplyvňujúci základ dane.
v DP -u otca: -týchto 510 tisíc zahrniem do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. A to je všetko??? Môžem to tak urobiť?
Pred tým, než som zašla na poradu hľadať riešenie, konzultovala som to s daňovou poradkynou a tá mi povedala niečo také, že mám syna vyplatiť na konci roka -zvýšiť mu základ dane o túto sumu a otcovi keď v budúcnosti príde uhradená pohľadávka, tak vždy odúčtovať 20ˇ% z nej -lebo už bola vysporiadaná, to isté aj pri záväzkoch -no ale to by potom znamenalo že na konci roka pri vysporiadaní by to ten otec nemal v danových výdavkoch, ale v nedanových nie???
Taktiež som tu čítala niečo o zostatkovej cene majetku, konkrétne citujem:
,,V prípade, že dochádza k skončeniu účasti jedného účastníka združenia, vysporiadaniu na majetku v súlade s platnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a vystupujúci účastník združenia svoj spoluvlastnícky podiel na majetku (ak účastníci združenia majetok nadobudli spoločne počas trvania združenia a je v ich podielovom spoluvlastníctve) predá ostatným spoluvlastníkom, ktorí ho budú využívať ďalej na podnikanie, zostatková cena (podiel na zostatkovej cene) sa u predávajúceho zahrnie do výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov. Súčasne u predávajúceho podlieha zdaneniu vyplatený spoluvlastnícky podiel na majetku.,,
-to akože ten syn má mať zahrnutú ZC majetku aj vo výdavkoch??? a čo s pohľadávkami a záväzkami? -ja už fakt ničomu nerozumiem
Čím viac toho človek číta, tým je z toho viac mimo, stáva sa to aj vám???
Silvia123
12.03.09,15:59
Ešte k tej citácii -premýšľala som nad ňou, možno ňou mysleli majetok, ktorý do združenia vniesla tá druhá strana -tak že ten keby predala...to by bolo jasné...že ZC by šla do nákladov u predávajúceho...
Silvia123
12.03.09,16:46
Nájde sa nejaká dobrá duša ktorá mi pomôže? Smith kde si???
Zita5
12.03.09,20:43
prosím Vás, dúfala som, že sa toto nikdy nestane ale stalo sa ... proste mám zaúčtovať rozpad združenia na konci roka. Už som tu na porade prečítala všetky príspevky a bolí ma z toho hlava, je to všetko siaho-dlhé a o tom istom a podstata čo chcem vedieť mi nejako unikla, neviem ako to vysporiadanie správne zahrnúť vo výkazoch na jednej aj druhej strane. Prosím len stručne mi odpovedajte či je to takto správne, alebo ako to má byť správne.
Mám vyčíslené pohľadávky, zásoby aj záväzky. Podiel sú 70% a 30% (ide o otca a syna), takže v budúcnosti žiaden právnik nehrozí... Urobila som rozdiel majetok+zásoby+pohľadávky-záväzky-úver =1700t. 30% podiel je vo výške 510 tisíc SK -tento podiel bol na konci roka vyplatený synovi. Všetko bez DPH!-ide len o vysporiadanie.
V DP -u syna: -týchto 510 tisíc zahrniem do príjmov ovplyvňujúci základ dane.
v DP -u otca: -týchto 510 tisíc zahrniem do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. A to je všetko??? Môžem to tak urobiť?

Pred tým, než som zašla na poradu hľadať riešenie, konzultovala som to s daňovou poradkynou a tá mi povedala niečo také, že mám syna vyplatiť na konci roka -zvýšiť mu základ dane o túto sumu a otcovi keď v budúcnosti príde uhradená pohľadávka, tak vždy odúčtovať 20ˇ% z nej -lebo už bola vysporiadaná, to isté aj pri záväzkoch -no ale to by potom znamenalo že na konci roka pri vysporiadaní by to ten otec nemal v danových výdavkoch, ale v nedanových nie???
Taktiež som tu čítala niečo o zostatkovej cene majetku, konkrétne citujem:
,,V prípade, že dochádza k skončeniu účasti jedného účastníka združenia, vysporiadaniu na majetku v súlade s platnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a vystupujúci účastník združenia svoj spoluvlastnícky podiel na majetku (ak účastníci združenia majetok nadobudli spoločne počas trvania združenia a je v ich podielovom spoluvlastníctve) predá ostatným spoluvlastníkom, ktorí ho budú využívať ďalej na podnikanie, zostatková cena (podiel na zostatkovej cene) sa u predávajúceho zahrnie do výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov. Súčasne u predávajúceho podlieha zdaneniu vyplatený spoluvlastnícky podiel na majetku.,,
-to akože ten syn má mať zahrnutú ZC majetku aj vo výdavkoch??? a čo s pohľadávkami a záväzkami? -ja už fakt ničomu nerozumiem
Čím viac toho človek číta, tým je z toho viac mimo, stáva sa to aj vám???

Silvia , v tejto dobe robím účtovnú závierku v účtovníctve združenia -kde v priebehu roka sa uskutočnilo vystúpenie člena zo združenia , kde bola zostavená mimoriadna účtovná závierka k určitému dátumu , nakoľko ostatní členovia pokračujú ďalej .
Pri tejto príležitosti mi stále chodí po rozume , ako sa tu na Porade vyjadril jeden šikovný poraďák v zmysle .....že účtovanie združení je paškvil ..... no musela by som to pohľadať ,ale to nie je podstatné .Mne sa aj tak najviac vrylo do pamäti slovko "paškvil ":)
Podstatné je to , že má pravdu .Tento pocit som nadobudla práve pri týchto úkonoch ,čo sa týka vystúpenia alebo vylúčenia člena združenia .
Inak účtovanie v riadnom účtovnom období nie je problém . Ale skúsenosť hovorí, že problém je v tedy keď ....... a to teraz riešime obe ...

Čiže obe riešime rovnaký prípad .Lenže ja nie som u konca , ako Ty;)

1. Podľa môjho názoru vyplatený podiel nemôže byť u otca výdavkom OVZD.

Prečo ?

Pretože ak otec vyplatí synovi podiel na majetku , tak by sa tento majetok premietol v účtovníctve vo výdavkoch 2x .
Ak dobre rozmýšľam , prvý krát sa uplatnil do výdavkov pri jeho obstaraní a účtoval sa buď ako výdavok OVZ , alebo sa premietol v účtovníctve v rámci odpisov a druhý krát by si ho chcela účtovať ako vyplatený podiel .
Beriem ako výdavok za majetok akýkoľvek .

Ani v s.r.o. vyplatený podiel nie je nákladom .

2.Ak u syna zahrnieš 510 000 Sk do príjmov OVZD , ako mu potom uplatníš výdavky a v akej výške ? Ja u Teba vidím na jednej strane len príjem .
Ty si to vypočítala proste ++-- a dostala si sumu , ktorú ideš dať do príjmov . No neviem , to sa mi nepozdáva .

3.Daňová poradkyňa má v niečom pravdu , veru aj ja práve rozmýšľam nad selektovaním pohľadávok a záväzkov .

Ešte jedna otázka - kto pokračuje v podnikaní otec alebo syn ?

Síce nie som Zolli , ale som si dovolila zareagovať .
Marína
12.03.09,20:46
Zitka, myslíš na Andreja?;) http://www.porada.sk/61375-post7.html
Zita5
12.03.09,20:47
Zitka, myslíš na Andreja?;) http://www.porada.sk/61375-post7.html

Marína vďaka , presne Andreja som myslela .:)
Silvia123
13.03.09,06:29
Zitka síce nie si Zoli, ale si dobrá duša, no nie? -takže podmienku splňaš :) som rada že si zareagovala. Takže by som mala postupovať tak, že ten vyplatený podiel u syna zahrniem do príjmu a u otca to nechám ako VNZD a keď mu budú chodiť tie pohľadávky a záväzky zo združenia v priebehu roka -budem si ich účtovať nejako analyticky a na konci roka z nich 20% odpočítam, mohlo by to tak byť? Inak otec bude pokračovať v podnikaní, syn ukončí živnosť v budúcom roku. Dúfam, že už žiadna komplikácia tam nebude... Mimochodom do výdavkov synovi by som dala straty z minulých rokov, iné ma nenapadá...
liduska
13.03.09,08:00
[quote=Silvia123;982726]Zitka síce nie si Zoli, ale si dobrá duša, no nie? -takže podmienku splňaš :) som rada že si zareagovala.
Súhlasím s Tebou, Zitka je véééľmi dobrá duša.
Silvia123
13.03.09,11:42
Ak by mi niekto mohol odpovedať na poslednú otázku prosííííímmm, aby som sa pohla trošku ďalej. V podstate ja mám rok ukončený a keď chce ten syn vystúpiť najlepšie teraz a nie v priebehu roka, len neviem ako to uzavrieť -komu čo zdaniť...
Silvia123
13.03.09,11:50
1. Podľa môjho názoru vyplatený podiel nemôže byť u otca výdavkom OVZD.

Prečo ?

Pretože ak otec vyplatí synovi podiel na majetku , tak by sa tento majetok premietol v účtovníctve vo výdavkoch 2x .
Ak dobre rozmýšľam , prvý krát sa uplatnil do výdavkov pri jeho obstaraní a účtoval sa buď ako výdavok OVZ , alebo sa premietol v účtovníctve v rámci odpisov a druhý krát by si ho chcela účtovať ako vyplatený podiel .
Beriem ako výdavok za majetok akýkoľvek .

Ešte k tomuto, premýšľala som nad tým znovu, ale veď ide o jednduché účtovníctvo a delí sa výkaz o majetku a záväzkoch, čo znamená, že ide o neodpísaný majetok, o pohľadávky, ktoré neboli v príjmoch a o záväzky, ktoré neboli vo výdavkoch, takže nešlo by o dvojité výdavky nie? Neviem možno tomu nerozumiem, ale nejako mi to nesedí... Čo sa týka výkazu o príjmoch a výdavkoch za rok 2008-ten som rozdelila tak ako vždy podľa podielu a každý si zdaní svoju časť.
Silvia123
14.03.09,08:33
Zitka písala si že aj ty rozkladáš združenie, nemôžeš mi prosím ťa napísať ako to budeš robiť ty? Ja viem, že táto problematika je dosť náročná a neexistuje nejaké super riešenie, ale chcela by som to mať urobené aspoň tak, aby to nikomu nebilo do očí...
Silvia123
19.03.09,17:38
Zitka, hlásim ti pokrok, čítala som tu na porade niečo o predaji podniku a už som pochopila ako si to myslela s tým dvojitým započítaním do výdavkov.
Citujem: ak by šlo o prevod vlastných pohľadávok, nie je možné priradiť k nim žiadnu hodnotu výdavku, pretože daňovník si ju už uplatnil v predháczajúcom období vo forme úhrady, napr. miezd, odvodových povinností, spotrebovaných služieb, materiálu atď.
Takže konečne mi svitlo :)
Zita5
21.03.09,11:34
Zitka, hlásim ti pokrok, čítala som tu na porade niečo o predaji podniku a už som pochopila ako si to myslela s tým dvojitým započítaním do výdavkov.
Citujem: ak by šlo o prevod vlastných pohľadávok, nie je možné priradiť k nim žiadnu hodnotu výdavku, pretože daňovník si ju už uplatnil v predháczajúcom období vo forme úhrady, napr. miezd, odvodových povinností, spotrebovaných služieb, materiálu atď.
Takže konečne mi svitlo :)

Ak vystúpi syn zo združenia FO k 31.12.2008 , tak prichádzajúce platby v roku 2009 z dôvodu pohľadávok 2008 , týkajúcich sa ešte ich spoločnej činnosti , tieto účtuj do príjmu OVZD .Toto bude potrebné spraviť u otca, nakoľko on podniká ďalej .

Postupne ako budú prichádzať , si otvor jeden obal , do ktorého si budeš vkladať kópie FA týkajúcich sa daných pohľadávok a na faktúre si poznač 30% podiel syna .
Na konci roka 2009 k týmto všetkým pohľadávkam v rámci uzávierkových operácii prostredníctvom ID znížiš príjem /storno príjmu podľa jednotlivého členenia/vo výške 30% podielu na syna . Ale v cene bez DPH .
Zita5
21.03.09,11:42
Ešte k tomuto, premýšľala som nad tým znovu, ale veď ide o jednduché účtovníctvo a delí sa výkaz o majetku a záväzkoch, čo znamená, že ide o neodpísaný majetok, o pohľadávky, ktoré neboli v príjmoch a o záväzky, ktoré neboli vo výdavkoch, takže nešlo by o dvojité výdavky nie? Neviem možno tomu nerozumiem, ale nejako mi to nesedí... Čo sa týka výkazu o príjmoch a výdavkoch za rok 2008-ten som rozdelila tak ako vždy podľa podielu a každý si zdaní svoju časť.

Pohľadávky som odpovedala vyššie viď príspevok 18.
Záväzky detto ako pohľadávky . Celý rok u otca - pokračujúceho v podnikaní budeš účtovať do VOZD .
Kópiu DF založíš , vyznačíš 30% podiel syna a na konci roka ako nepeňažná operácia -uzávierkové operácie -ID prevedieš zníženie výdavkov /storno výdavku/ vo výške 30% z ceny bez DPH .

Ja osobne som robila storno výdavkov po jednotlivých DF , lepšie sa mi s tým pracovalo , lebo som mohla v kľude členiť a je to prehľadné . Každý ID nesie so sebou prílohu faktúry , z ktorej je jasné , že sa to týka obdobia , kedy spolu vykonávali spoločnú činnosť .

P.S. Držím sa toho , že ID môžeme používať len na konci roka v rámci uzávierkových operácii .
Zita5
21.03.09,11:46
Ak by mi niekto mohol odpovedať na poslednú otázku prosííííímmm, aby som sa pohla trošku ďalej. V podstate ja mám rok ukončený a keď chce ten syn vystúpiť najlepšie teraz a nie v priebehu roka, len neviem ako to uzavrieť -komu čo zdaniť...

Bolo by lepšie , keby činnosť bol ukončil v rámci roku 2008 . Môj názor .....lepšie by to bolo pre člena , ktorý vystupuje zo združenia a zároveň aj končí podnikateľskú činnosť .

Prečo ?

Napríklad preto , že upraví ZD § 17 - ZD navýši o pohľadávky a zníži o záväzky atď.
Zita5
21.03.09,11:50
Zitka síce nie si Zoli, ale si dobrá duša, no nie? -takže podmienku splňaš :) som rada že si zareagovala. Takže by som mala postupovať tak, že ten vyplatený podiel u syna zahrniem do príjmu a u otca to nechám ako VNZD a keď mu budú chodiť tie pohľadávky a záväzky zo združenia v priebehu roka -budem si ich účtovať nejako analyticky a na konci roka z nich 20% odpočítam, mohlo by to tak byť? Inak otec bude pokračovať v podnikaní, syn ukončí živnosť v budúcom roku. Dúfam, že už žiadna komplikácia tam nebude... Mimochodom do výdavkov synovi by som dala straty z minulých rokov, iné ma nenapadá...

U syna je vyplatený podiel z dôvodu vystúpenia zo združenia príjmom OVZD.
U syna je príjmom aj 30% z celkových príjmov OZD dosiahnutých v roku 2008
U syna je výdavkom 30% z celkových výdavkov OVZD vynaložených v roku 2008 na spoločnú činnosť .
Tu neviem , ako si im vypočítala podiel , ale nech to je ako koľvek , tak ty vlastne nekončíš vyplatením podielu... .tu musí byť jasný aj príjem a výdaj dosiahnutý z vykonávania spoločnej činnosti za rok 2008.

U otca sa nemôže jednať o výdavok , preto by som samotné vyplatenie podielu účtovala ako VNZD a na konci roku , v rámci UO by som zvažovala majetkovú položku za položkou a upravila by som to prípadne v rámci UO , ak teda by som mala dôvod účtovať o výdavku .

Neviem prečo sa zmieňuješ o 20% , keď syn má nárok na 30% . Tak si písala , že otec má 70% a syn 30% .
hogo
24.03.09,08:15
Zdravim všetkych, nie som si isty či píšem do správnej porady, ale nikde som nenašiel podobny prispevok. Prosim vas, vedel by niekto ako zúčtovať finančne vysporiadanie 3 členov združenia FO v JU (som v tom novačik). Zmluva hovori o zaplateni čiastok 100 tis učastníkom A učastníkovi C, a 50 tis učastníkom B učastníkovi C za to že účastník C poskytne združeniu prenajate priestory. Učastník A je osobou poverenou v združení, t.j. na neho sa vystavuju doklady za združenie. Nemam ani potuchy ako a či vôbec uvedené finančné vyrovnania na začiatku podnikania združenia sa v učtovníctve združenia nejako prejavia. Vopred dakujem za usmernenie.
lulko
26.03.10,13:55
Ahojte snazim sa ukoncit danove a nejak sa mi nedari. Musim este doriesit vysporiadanie majetku v zdruzeni. Jeden z clenov vystupil zo zdruzenia 2.2.2009. Leasing na automobil bol ukonceny 6.2.2009. Zostatková hodnota k 31.12.2008 bola 462 eur. Vsetky zavazky voci leasingovke boli splatene 06.01.2009, čo bol den poslednej splatky. clenovia sa dohodli na vyplatení podielu na vozidle v trhovej hodnote 4300 eur/podiel clena 30% t.j. 1290 eur/. No a tu sa uz neviem pohnut dalej, co ma urobit zostavajuci clen zdruzenia? Vyplatena hodnota vozidla je pre neho daňovym vydavkov, resp. ma ju pripocitat k zostatkovej hodnote vozidla a odpisat v roku 2009, nakolko je to leasing?
Zita5
29.03.10,04:56
Zdravim všetkych, nie som si isty či píšem do správnej porady, ale nikde som nenašiel podobny prispevok. Prosim vas, vedel by niekto ako zúčtovať finančne vysporiadanie 3 členov združenia FO v JU (som v tom novačik). Zmluva hovori o zaplateni čiastok 100 tis učastníkom A učastníkovi C, a 50 tis učastníkom B učastníkovi C za to že účastník C poskytne združeniu prenajate priestory. Učastník A je osobou poverenou v združení, t.j. na neho sa vystavuju doklady za združenie. Nemam ani potuchy ako a či vôbec uvedené finančné vyrovnania na začiatku podnikania združenia sa v učtovníctve združenia nejako prejavia. Vopred dakujem za usmernenie.

V účtovníctve na povereného sa neprejavia nijak , nakoľko tieto finančné prostriedky neboli vložené do podnikania pre spoločnú činnosť a teda pre spoločné dosahovanie príjmov .

Tieto dohodnuté čiastky boli vyplatené účastníkovi "C" - len neviem účel tohto vkladu . To ,že boli poskytnuté za poskytnutie prenajatých priestorov to nedefinuje celkom účelnosť vložených finančných prostriedkov . Neviem ako to chápať , to má byť záloha na platbu nájmu , alebo ako ?
Zita5
29.03.10,06:14
Ahojte snazim sa ukoncit danove a nejak sa mi nedari. Musim este doriesit vysporiadanie majetku v zdruzeni. Jeden z clenov vystupil zo zdruzenia 2.2.2009. Leasing na automobil bol ukonceny 6.2.2009. Zostatková hodnota k 31.12.2008 bola 462 eur. Vsetky zavazky voci leasingovke boli splatene 06.01.2009, čo bol den poslednej splatky. clenovia sa dohodli na vyplatení podielu na vozidle v trhovej hodnote 4300 eur/podiel clena 30% t.j. 1290 eur/. No a tu sa uz neviem pohnut dalej, co ma urobit zostavajuci clen zdruzenia? Vyplatena hodnota vozidla je pre neho daňovym vydavkov, resp. ma ju pripocitat k zostatkovej hodnote vozidla a odpisat v roku 2009, nakolko je to leasing?


Ja som toho názoru , že vyplatená majetková hodnota u člena vystupujúceho je príjmom OVZD- to je isté , ako výdavok k tejto sume by si mohol uplatniť do výdavkov jeho podiel odpisov ku dňu vystúpenia zo združenia § 19 odst.3 ZDP.
U zostávajúceho člena vyplatená čiastka sa bude účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane a budú mu prináležať výdavky vo forme odpisov
vo výške jeho podielu + podiel za vystupujúceho od 3.2.2009.

Lenže ...... som presvedčená,že tie odpisy nebudú nič moc , nakoľko sa všetko končí začiatkom roka a aj v roku splatenia lízingu a v roku , kedy nadobúdajú vlastnícke právo na vozidlo .
Zostávajúci člen , ktorý vyplatí čiastku podielu na majetku vystupujúcemu , si potom rozdiel uplatní pri prípadnom predaji ako výdavok .
U neho by ste mali na karte uviesť vyplatený podiel a toto by bola zostatková cena , ktorá by sa však ďalej nemala odpisovať , nakoľko za nejedná o zhodnotenie ako také . Mám na mysli technické zhodnotenie ,modernizáciu,rekonštrukciu ...... ale o odkúpenie podielu .

No strašne zamotaná a ťažká vec je toto združenie :rolleyes:;) Takže vyjadrila som svoj názor , ako by som asi postupovala ja ,nakoľko k združeniu nie je nič bližšie v zákonoch uvedené .
juskam
07.03.12,17:59
Potrebovala by som poradiť. Prevzala som účtovníctvo. Združenie dvoch FO. V apríli 1 FO vystúpila zo združenia a ukončila živnosť. Obe FO si uplatňovali paušalné výdavky. Združenie si viedlo evidenciu prijmov. Prijmy si delili 50:50.
Môžem príjmy do ukončenia združenia rozdeliť 50:50 a tej 1 FO, ktorá podnika ďalej pripočitať ďalšie príjmy a uplatniť paušalné výdavky. Jedna sa o 2 bratov, v účtovníctve nemajú žiadné zásoby ani majetok.