Jozef
27.01.05,13:49
Dobry den,
prosim vas kompezujete inventurne rozdiely manko a prebytok a zauctujete len rozdiel?
anka1
27.01.05,12:55
Dobry den,
prosim vas kompezujete inventurne rozdiely manko a prebytok a zauctujete len rozdiel?
ak by sa jednalo o inventúru jedného majetku (napr.: jeden sklad - materiál, tovar ...) tak by som zaúčtovala iba rozdiel.
Jozef
27.01.05,12:58
Jedna sa o jeden sklad, mame tam hracky - manko bolo vo vyske 700 000 a prebytok vo vyske 850 000 - zauctujem len prebytok 150 000?

Aj ked majetok by sa nemal kompenzovat.
valeriam
27.01.05,13:04
To sú ale vysoké čísla!!! Nešlo náhodou "len" o nesprávnu skladovú evidenciu v kartách?
Jozef
27.01.05,13:12
Tak cisla su to vysoke a to vsetko vznika v obdobi predvianocnom, kedy mame strasny napor a tovar sa v podstate ani neprebera a velakrat ani nie je poriadne vylozeny a uz musi odist zakaznikovi
valeriam
27.01.05,13:21
Viem, asi sa mi ľahko hovorí, ale musíte mať nejaké dodacie listy na základe ktorých to prijmete a aj vydávate, keď je to sklad. Nedá sa to spätne odkontrolovať? Skúsim niekde pohľadať, ale zdá sa mi, že tie inventúrne rozdiely by sa nemali započítavať ani vrámci jedného skladu.
Jozef
27.01.05,13:25
Prijemky, vydajky - to vsetko je, len spatne to neodkontrolujem, lebo prijem je sice uctovne spraveny ale ci ten tovar aj fyzicky prisiel vobec neviem.

Ja som rad, ze sa spravila inventura za 14 dni. Keby som to mal takto dohladavat, tak to trva mesiac.

A to si nemozem dovolit. Uz tych 14 dni bol pre niektorych zakaznikov vela.
Marian
27.01.05,13:43
Som rád, že tu padla táto otázka. Tiež sa nám prihodilo, že nám nejaký tovar pochybil a nejaký pribudol. Celkovo vyšiel drobný prebytok. Ja som zúčtoval rozdiel, hoci oporu pre tento postup som v zákonoch nenašiel, len sa pamätám, že za dávnych dáven to niekto takto učil na nejakom školení. Myslím však, že by bolo dosť huncútske pripočítavať k daňovému základu jednak manko a jednak prebytok len preto, že chýbajú červené guľôčky a prevyšujú modré.
Jozef
27.01.05,13:59
Praveze je opora - majetok nie je mozne vzajomne kompenzovat.

Ale ja si to tiez pamatam, ze sa to kompenzovalo.

je pravda, ze by som musel potom zdanit manko aj prebytok. Ale to asi danovakov nezaujima.

JA to aj tak budem musiet sprvait, lebo by majitela porazilo, keby som mu take nieco navrhol aj napriek tomu, ze to ma oporu v zakone.

Ja len som chcel zistit ako sa to robi v inych firmach a aku maju skusenost.

A este som chcel, odvadzate z manka DPH?
Marian
27.01.05,14:57
Jozef, cituj zdroj pre Tvoje všeobecné tvrdenie

"majetok nie je mozne vzajomne kompenzovat"
Podľa mňa jedna zložka majetku, napr. tovar je stále tovarom a nemienim ním kompenzovať napr. manko na pokladni alebo na dlhodobom majetku. Tak nehovorme o kompenzácii ale o vzájomnom salde.

A okrem toho sa niekde aj písalo, že manká sú daňovo uznané do výšky prijatých náhrad. A prebytok nie je náhradou?
Jozef
28.01.05,05:54
Marian,

ja som to niekde cital, ale teraz to uz pol hodinu hladam a nemozem to najst.
Preletel som zakon o uctovnictve, ale len tak v rychlosti, ale nic som tam nenasiel.
jednoducho tvoj nazor je, ze manka a prebytky mozem skompenzovat a zauctovat len rozidel?
Ekonomko
28.01.05,06:19
Podla mojho nazoru je pravda niekde uprostred
Majetok je mozné kopenzovat ale len do urcitej miery to znamená ze mozeme kompenzovat lopty s loptami autocka s autickami tricka s trickami ale nie nofhavice a tricka A co sa tyka DPH z manka to sa urcite odvadza
Zakaz kompenzacie majetku ak sa nemylim je v postupoch uctovania pre podnikatelov
Jozef
28.01.05,06:23
Ekonomko, dakujem.
Ja som to tak aj prezentoval, ze mozna kompenzacia je pri tovare rovnakeho druhu ale miesat jablka s hruskami, alebo tricka s nohavicamu ni eje mozne.

Ale vysledok bude aj tak taky ako predpokladam. Skompenzovat a hotovo.
Majitel nebude zdanovat aj manko aj prebytok.

A navyse svokra je uctovnicka uz dlhe roky a ona to vzdy takto robila.
Ani jedna kontrola ( a mala ich pozehnane ) jej to nevyhodila alebo nevytykala, ze to robi zle.
Tak ked mi to ona povie takto, ja nemam ziadne argumenty proti.
Akurat v opore zakona.
Marian
28.01.05,16:13
Ad Ekonomko,
no a kde máš tu pravdu uprostred? Nechcem vôbec vyrývať ale zacituj mi paragraf, ktorý hovorí o kompenzácii len do určitej miery. Buď je to čierne alebo biele. A keď farba nie je určená tak si to natriem podľa seba.

Ad Jozef,
Jasné, zaúčtuj saldo, v najhoršom pôjdeme do basy dvaja.
karci
28.01.05,16:25
Ja osobne prerabam vydajky z tovaru na ktorom bolo manko na tovar ktorého je prebytok. Ono sa to potom samo vykompenzuje a zostane mi len manko, alebo prebytok. Osobne si myslím, že pokiaľ neviem preukázať odkiaľ mám tovar, tak ho musím zdaniť a pokiaľ neviem preukázať čo som s ním spravil, teda kde zmizol, tak ho tiež musím zdaniť. Z toho by mohla vychádzať aj kontrola. Obzvlášť pri takých vysokých sumách.
karci
28.01.05,16:28
A ešte dodávam, že samozrejme inventúru potom so šéfom upravíme na to čo sa nám hodí.
Marian
28.01.05,16:28
Karci,
keď prerábaš výdajky, tak prerábaš aj zodpovedajúce odberateľské faktúry, ktorými si predal tovar na výdajkách? Toho už by som sa trocha bál.
karci
28.01.05,16:51
Áno prerábam aj faktúry. Všetko musí sedieť. Ja ale robím v Omege, kde sa dajú položky do faktúry naplniť ako kópie z výdajky, takže je to celkom bezbolestné. Musím však podotknúť, že mne nevznikajú až také veľké rozdiely. Je tam riziko, že sa pozrú na faktúru u odberateľa a na moju faktúru a zistia rozdiel. Toto si ale šéf uvedomuje a berie to na svoje triko.
jmazur
01.12.05,10:06
Ad Ekonomko,
no a kde máš tu pravdu uprostred? Nechcem vôbec vyrývať ale zacituj mi paragraf, ktorý hovorí o kompenzácii len do určitej miery. Buď je to čierne alebo biele. A keď farba nie je určená tak si to natriem podľa seba.

Ad Jozef,
Jasné, zaúčtuj saldo, v najhoršom pôjdeme do basy dvaja.
Zaujala mne Vaše diskuze k tématu. V česku platí toto:
V Českém účetním standardu pro podnikatele č.007 je uvedeno:
Manka a přebytky zásob lze vzájemně vyrovnávat pouze tehdy, jedná-li se o manka a přebytky zásob, které vznikly ve stejném inventarizačním období prokazatelně neúmyslnou záměnou jednotlivých druhů, u kterých je tato záměna možná vzhledem k charakteru druhů zásob, například v důsledku různých rozměrů spojovacích materiálů nebo podobného balení zásob. Převyšuje-li po tomto vyrovnání částka mank částku přebytků, je třeba rozdíl posuzovat jako výsledné manko; převyšuje-li částka přebytků částku mank, posuzuje se rozdíl jako výsledný přebytek (jedná se o výjimku ze zákazu vzájemného zúčtování podle §58 odst. 1 písm. c) vyhlášky).

Na Slovensku není nikde v žádném předpise či pokynu tako vý obdobný postup povolen??
Jozef
01.12.05,10:19
Jmazur,
vdaka za prispevok. U nas nic take nie je, aspon o nicpm neviem.
Vsetko je to len na tom, kto je ako ochotny riskovat a robit to tak, pripadne na rozdiel medzi mankom a prebytkom potom upravit umelo celu inventuru a doklady v uctovnom obdobi.

U nas je mozne to uprvait pokial nejakym sposobom dolozime, ze sa jednalo o zamenu tovarov.

Snad som na nic nezabudol.
Jozef