dorwin
12.04.07,19:02
Ahojte,
zrejme mi vyjdu od 1.7. platit odvody do socialky aj zdravotnej.

Uvazujem ale o zalozeni sro. (momentalne mam aj zamestnanie)
Ked teda zalozim sro, zrusim zivnost a zostanem zamestnancom, budem musiet platit odvody?

(podotazka: ak mam vlastnu sro, tak mozem nechat vsetky peniaze vo firme a nie som nuteny ich nejakym sposobom cerpat, ze (vyplaty a pod.)?)

dakujem
Peter
alex1
12.04.07,17:45
tak nad týmto uvažujem aj ja. Mňa ešte zaujíma, či ten živnostenský čo mám sa nedá použiť na založenie sro, alebo nejakým takýmto spôsobom sa pretransformovať z FO na SRO. Ale to asi nepôjde. Skúste niekto poradiť. Dik
Anna1974
12.04.07,17:52
Živnostenský list pre FO je úplne niečo iné a nedá sa použiť ako živnostenský list pre PO. O takýto živnostenský list sa musí zvlášť požiadať, vybrať si obchodné meno také,ktoré ešte nie je evidované v obchodnom registri a PO ako samostatný právny subjekt bude mať samozrejme aj iné IČO. Ak budete konateľkou v sro a ste zamestnaná, myslím si,že odvody neplatíte. Platí sa len daň a zdravotné poistenie z odmien štatutárneho orgánu - konateľa, ktoré si stanovíte na základe zasadnutia valného zhromaždenia zápisnicou. Peniaze možete nechať podla mna v pohode vo firme. Inak o tejto forme uvažujem aj ja, a na druhej strane s.r.o. má taký iný zvuk pred klientami ako živnosť..;-)
dorwin
12.04.07,17:56
Inak o tejto forme uvažujem aj ja, a na druhej strane s.r.o. má taký iný zvuk pred klientami ako živnosť..;-)

prave to je to.. osobne sa ale bojim najviac tej byrokracie okolo. podvojneho uctuvnictva a tak :(
Anna1974
12.04.07,18:10
Nemyslím si, netreba sa báť podvojného účtovníctva. Je ďaleko prehľadnejšie podla mňa ako jednoduché a konateľ spoločnosti má aj detailný prehľad o jednotlivých druhoch nákladov. Mne sa jedná aj o to ručenie za prípadné nesplatené záväzky. A právnické subjekty tak nenaháňajú úrady pokial meškajú s platbami ako fyzické osoby.