bobotova
12.04.07,20:00
Dobrý večer,
ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
Ďakujem za odpovede.
cloe
12.04.07,18:06
Dobrý večer,
ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
Ďakujem za odpovede.
Pri prenajatom vozidle nemá nárok na DPH a celkove si myslím, že sa náklady na cestovné pri tomto vozidle mali účtovať cez cestovný príkaz a nemali by sa bločky účtovať do nákladov s.r.o.
Čo sa týka cestnej dane musí byť zaplatená a to kto ju zaplatí ako aj ostatné náklady na prevádzku vozidla, môže byť dohodnuté v zmluve o prenájme.
Prosím, ak sa mýlim, opravte ma. Ďakujem.
emgeton
12.04.07,18:08
Dobrý večer,
ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM? A toto je asi mimo tému, ale súvisí to s mojou otázkou,
kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
Ďakujem za odpovede.

1. Môže.
2. Nájomca (sro)
Marota
13.04.07,14:36
... ak má Sro-čka od FO SZČO prenajatý nákladný a aj osobný automobil na základe Zmluvy o prenájme, má tá SRO-čka nárok na odpočet DPH z nákúpenej PHM?
- Ano, má nárok na odpočet = §49 Z o DPH.

... kto musí zaplatiť cestnú daň? V tomto mojom prípade ju uhradila FO, pretože má tie autá v majetku firmy.
- Uhradiť by ju mal FO SZČO, pretože je vlastníkom aut a používa ich na podnikanie=prenajíma ich. Uhradiť ju však môžete aj vy, ale v zmysle §21 ods.2,písm. h) Z o DzP by vám nevznikol daňový výdavok.
eskoes
13.04.07,15:58
1. Môže.
2. Nájomca (sro)
prečo nájomca? daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto využíva auto na podnikanie, čo v tomto prípade robí aj SZČO: auto zaradené v obchodnom majektu prenajíma, čiže dosahuje príjmy podľa § 6 pri prenájme týchto vozidiel, to že sa na nich "nevozí" ešte neznamená, že tie autá nevyužíva na podnikanie
skaspa
13.04.07,17:08
ani ja nesúhlasím s tým, že DzMV má platiť nájomca, predsa ak si v autopožičovni požičiam auto (nech je prevádzkovateľom FO živnostník) za toto auto už má byť dávno zaplatená DzMV práve živnostníkom a nie mnou ako nájomcom. Prečo si myslíte, tí čo súhlasili s príspevkom 3, že má DzMV platiť nájomca a nie prenajímateľ, ktorý tieto autá využíva na podnikanie?
jamis
13.04.07,17:39
Daň z MV platí FO, ktorá má vozidlo v majetku firmy a používa ich na podnikanie. To, že MV požičiava, je takisto forma podnikania. s.r.o. si môže pri takomto zapožičaní vozidla uplatňovať DPH z pohonných hmôt.
jamajka
13.04.07,17:59
Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.
apo
15.04.07,21:50
Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.

Áno je to tak ako hovoríš, ale pravdu majú aj predchádzjúce príspevky.

Ja to riešim podľa sedliackeho rozumu.
Ak mám vozidlo z požičovne na krátke obdobie tak sa o dań z mot. vozidiel nestarám.
Ak mám vozidlo na lízing tak platím ja podľa znenia zákona.

Tak isto pri prenájme techniky medzi dvomi firmami som docielil to, že sa znížila výša nájmu o sumu dane z motorových vozidiel a túto si za rok 2007 konečne bude platiť nájomca. V roku 2006 to tak nebolo ale suma sumárum v základe dane z príjmu je to zajedno. Obidve strany sú mojimi klientami a v roku 2006 s tým nechceli nič robiť.

K otázke PHM.
Pri prenajatých vozdidlách všetky prevádzkové náklady sa účtujú rovnako ako pri vlastnom vozidle (takže okrem PHM aj úrdžba, pneumatiky dialničné známky a podobne), v žiadnom prípade nie formou cesťáku ako blo uvedené v hneď v prvej rade.

apo
Melnick
15.04.07,22:11
Podľa mňa od konca roka 2005 platí, že daň z motorových vozidiel neplatí ten, kto je v technickom preukaze zapísaný ako držiteľ, ale ten , kto vozidlo používa na podnikanie. A ak daň z MV zaplatí nájomca, ide o daňový výdavok.
Ak je automobil prenajatý,alebo vypožičaný :

Ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa MV čiže prenajímateľa-nemôže si ju dať do daňových výdavkov,pretože by sa jednalo o zaplatenú daň za iného daňovníka.

Beriem na vedomie apo
apo
15.04.07,22:52
Ak je automobil prenajatý,alebo vypožičaný :

Ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa MV čiže prenajímateľa-nemôže si ju dať do daňových výdavkov,pretože by sa jednalo o zaplatenú daň za iného daňovníka.

Nemáš pravdu.
Práve december 2005 je obdobie keď sa lámal dovtedy platný postup, že cestnú daň má platiť majiteľ vozidla. Od decembra 2005 zákon o dani z príjmu zmenil tento postup a určil, že daň má platiť ten kto vozidlo používa.

V tom čase bolo na Porade dosť diskusií na túto tému a záver bol ten, že sa akceptuje prechod povinnosti platiť daň na používateľa dopravn=ho prostriedku aj keď sú tam medzery v napíklad v požičovni automobilov.

apo