margaretka100
12.04.07,20:33
poradte mi prosim Vas:
viem, ze sa faktury delia na riadne, preddavkove, a zalohove faktury DPH.
Ide mi o zalohovu fakturu DPH vystavenu v marci,riadna bude vystavena v aprili.DPH bude odvedena zo zalohovej faktury v marci.
Moja otazka znie-ako mam pomenovat zalohovu fakturu?
zalohove faktury bez vyčislenia DPH označujú ako PROFORMA FAKTURY
zalohovu fakturu DPH nazvali ZALOHOVA FAKTURA.
Musi byť v nazve "zalohova faktura DPH" alebo stači len zalohova faktura, ako mi doručili?
emgeton
12.04.07,18:37
Kde je takéto delenie uvedené?
Z hľadiska zák. o DPH poznám iba pojem faktúra.
margaretka100
12.04.07,18:39
ano, je len pojem faktura, to som si len ja takto teraz pomenovala, aby som ich rozlišila, daňovy doklad je samozrejme FAKTURA, len som mala chaoz v proforma fakturach a zalohovych fakturach, ale myslim, ze je to to iste, ine je len zalohova faktura DPH..
ide mi len hladisko uctovania..
cloe
12.04.07,18:46
ano, je len pojem faktura, to som si len ja takto teraz pomenovala, aby som ich rozlišila, daňovy doklad je samozrejme FAKTURA, len som mala chaoz v proforma fakturach a zalohovych fakturach, ale myslim, ze je to to iste, ine je len zalohova faktura DPH..
ide mi len hladisko uctovania..
Myslím, že proforma fakt.a zálohová fakt. je v podstate to isté. Neni daňový doklad a uvedenie DPH môže byť len informatívne /to by tam malo byť vyznačené/. Iné je Daňový doklad z prijatej zálohy /ak príde platba skôr ako je uskutoč. plnenie/. No a Faktúra - daňový doklad z uskutočnenej dodávky tovaru alebo služby, to je klasická faktúra.
margaretka100
12.04.07,18:48
Myslím, že proforma fakt.a zálohová fakt. je v podstate to isté. Neni daňový doklad a uvedenie DPH môže byť len informatívne /to by tam malo byť vyznačené/. Iné je Daňový doklad z prijatej zálohy /ak príde platba skôr ako je uskutoč. plnenie/. No a Faktúra - daňový doklad z uskutočnenej dodávky tovaru alebo služby, to je klasická faktúra.

"daňový doklad z prijatej zálohy" - to sa označuje ako "zálohová faktúra DPH"?
evina
12.04.07,19:59
"daňový doklad z prijatej zálohy" - to sa označuje ako "zálohová faktúra DPH"?

Nič sa neoznačuje ako zálohová faktúra DPH.
Proforma faktúra a zálohová faktúra je to isté, uvádzajú sa bez DPH.
Na základe prijatej platby vystavuješ faktúru v zmysle paragrafu 71. Po realizácii dodávky tovaru alebo služby vystavuješ faktúru súhrnnú s uvedením odpočtu DPH z faktúry na základe prijatej platby.
To, že ide o zálohu je jasné z textu a z uvedenia daňovej povinnosti: deň prijatia platby.Môžeš si v tomto prípade zvoliť i iný číselný rad napr. č. faktúry /Z.
adenka
15.04.07,11:19
Ja som v účtovnom programe mala tieto faktúry ako "Daňový doklad k zálohe", ale myslím, že je to jedno ako to nazvať, hlavne aby bola správne zaúčtovaná daň a v hlavne v mesiaci, do ktorého patrí...