satalovaj
12.04.07,21:25
chcela by som sa opytat ci este je zakon 554/2003 v platnosti a dan z predaja nehnutelnosti su 3 percenta a ak nie tak kolko sa plati dan z predaja nehnutelnosti. dakujem
Viera123
12.04.07,20:31
Daň z prevodu nehnuteľností bola týmto zákonom zrušená. Platí sa "iba" daň z príjmu. Ak vlastníš nehnuteľnosť 5 rokov, alebo máš v rodinnom dome či byte trvalé bydlisko aspoň dva roky, neplatíš ani túto daň.
Halli
12.04.07,20:55
chcela by som sa opytat ci este je zakon 554/2003 v platnosti a dan z predaja nehnutelnosti su 3 percenta a ak nie tak kolko sa plati dan z predaja nehnutelnosti. dakujem

pozri príspevok o 10:47 hod... :D... tie 3% bola daň z prechodu a prevodu nehnuteľností a je dávno zrušená....ostatné pozri v ďalšej teme.;)
skaspa
12.04.07,20:58
Daň z prevodu nehnuteľností bola týmto zákonom zrušená. Platí sa "iba" daň z príjmu. Ak vlastníš nehnuteľnosť 5 rokov, alebo máš v rodinnom dome či byte trvalé bydlisko aspoň dva roky, neplatíš ani túto daň.
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere, ale zákon č. 554/2003 nebol zrušený a je stále v platnosti.
Halli
12.04.07,21:01
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere, ale zákon č. 554/2003 nebol zrušený a je stále v platnosti.


.... haha, som ta predbehla :D , sa nahaňame ;)
Halli
12.04.07,21:04
??? nejako nechápem a ten príspevok o 10:47??? veď tu žiadny taký nevidím:o
....však si mi v ňom dal súhlas, týka sa oslobodenia dane....;)
Halli
12.04.07,21:09
no hej, ale to bola iná téma a tam sa nepísalo o zrušení dane z prevodu a prechodu nehnuteľností, ja som tu len napísal, že táto daň nebola zrušená, len sa akosi od roku 2005 nevyberá, alebo už fakt nechápem:confused: a asi by som mal ísť radšej už spať


ale , nie nechod spať, ... len som ho chcela nasmerovať, platí už len daň z príjmu... a čo je od nej oslobodené...inak rozmýšlame rovnako.;)

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa od januára 2005 ruší
Príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2004 sa uvádza v daňovom priznaní, ktoré sa podáva do 31. marca 2005 a v tejto lehote treba zaplatiť daň
[28.12.2004, TASR]
Trojpercentná daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá na Slovensku platila v roku 2004, sa od januára 2005 ruší.
skaspa
12.04.07,21:15
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa od januára 2005 ruší
Príjem z predaja nehnuteľnosti v roku 2004 sa uvádza v daňovom priznaní, ktoré sa podáva do 31. marca 2005 a v tejto lehote treba zaplatiť daň
[28.12.2004, TASR]
Trojpercentná daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, ktorá na Slovensku platila v roku 2004, sa od januára 2005 ruší.
zákon 554/2003 je stále v platnosti aj dnes, len ako som už uviedol podľa § 18 sa daňová povinnosť vzťahuje len na prevody a prechody do roku 2004. Stačí jedna novela kde vypustia tento § a veselo sa bude zdaňovať
pozri si jaspi.justice.gov.sk a daj si zákon 554/2003 s platnosťou k dnešnému dátumu a nájde ti ho, lebo zákon stále platí len daň sa neplatí
čo sa týka novín, tie už toho toľko popísali....
Halli
12.04.07,21:18
zákon 554/2003 je stále v platnosti aj dnes, len ako som už uviedol podľa § 18 sa daňová povinnosť vzťahuje len na prevody a prechody do roku 2004. Stačí jedna novela kde vypustia tento § a veselo sa bude zdaňovať
pozri si jaspi.justice.gov.sk a daj si zákon 554/2003 s platnosťou k dnešnému dátumu a nájde ti ho, lebo zákon stále platí len daň sa neplatí
čo sa týka novín, tie už toho toľko popísali....

.... dôležité je že sa táto daň neplatí... o to išlo zadavateľovi témy...:)
satalovaj
13.04.07,11:50
a este by som sa chcela opytat ze ked byt prenajimam a uplatnujem si skutocne naklady tak ci musim zaplatit dan z predaja bytu. lebo podla zakona 595/2003 paragraf 9 podla mna musim dakujem za odpoved
Dan1
14.04.07,18:39
Podľa môjho názoru daň z predaja musíte zaplatiť a to z rozdielu nákup a predaj. Oslobodenie aj pri splnení 5 rokov vlastníctva, alebo 2 roky trvalý pobyt pre Vás neplatí, lebo uplatňujete skutočné náklady. Takže pokiaľ nepredáte zato čo ste kúpili, tak zdaňujete. Verím, že ak by som sa mýlila, tak Vám to ostatní napíšu, ale moja skúsenosť je taká.
skaspa
14.04.07,19:41
a este by som sa chcela opytat ze ked byt prenajimam a uplatnujem si skutocne naklady tak ci musim zaplatit dan z predaja bytu. lebo podla zakona 595/2003 paragraf 9 podla mna musim dakujem za odpoved
ak prenajímaš nehnuteľnosť a uplatníš si na príjem z prenájmu skutočné výdavky je táto nehnuteľnosť obchodným majetkom podľa §2 písm. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
§ 6 ods. 11
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 (teda pri príjmoch z prenájmu) preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Ak vedieš túto evidenciu, ktorú si povinná viesť ak uplatňuješ pri prenájme nehnuteľnosti skutočne vynaložené výdavky, stáva sa táto nehnuteľnosť obchodným majetkom a oslobodení príjem z jej predaja je až po 5 rokoch od jej vyradenia z obchodného majektu.