Peter TV
12.04.07,22:42
Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
Byt mám v úmysle predať.
Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?
Halli
12.04.07,20:47
Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
Byt mám v úmysle predať.
Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?


§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112007.html#hore)



(1) Od dane je oslobodený príjem



a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
Peter TV
16.04.07,13:08
dakujem za citat,
ustanovenie poznam,
len mi stale nie je
jasne ci 2 alebo 5 rokov.
prave kvoli tomu prenajmu.
kedysi to bolo v zakone
uvedene, ze ak sa prenajimalo,
lehota je 5 rokov.
renča1
16.04.07,13:31
dakujem za citat,
ustanovenie poznam,
len mi stale nie je
jasne ci 2 alebo 5 rokov.
prave kvoli tomu prenajmu.
kedysi to bolo v zakone
uvedene, ze ak sa prenajimalo,
lehota je 5 rokov.


Oslob.príjem z predaja nehnuteľnosti je
podľa § 9 ods.1 písm.a) vtedy, ak v ňom budeš mať trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom...

......oslobodeným príjmom pri predaji je aj (podľa § 9 ods.1 písm.b)), ak si v nej nemal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom , ale bol si jej vlastníkom a ak uplynula doba 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia , tak vtedy tiež ide o oslobodený príjem podľa § 9 ods.1 písm.b)

Oslobodeným príjmom § 9 ods.1 písm.c) pri zaradení nehnuteľ.v obchod.majetku platí:
... § 9 ods.1 písm.c) 5 rokov odo dňa vyradenia z obchodného majetku.


To, že dosahuješ zdaniteľný príjem a uplatňuješ si výdavky % nemá vplyv na zdaňovanie príjmu z predaja nehnuteľnosti. Jediné vplyvy , ktoré sú uvedené, sú uvedené v § 9 ods.1 písm.a,b,c)

Najdôležitejšie je to, či išlo o nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku, ktorá bola využívaná na dosahovanie zdaniteľných príjmov. Pokiaľ by si ju mal zahrnutú v obchodnom majetku, tak príjem z predaja bytu by bol oslobodeným až po 5 rokov od jej vyradenia, viď písm.c)

Pokiaľ si ju nemal zahrnutú v obchodnom majetku a v máš vnej trvalý pobyt len 1 rok, tak príjem z predaja v tomto momente by nebol oslobodeným príjmom, pretože nesplňaš podmienku podľa písm.a).(trvalý pobyt 2 r. pred predajom)
Pokiaľ by si počkal ešte 1 rok, tak splňal by si podmienku oslobodenia od dani z príjmu, pretože pred predajom by si mal trvalý pobyt po dobu 2 rokov pred predajom.

Pokiaľ by si nemal nahlásený trvalý pobyt v byte (2 roky), nebola by nehnuteľnosť zahrnutá v obchodnom majetku a vlastnil by si ju 6 rokov (bez nahláseného trvalého pobytu), tak splňaš podmienku oslobodenia podľa písm.b) Čiže, tiež až po 5 r.
Peter TV
18.04.07,10:48
renča1,
dakujem za kvalifikovanu odpoved.
azalka
18.04.07,13:45
Vzhľadom k rôznorodým právnym názorom si dovoľujem požiadať o stanovisko k nasledujúcemu problému:
Pred rokom som si ako súkromná osoba kúpil od inej súkromnej osoby byt a prihlásil sa doň na trvalý pobyt.
Pol roka som ho prenajímal ďalšej súkromnej osobe.
Príjem z prenájmu som po uplatnení výdavkov vo výške 40% riadne priznal v daňovom priznaní za rok 2006.
Byt mám v úmysle predať.
Podľa v súčasnosti platnej legislatívy je v tomto prípade príjem z predaj bytu oslobodený od dane z príjmu po 2 rokoch alebo až po 5 rokoch?

Nadviažem na tvoj príspevok, pretože súvisí s mojim problémom : keď ako súkromná osoba predám alebo prenajímam nehnuteľnosť a príjmem z týchto aktivít nie je osobodený od dani z príjmov, môžem si uplatniť aj výdavky?
Napr.
- pri predaji bytu: kúpa v r.2005 za 2 mil., predaj v r.2007 za 2,5 mil.
- prenájom: prenajímam za 10000/mesiac, ale moje mesačné výdavky sú 5000/mesiac.
Vďaka.
betka
18.04.07,17:20
Ak byt predáte Vašim výdavkom bude kúpna cena za nehnuteľnosť, opravy a údržba, ak ste robili nejaké TZ, Vašim ZD bude rozdiel medzi príjmom a výdavkami vynaloženými v súvislosti s nehnuteľnosťou.
Ak ste prenajímali a uplatňovali ste si príjmy podľa par.6/3 mohli ste si uplatniť paušálne výdavky 40%, nehnut. ste nemali zaradenú do majetku, vtedy pri predaji bytu sa na Vás vzťahuje oslobodenie, ak ste mali v byte TP najmenej po dobu 2 rokov (aj to sa stáva pri prenájme, že tam človek má TP, aj keď ho prenajíma ....), predpokladám, že ste v tom byte nemali zrejme TP, pretože ste ho prenajímali, oslobodenie je potom až po uplynutí 5 rokov.
Ak ste si pri prenájme uplatnili príjmy 6/3 a k nemu skutočnáé výdavky na energie, nehnutel. ste si mali zaradiť do majetku, a tu by bol príjem oslobodený až po 5 rokoch vyradenia z majetku, ak budete prenajímať napr. do roku 2010 a vyradíte nehnutel. z majetku, oslobodenie sa Vás bude týkať až (ak bude platiť tento zákon) po 5 rokoch po vyradení takže rok 2015..

Podľa môjho názoru, ak si chcete uplatniť výdavky, kt. ste mali mesačne za byt vo výške 5 tis. Sk k výdavkom, kt. budú súvisieť s predajom bytu, asi by to nebolo správne, pretože výdavky súvisia s príjom z prenájmu.
azalka
19.04.07,05:37
Ak byt predáte Vašim výdavkom bude kúpna cena za nehnuteľnosť, opravy a údržba, ak ste robili nejaké TZ, Vašim ZD bude rozdiel medzi príjmom a výdavkami vynaloženými v súvislosti s nehnuteľnosťou.
Ak ste prenajímali a uplatňovali ste si príjmy podľa par.6/3 mohli ste si uplatniť paušálne výdavky 40%, nehnut. ste nemali zaradenú do majetku, vtedy pri predaji bytu sa na Vás vzťahuje oslobodenie, ak ste mali v byte TP najmenej po dobu 2 rokov (aj to sa stáva pri prenájme, že tam človek má TP, aj keď ho prenajíma ....), predpokladám, že ste v tom byte nemali zrejme TP, pretože ste ho prenajímali, oslobodenie je potom až po uplynutí 5 rokov.
Ak ste si pri prenájme uplatnili príjmy 6/3 a k nemu skutočnáé výdavky na energie, nehnutel. ste si mali zaradiť do majetku, a tu by bol príjem oslobodený až po 5 rokoch vyradenia z majetku, ak budete prenajímať napr. do roku 2010 a vyradíte nehnutel. z majetku, oslobodenie sa Vás bude týkať až (ak bude platiť tento zákon) po 5 rokoch po vyradení takže rok 2015..

Podľa môjho názoru, ak si chcete uplatniť výdavky, kt. ste mali mesačne za byt vo výške 5 tis. Sk k výdavkom, kt. budú súvisieť s predajom bytu, asi by to nebolo správne, pretože výdavky súvisia s príjom z prenájmu.
Len na upresnenie, uvedené príklady (predaj a prenájom) spolu nesúvisia, uviedla som to len ako príklad dvoch možností.
Teda, ak tomu dobre rozumiem, ak prenajímam byt (len prenájom) ako súkromná osoba (=byt nie je zaradený v majetku), tak si nemôžem uplatňovať skutočné mesačné výdavky, ale len paušálne?
betka
19.04.07,06:06
Ano len paušálne. Ak ho zaradíte do majetku, tak si môžete uplatniť skutočné. Pozrite si ZDP par.6/10-paušálne výdavky, odsek 11-skutočné výdavky
Janarma
18.04.12,18:53
Ano len paušálne. Ak ho zaradíte do majetku, tak si môžete uplatniť skutočné. Pozrite si ZDP par.6/10-paušálne výdavky, odsek 11-skutočné výdavky

Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
Janarma
19.04.12,07:41
Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!

Prosím veľmi pekne o radu...
Janarma
20.04.12,13:46
Prosím o pomoc...
Kvaka
20.04.12,14:25
Prosím, poradíte mi v tejto téme? Siuácia je taká, že v r. 2010 fyzická osoba, ktorá prenajímala byt inej fyzickej osobe, neuplatňovala paušálne výdavky, ale skutočné výdavky (mesačné nájomné, opravy...). Medzi skutočnými výdavkami však nemala odpisy.
Tento byt vlastní od 6/2007, ale nemala tam trvalý pobyt.

Správne tomu rozumiem, že príjmy z predaja tohto bytu, ak bude predaný po 6/2012, sú oslobodené od dane z príjmov?

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
Ak nemala byt zaradený v obchodnom majetku, tak bude po 6/2012 príjem z predaja oslobodený od dane. Skutočné výdavky si mohla uplatňovať, avšak len tie, ktoré súviseli s prenájmom, nie tie, ktoré súviseli so zhodnotením bytu.
Janarma
20.04.12,17:34
Ak nemala byt zaradený v obchodnom majetku, tak bude po 6/2012 príjem z predaja oslobodený od dane. Skutočné výdavky si mohla uplatňovať, avšak len tie, ktoré súviseli s prenájmom, nie tie, ktoré súviseli so zhodnotením bytu.

Ďakujem veeeeľmi pekne!