eskoes
13.04.07,07:53
Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor:
Ešte v decembri sme kúpili pozemky (podliehajúce DPH) od platiteľa DPH za cca 1 000 000 Sk na základe kúpno predajnej zmluvy. Na tejto zmluve je ako predávajúci označený podnikateľ a mal tieto pozemky v obchodnom majetku a predával ich ako podnikateľ - platiteľ DPH. V kúpnej zmluve je napísane, že predajná cena je vo výške 1 000 000 Sk, ale nikde nie je napísané, či je to s DPH alebo bez. Kúpnu cenu sme uhradili ešte v decembri na základe kúpnej zmluvy (o čom máme aj doklad). Problém je v tom, že predávajúci nám odmieta vystaviť faktúru a mi si teda dodnes nemáme na základe čoho DPH odpočítať. Predávajúci trvrdí, že cena 1 000 000 Sk je bez DPH a keď chceme faktúru musíme doplatiť 190 000 Sk. Je to v poriadku? Nie je to náhodou tak, že ak sa kúpna cena určí na 1 000 000 Sk a nie je uvedené, či je to s daňou alebo bez je to chápané ako s daňou a cena 1 000 000 Sk je teda konečná? ďakujem
Liptáčik
13.04.07,05:57
Tu by bola asi potrebná rada právneho charakteru. Ja mám len otázku: Bolo na zmluve uvedené aj DIČ DPH? Ak áno, môj názor je, že 1 mil je spolu s DPH. Ale je to len môj názor.
eskoes
13.04.07,06:00
Tu by bola asi potrebná rada právneho charakteru. Ja mám len otázku: Bolo na zmluve uvedené aj DIČ DPH? Ak áno, môj názor je, že 1 mil je spolu s DPH. Ale je to len môj názor.
nie DIČ DPH uvedené nie je, dokonca tam neuviedol ani IČO, snažil sa to predať ako občan, ale na liste vlastníctva bolo uvedené IČO a som si 100 % istý, že to predával ako podnikateľ (nie kvôli tomu IČU na liste vlastníctva). Tiež ma napadlo považovať kúpno predajnú zmluvu za faktúru, ale bohužial nemá náležitosti faktúry.
emgeton
13.04.07,06:14
Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor:
Ešte v decembri sme kúpili pozemky (podliehajúce DPH) od platiteľa DPH za cca 1 000 000 Sk na základe kúpno predajnej zmluvy. Na tejto zmluve je ako predávajúci označený podnikateľ a mal tieto pozemky v obchodnom majetku a predával ich ako podnikateľ - platiteľ DPH. V kúpnej zmluve je napísane, že predajná cena je vo výške 1 000 000 Sk, ale nikde nie je napísané, či je to s DPH alebo bez. Kúpnu cenu sme uhradili ešte v decembri na základe kúpnej zmluvy (o čom máme aj doklad). Problém je v tom, že predávajúci nám odmieta vystaviť faktúru a mi si teda dodnes nemáme na základe čoho DPH odpočítať. Predávajúci trvrdí, že cena 1 000 000 Sk je bez DPH a keď chceme faktúru musíme doplatiť 190 000 Sk. Je to v poriadku? Nie je to náhodou tak, že ak sa kúpna cena určí na 1 000 000 Sk a nie je uvedené, či je to s daňou alebo bez je to chápané ako s daňou a cena 1 000 000 Sk je teda konečná? ďakujem


Tu by bola asi potrebná rada právneho charakteru. Ja mám len otázku: Bolo na zmluve uvedené aj DIČ DPH? Ak áno, môj názor je, že 1 mil je spolu s DPH. Ale je to len môj názor.

IČ DPH či je uvedené , alebo nie, nerozhoduje o tomči je suma s DPH alebo nie.

Ak je predávajúci platiteľom DPH kupujúci zdaniteľnou osobou (nemusí byť platiteľom) alebo právnickou osobou, je platiteľ povinný k uskutočnenému zdaniteľnému plneniu vystaviť fa (§71/1). Ak kúpna zmluva obsahuje náležitosti uvedené v §71/2, považuje sa za fa.

Podľa toho, čo ste uviedli, predávajúci porušil spomenuté ustanovenia. Svojím konaním Vám spôsobil škodu - nemohli ste si uplatniť odpočet DPH, pretože nemáte doklad v zmysle §71.

Písomne vyzvite predávajúceho na odstránenie uvedeného nedostatku v určitej lehote ( doporučeným listom). List dajte skoncipovať právnikovi, skúste v ňom spomenúť aj možnosť vymáhania náhrady škody, ktorú vám svojim konaním spôsobuje.
emgeton
13.04.07,06:17
nie DIČ DPH uvedené nie je, dokonca tam neuviedol ani IČO, snažil sa to predať ako občan, ale na liste vlastníctva bolo uvedené IČO a som si 100 % istý, že to predával ako podnikateľ (nie kvôli tomu IČU na liste vlastníctva). Tiež ma napadlo považovať kúpno predajnú zmluvu za faktúru, ale bohužial nemá náležitosti faktúry.


Možno mal pozemok vyradený z OM a preto to predával ako súkromná osoba. Na základe uvedeného si vôbec nemôžete byť istý, že to predával ako podnikateľ.
eskoes
13.04.07,06:21
IČ DPH či je uvedené , alebo nie, nerozhoduje o tomči je suma s DPH alebo nie.

Ak je predávajúci platiteľom DPH kupujúci zdaniteľnou osobou (nemusí byť platiteľom) alebo právnickou osobou, je platiteľ povinný k uskutočnenému zdaniteľnému plneniu vystaviť fa (§71/1). Ak kúpna zmluva obsahuje náležitosti uvedené v §71/2, považuje sa za fa.

Podľa toho, čo ste uviedli, predávajúci porušil spomenuté ustanovenia. Svojím konaním Vám spôsobil škodu - nemohli ste si uplatniť odpočet DPH, pretože nemáte doklad v zmysle §71.

Písomne vyzvite predávajúceho na odstránenie uvedeného nedostatku v určitej lehote ( doporučeným listom). List dajte skoncipovať právnikovi, skúste v ňom spomenúť aj možnosť vymáhania náhrady škody, ktorú vám svojim konaním spôsobuje.
kúpna zmluva neobsahuje náležitosti uvedené § 71/2 a to je ten problém;
uvedené máme samozrejme prejdené aj s právnikom, ktorý nám povedal, že cena sa chápe ako cena s DPH; problém je v tom, že už ani telefonáty nám neberú a zatajujú sa; uvedené sme diskutovali aj na daňovom úrade, kde nám povedali, že oni pri kontrole sa opýtajú subjektu, či to myslia s daňou alebo bez (takéto vysvetlenie je pre non-sense a je to až smiešne - pre nás teraz tragicky); taktiež sme im hrozili daňovou kontrolou, ale zo strany daň.úradu nám bolo povedané, že oni ich dodaniť môžu, ale faktúru ich nemajú ako donútiť vystaviť (takže aj po kontrole ostaneme bez faktúry); jedine nám ostáva súdnou cestou;
a emgeton podľa teba, možno tú cenu na kúpnej zmluve chápať ako cenu s DPH alebo bez DPH?
eskoes
13.04.07,06:22
Možno mal pozemok vyradený z OM a preto to predával ako súkromná osoba. Na základe uvedeného si vôbec nemôžete byť istý, že to predával ako podnikateľ.
som si istý, že to nemal vyradené z obchodného majetku na 100 % z prvej ruky aj s podkladmi, že to nemal vyradené
navyše keby to mal vyradené nám to povie, ale on povedal, že doklad nám vystaví, až keď doplatíme tých 190000 Sk, to by predsa nechcel, ak by to predával ako neplatiteľ DPH
Zoltán Kovács
13.04.07,06:31
A čo tak tento paragraf zákona o dph:

§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Ak to nebol stavebný pozemok potom podľa mňa je to oslobodené od dph.
emgeton
13.04.07,06:31
som si istý, že to nemal vyradené z obchodného majetku na 100 % z prvej ruky aj s podkladmi, že to nemal vyradené

Čo ak to vyradil deň pred predajom? Vyradenie z OM je iba papierovou záležitosťou. Mohol to urobiť aj dodatočne, aj keď to nie je v súlade so zákonom, ťažko by sa to dokazovalo.
emgeton
13.04.07,06:32
A čo tak tento paragraf zákona o dph:

§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Ak to nebol stavebný pozemok potom podľa mňa je to oslobodené od dph.


Aj v tomto prípade musí vyhotoviť doklad (fa) v zmysle § 71.
eskoes
13.04.07,06:32
A čo tak tento paragraf zákona o dph:

§ 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Ak to nebol stavebný pozemok potom podľa mňa je to oslobodené od dph.
je to stavebný pozemok a podlieha DPH


Čo ak to vyradil deň pred predajom? Vyradenie z OM je iba papierovou záležitosťou. Mohol to urobiť aj dodatočne, aj keď to nie je v súlade so zákonom, ťažko by sa to dokazovalo.
emgeton na 100 % nevyradil, viem, že je to jednoduché vyradiť, ale proste viem, že ho nevyradil

hlavne chcem vedieť, či možno tú cenu chápať ako cenu konečnú teda s DPH alebo cenu bez DPH, to je pre mňa gro problému
emgeton
13.04.07,06:39
je to stavebný pozemok a podlieha DPH


emgeton na 100 % nevyradil, viem, že je to jednoduché vyradiť, ale proste viem, že ho nevyradil

hlavne chcem vedieť, či možno tú cenu chápať ako cenu konečnú teda s DPH alebo cenu bez DPH, to je pre mňa gro problému


Pokiaľ na zmluve nie je uvedené že je to cena bez DPH, dá sa chápať, že je to s daňou.
S predávajúcim komunikujte písomnou formou aby ste mali oporu pre svoje nároky pred súdom. Iným spôsobom ho asi k ničomu neprinútite.
Zoltán Kovács
13.04.07,06:39
emgeton na 100 % nevyradil, viem, že je to jednoduché vyradiť, ale proste viem, že ho nevyradil Lenže táto tvoja argumentácia nikde neobstojí ak to nevieš dokázať (jedine,že ste mali možnosť nahliadnuť do jeho účtovníctva, keď ten pozemok je ešte vedený v obchodnom majetku), a bude to tvrdenie proti tvrdeniu. On bude tvrdiť, že vyradil.

hlavne chcem vedieť, či možno tú cenu chápať ako cenu konečnú teda s DPH alebo cenu bez DPH, to je pre mňa gro problému

A práve preto nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku či tú cenu možno chápať ako cenu s alebo bez dph.
eskoes
13.04.07,06:44
A práve preto nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku či tú cenu možno chápať ako cenu s alebo bez dph.
ale obstojí, lebo daňový úrad veľmi jednoducho zistí, že to mal vystaviť s daňou, mi sme ochotní im všetky podklady poskytnúť, zároveň je nám jasné, že mi sa výsledok kontroly nedozvieme, lebo podlieha daňovému tajomstvo, ale rátame s tým, že to pôjde súdnou cestou a že nám mal doklad vystaviť a to taký doklad, kde bude suma 1 000 000 Sk konečná - teda s daňou (a to som si tu potreboval overiť). A výsledok daňovej kontroly súd môže použiť ako dôkaz, že nám mal vystaviť doklad s daňou;
pre nás je dôležitá informácia, že vieme, že to mal v obchodnom majetku a tým pádom to malo byť s daňou ale túto informáciu priamo využije až súd - po daňovej kontrole - a nedozvie sa ju od nás, ale od daňového úradu, pre nás je to dôležité z toho titulu, aby sme vedeli ako postupovať
eskoes
13.04.07,06:46
Pokiaľ na zmluve nie je uvedené že je to cena bez DPH, dá sa chápať, že je to s daňou.
S predávajúcim komunikujte písomnou formou aby ste mali oporu pre svoje nároky pred súdom. Iným spôsobom ho asi k ničomu neprinútite.
díky moc a ešte poprosím, ktorý § zákona o DPH o tom hovorí?
Zoltán Kovács
13.04.07,06:49
ale obstojí, lebo daňový úrad veľmi jednoducho zistí, že to mal vystaviť s daňou, mi sme ochotní im všetky podklady poskytnúť, zároveň je nám jasné, že mi sa výsledok kontroly nedozvieme, lebo podlieha daňovému tajomstvo, ale rátame s tým, že to pôjde súdnou cestou a že nám mal doklad vystaviť a to taký doklad, kde bude suma 1 000 000 Sk konečná - teda s daňou (a to som si tu potreboval overiť). A výsledok daňovej kontroly súd môže použiť ako dôkaz, že nám mal vystaviť doklad s daňou;
pre nás je dôležitá informácia, že vieme, že to mal v obchodnom majetku a tým pádom to malo byť s daňou ale túto informáciu priamo využije až súd - po daňovej kontrole - a nedozvie sa ju od nás, ale od daňového úradu, pre nás je to dôležité z toho titulu, aby sme vedeli ako postupovať

Možno máš pravdu, ale emgeton v príspevku č.9 uviedol, že vyradenie sa mohlo uskutočniť aj "spätne". Samozrejme v rozpore so zákonom. Je veľa takých "šikovných" podnikateľov, ktorí si prispôsobujú svoje účtovníctvo aktuálnym potrebám a kontrolám.

P.S. Samozrejme, že mojími príspevkami neobhajujem konanie predávajúceho. Naopak to odsudzujem a zároveň ma poburuje správanie sa niektorých. Len načrtám možný vývoj celej situácie.
eskoes
13.04.07,06:52
Možno máš pravdu, ale emgeton v príspevku č.9 uviedol, že vyradenie sa mohlo uskutočniť aj "spätne". Samozrejme v rozpore so zákonom. Je veľa takých "šikovných" podnikateľov, ktorí si prispôsobujú svoje účtovníctvo aktuálnym potrebám a kontrolám.

P.S. Samozrejme, že mojími príspevkami neobhajujem konanie predávajúceho. Naopak to odsudzujem a zároveň ma poburuje správanie sa niektorých. Len načrtám možný vývoj celej situácie.
to je v pohode, som rád, že si sa zapojil
možno som zabudol dodať, že predávajúci je FO, u nej to kontrola okrem iného jednoducho zistí napr. tak, že predaj pozemku bude mať zahrnutý v § 6 a nie 8 a keď bude v § 6 je jasné, že ho predával ako podnikateľ
renča1
13.04.07,07:18
Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor:
Ešte v decembri sme kúpili pozemky (podliehajúce DPH) od platiteľa DPH za cca 1 000 000 Sk na základe kúpno predajnej zmluvy. Na tejto zmluve je ako predávajúci označený podnikateľ a mal tieto pozemky v obchodnom majetku a predával ich ako podnikateľ - platiteľ DPH. V kúpnej zmluve je napísane, že predajná cena je vo výške 1 000 000 Sk, ale nikde nie je napísané, či je to s DPH alebo bez. Kúpnu cenu sme uhradili ešte v decembri na základe kúpnej zmluvy (o čom máme aj doklad). Problém je v tom, že predávajúci nám odmieta vystaviť faktúru a mi si teda dodnes nemáme na základe čoho DPH odpočítať. Predávajúci trvrdí, že cena 1 000 000 Sk je bez DPH a keď chceme faktúru musíme doplatiť 190 000 Sk. Je to v poriadku? Nie je to náhodou tak, že ak sa kúpna cena určí na 1 000 000 Sk a nie je uvedené, či je to s daňou alebo bez je to chápané ako s daňou a cena 1 000 000 Sk je teda konečná? ďakujem

O aký pozemok sa jedná? Jedná sa o stavebný pozemok predávaný spolu aj so stavbou? Ak ide len o pozemok, tak predáva sa bez dph..
eskoes
13.04.07,07:21
O aký pozemok sa jedná? Jedná sa o stavebný pozemok predávaný spolu aj so stavbou? Ak ide len o pozemok, tak predáva sa bez dph..
ide čisto iba o stavebný pozemok bez stavby, ten sa predáva s DPH
zo zákona o DPH - už je to tu aj napísané: Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
renča1
13.04.07,07:23
Aj v tomto prípade musí vyhotoviť doklad (fa) v zmysle § 71.


Pokiaľ by sa na tento prípad vzťahoval § 38 zdph, tak :

V zmysle § 71 zákona nie je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa §§ 28 až 42 zákona o DPH.
pantani
13.04.07,07:27
Mozno by stacilo spravit dodatok ku kupnej zmluve kde sa upresni sposob a termin vystavenia faktury ako aj vycislenia samotnej DPH.
Sak v podstate tych 190STKK ktore by sa mu dodatocne uhradzali si nakoniec aj tak vypytate na priznani naspat po obdrzani faktury.
emgeton
13.04.07,07:33
Mozno by stacilo spravit dodatok ku kupnej zmluve kde sa upresni sposob a termin vystavenia faktury ako aj vycislenia samotnej DPH.
Sak v podstate tych 190STKK ktore by sa mu dodatocne uhradzali si nakoniec aj tak vypytate na priznani naspat po obdrzani faktury.

Riešite problém na strane predavajúceho, alebo kupujúceho?
eskoes
13.04.07,07:33
Mozno by stacilo spravit dodatok ku kupnej zmluve kde sa upresni sposob a termin vystavenia faktury ako aj vycislenia samotnej DPH.
Sak v podstate tych 190STKK ktore by sa mu dodatocne uhradzali si nakoniec aj tak vypytate na priznani naspat po obdrzani faktury.
ono to nie je celkom pravda, keď si to prepočítaš:
máme pozemok za milión a považujeme to za cenu s DPH:
čiže: základ dane cca 840 336 Sk a DPH cca 159 664 Sk.
ak by sme mali robiť dodatok: základ dane 1 000 000 Sk a DPH 190 000 Sk.
čiže samotný pozemok by sme preplatili o cca 159 664 Sk!!!
jasné, že DPH sa nám vráti nech je akákoľvek, ale ide aj o samotnú cenu pozemku.
betka
13.04.07,07:44
Ak si vyradí len dodatočne pozemok v imom roku, tak máte dôkaz, - Výkaz o majetku a záväzkoch, t.j. či ho mal zahrnutý v OM,
ak si ho dodatočne vyradil, tak bude vo výkaze i nadalej figurovať. Výkazy nepustia .. (dôkaz)
Kúpno predajná zmluva je zlá. Ak je plátca DPH, v článku cena, sa mala napísať cena bez dph, alebo cena s daňou .., pričom tu malo byť aspoň nejaká zmienka o DPH, ke´dže tento pozemok nie je oslobodený.
Ako plátca DPH je povinný vystaviť Vám danový doklad do 15 dní, kedže zmluva neobsahuje náležitosti par.71, bol povinný Vám vyhotoviť FA-ako daňový doklad.

Na druhej strane. Mal daňovú povinnosť, na základe čoho, alebo akej ceny on odviedol daň - ( dodanie tovaru, služby). Myslím si, že v DP DPH, ju tam nemá uvedenú, z čoho mu plynú určité pokuty, omeškanie...., keďže uskutočnil dodávku (dôkaz), a z mil. nám tam toho nabehne, ..
Váš prípad odpočítania: nemáte FA, nemáte zmluvu s náležitošťami, nemáte nárok na odpočítanie....
eskoes
13.04.07,07:47
Ak si vyradí len dodatočne pozemok v imom roku, tak máte dôkaz, - Výkaz o majetku a záväzkoch, t.j. či ho mal zahrnutý v OM,
ak si ho dodatočne vyradil, tak bude vo výkaze i nadalej figurovať. Výkazy nepustia .. (dôkaz)
Kúpno predajná zmluva je zlá. Ak je plátca DPH, v článku cena, sa mala napísať cena bez dph, alebo cena s daňou .., pričom tu malo byť aspoň nejaká zmienka o DPH, ke´dže tento pozemok nie je oslobodený.
Ako plátca DPH je povinný vystaviť Vám danový doklad do 15 dní, kedže zmluva neobsahuje náležitosti par.71, bol povinný Vám vyhotoviť FA-ako daňový doklad.

Na druhej strane. Mal daňovú povinnosť, na základe čoho, alebo akej ceny on odviedol daň - ( dodanie tovaru, služby). Myslím si, že v DP DPH, ju tam nemá uvedenú, z čoho mu plynú určité pokuty, omeškanie...., keďže uskutočnil dodávku (dôkaz), a z mil. nám tam toho nabehne, ..
Váš prípad odpočítania: nemáte FA, nemáte zmluvu s náležitošťami, nemáte nárok na odpočítanie....
áno to je problém, že v zmluve nebola uvedená cena s DPH alebo bez DPH, je tam uvedená len cena a ide o to, či sa teda chápe ako s DPH alebo bez:o .
Je jasné,že bol povinný doklad vyhotoviť, ale neurobil tak a ani nechce, s tým si môže ale pomocť daňový,oni už ho dodania, ale nám to nepomôže, lebo nebudeme mať doklad
misomiso
13.04.07,07:54
Presne toto sme zazili s autom (uzitkove). Natrafili sme na podvodnika, ktory zamerne zabudol poslat fakturu. DU od toho daval ruky prec - v podstate neboli ochotni to nejako riesit. Prebiehalo to presne tak isto - zmenil si tel. linky a pod (pravdepodobne ho hladalo viac ludi). Na pisomne vyzvy od pravnika ziadna reakcia. Potom sme nasli sposob ako z neho fakturu vyrazit, ale to sa tu neda opisovat.
betka
13.04.07,07:57
Môj názor je. Cenu by som považovala za konečnú. Keď Vám príde doklad, odpočítate si DPH, aj keď o mesiac, dva... Nárok na odpočítanie vzniká aj keď mi príde FA neskôr. Osobne by som bola rada, že cena 1.mil je aj s DPH, pretože je pre mňa pozemok lacnejší.
Dodavateľ pozemku teraz špekuluje, pretože si uvedomil, že urobil zlú zmluvu, a teraz sa vám vyhráža, keď mi doplatíte 190 tis. vystavím Vám FA.Len na tom získa. Nič neplatte. Vystaviť Vám mal FA na ZD: 840 336,Sk + DPH.
Súd podľa mňa vyhráte, a dodavateľ si poriadne zaplatí z vrecka, ináč ešte by som sa inf. na DU o tomto probléme, pretože riešenia bez právnika sú ako jedna babka povedala...
eskoes
13.04.07,08:03
no hej, ale už je to takmer štvrťroka a keď to pojde cez súd tak to bude....
misomiso: to som prekvapený, že to daňový úrad nechcel riešiť, on je dokonca povinný to riešiť, potom jedine dať podnet na daňové riaditeľstvo aby skontrolovali prečo DÚ nekoná, možno tam mal známych
misomiso
13.04.07,08:12
My sme to vyriesili jednoduchsie...
eskoes
13.04.07,08:15
My sme to vyriesili jednoduchsie...
keď myslíš hlavokrkých, tak možno aj to je riešenie na takýchto ľudí, ale aj on môže takých hlavokrkých zavolať na teba; sú to zbytočné opletačky a nervy; mali sme byť aj my opatrnejší pri spisovaní zmluvy a bol by pokoj
misomiso
13.04.07,08:19
Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.
eskoes
13.04.07,08:20
Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.
ak to neni tajné kľudne sa pochvál a potom dám vedieť,či to funguje aj tu:)
renča1
13.04.07,08:20
Nie celkom takto sme to riesili. Neposlali sme za nim ziadnu mafiu ani vypalnikov, je ale pravda, ze sme nasli sposob, ako nanho vyvinut tlak. Poslal fakturu ako lusk.

Veď povedz... aj ja chcem vedieť.:rolleyes:
misomiso
13.04.07,08:25
Este nieco - aj keby sme hovorili o nejakych hlapikoch s palicami (hoci takto sme to neriesili) tito ludia (mam na mysli podvodnikov, ktori neposielaju faktury) velmi dobre rozumeju tomuto sposobu komunikacie - je im uplne vlastny, nepovazuju to za o nic menej standardne riesenie, ako akekolvek ine (zaloba).

Inymi slovami - obava, ze za vami dotycny posle nejakych grazlov je opodstatnena, ale riziko ze sa tak stane vobec nezavisi od sposobu, akym sa nanho bude tlacit. Nemysli si, ze zalobu na sud nebude vnimat ako natlak uz vobec si nerob iluzie, ze sa rozhodne zo sucitu s vami, ze ste pouzili legalne prostriedky branit sa rovnako legalne.

Skratka - rozhodnutie ci sa takemu cloveku postavit alebo nie je na zvazenie. Ale ak sa rozhodnete ze ano, usetrite si vela zbytocnych starosti, ak najdete rychle riesenie.
misomiso
13.04.07,08:27
ak to neni tajné kľudne sa pochvál a potom dám vedieť,či to funguje aj tu:)

Riesenie bolo zalozene na tom, ze som mal (nahodou) dobre kontakty na iste miesta. Kedze bohuzial nemozem pomoct tymto sposobom inym, nebudem ani zverejnovat, o co islo.

Ja som chcel iba napisat, ze bez vyvinutia velkeho tlaku na tychto ludi sa da tazko ocakavat uspech.
ludmilla
13.04.07,08:35
..čiže klin sa klinom vybíja?
misomiso
13.04.07,08:40
V podstate je jedno, ako to nazveme, Cesi maju prislovie: Na hruby pytel hrubou zaplatu.