Riočka
13.04.07,07:17
Prosím poradiť.

Aké odvody /SP aj ZP/ sa platia za invalidného dôchodcu v pracovnom pomere pri
poklese schopnosti do 70%
nad 70%


Ďakujem
Stina
13.04.07,05:30
SP :
Povinné nemocenské poistenie zamestnanca a SZČO sa nevzťahuje na osobu, ktorej bol priznaný:
- starobný dôchodok,
- predčasný starobný dôchodok alebo
- invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.

Tieto osoby môžu byť ak chcú, dobrovoľne nemocensky poistené.

Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa nevzťahuje na:
- zamestnanca podľa osobitného predpisu (napr. podľa zákona č.312/2001 Z.z. o štátnej službe, č.154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, č.315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore),
- väzňa,
- osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok,
- osobu ktorej bol priznaný predčasný starobný dôchodok
- osobu ktorej bol priznaný invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.

Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec:
- ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku,
- ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
- ktorý má priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
- podľa § 277 ods.4 zákona ani poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003.

Poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnávateľ za uvedených zamestnancov

ZP : polovičný sadzba t.j. 2% zamestnanec a 5% zamestnávateľ
*Emma Lehotská*
16.04.07,07:46
Ahojte, môžete mi proosím poradiť?Ak mám zamestnaného invalidného dôchodcu, akú má uľavu na dani? A na aké daľšie úlavy má nárok?Nie je to starobný dôchodok.dakujem
Zita4
16.04.07,08:01
Ahojte, môžete mi proosím poradiť?Ak mám zamestnaného invalidného dôchodcu, akú má uľavu na dani? A na aké daľšie úlavy má nárok?Nie je to starobný dôchodok.dakujem
Z titulu poberania invalidného dôchodku nie sú žiadne úľavy na dani. :(
*Emma Lehotská*
16.04.07,08:06
Ciže ak poberá invalidný dôchodok, nemozem mu uplatnit nezdant. čiatku?Na ZP má nárok na uľavu?Však. Ďakujem pekne
Zita4
16.04.07,08:06
Nezdaniteľnú časť si môže uplatniť celú.
Aký invalidný dôchodok poberá? Myslím percento zníženia schopnosti...
*Emma Lehotská*
16.04.07,08:11
viac ako 70%.menila sa aj úľava na odvodoch do soc.poisťovne od 1.8.2006, len s tou nezdaniteľnou časťou je to zamotané v zákone v súvislosti so starobnými dôchodcami a neviem ako to je u invalidov, ale nie zo starobného ale invalidného dôchodku.
Zita4
16.04.07,08:15
viac ako 70%.menila sa aj úľava na odvodoch do soc.poisťovne od 1.8.2006, len s tou nezdaniteľnou časťou je to zamotané v zákone v súvislosti so starobnými dôchodcami a neviem ako to je u invalidov, ale nie zo starobného ale invalidného dôchodku.
Nezdaniteľnú časť si uplatní celú (nemajú nárok starobní a výsluhoví dôchodcovia), do sociálnej poisťovne neplatí nemocenské, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Na zdravotné poistenie sa odvedie 2 % za zamestnanca a 5 % za zamestnávateľa. ;)