Janka6685
13.04.07,09:25
Ahojte.

Svokra si otvára živnosť a už mi naznačila, že jej občas prídem vypomôcť. Je mi jasné, že to budem robiť zadarmo, ale keďže viem, že ona ako zamestnávateľ sa bude musieť prihlásiť na SP a DÚ a mňa ako zamestnanca na SP a posielať výkazy, preto chcem vedieť, či je možné niekoho zamestnať bez toho, aby mu platil mzdu? Výkazy budú tým pádom nulové.

Ďakujem
Tweety
13.04.07,07:32
Ahojte.

Svokra si otvára živnosť a už mi naznačila, že jej občas prídem vypomôcť. Je mi jasné, že to budem robiť zadarmo, ale keďže viem, že ona ako zamestnávateľ sa bude musieť prihlásiť na SP a DÚ a mňa ako zamestnanca na SP a posielať výkazy, preto chcem vedieť, či je možné niekoho zamestnať bez toho, aby mu platil mzdu? Výkazy budú tým pádom nulové.

Ďakujem
Nie, nie je to možné. §43 ZP: v PZ sa určia mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v KZ.
Gabi03
13.04.07,07:33
Zamestnanec má nárok na mzdu. Minimálne na minimálnu mdzu. :D Okrem toho, aj keby zarobil menej (napr. z dôvodu neplateného voľna), tak sú určené minimálne vymeriavacie základy do poisťovní, z ktorých sa počítajú poistné. Takže nulové výkazy asi nikdy nebudú, ak na to nebude právny dôvod.
Prečo ťa chce zamestnať, keď ti nechce platiť mzdu? :eek:
skaspa
13.04.07,07:34
Ahojte.
Svokra si otvára živnosť a už mi naznačila, že jej občas prídem vypomôcť. Je mi jasné, že to budem robiť zadarmo, ale keďže viem, že ona ako zamestnávateľ sa bude musieť prihlásiť na SP a DÚ a mňa ako zamestnanca na SP a posielať výkazy, preto chcem vedieť, či je možné niekoho zamestnať bez toho, aby mu platil mzdu? Výkazy budú tým pádom nulové.
Ďakujem

no ak píšeš, že budeš ako zamestnanec, tak § 11 ods. 1 zákonníka práce: Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.

ak budeš mať uzatvorenú pracovnú zmluvu: § 43 ods. 1 zákonníka práce:
V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

ak budeš mať uzatvorenú dohodu o vykonaní práce: § 226 ods. 2:
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať...
Stina
13.04.07,07:34
Sú dve možnosti :
1. budeš ako zamestnanec , so stanoveným pracovným časom, mzdou , prihlásením do SP a ZP a odvodmi, atď...
2. uzavriete dohodu o vykonaní práce, s prihlásením do SP, ale aj v tomto prípade by mala byť stanovená odmena, z ktorej bude odvedená daň a do SP odvod len zamestnávateľ a to GP a ÚP.
Janka6685
13.04.07,07:45
Ďakujem za odpovede.

Písala som, že budem vypomáhať, takže z toho vyplýva, že to bude dohoda. Podľa toho, čo píšete mi teda bude musieť vyplácať nejakú odmenu.

A že prečo by som pracovala bez odmeny? Ona totiž chce, aby som prišla "len" vypomôcť a dokonca sa ani nechcela prihlásiť ako zam-teľ. Vôbec nechápe, že jej nemôžem bez prihlásenia na SP pomáhať ani minútu. Veď ja si to s ňou vybavím:D.

Ešte raz ďakujem:):):)