Hofffka
13.04.07,09:58
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či môžem uplatniť samozdanenie ( prípadne som povinná odviesť daň na vstupe, ale namám nárok na výstup? ) pri došlej faktúre za služby z ČR, keď dodávateľ nie je platca DPH registrovaný v ČR.
My sme platcami DPH v SR.


ďakujem veľmi pekne
pantani
13.04.07,08:12
Podla mna nie. Ked raz niekto neni platcom, tak nim neni a basta, nezalezi na tom odkial je. Napr. §11 ods,2,
Hofffka
13.04.07,08:25
To si myslim aj ja, ze nerobim ani samozdanenie, ani nedanim na vstupe, ale co potom §69, bod 2 - Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare, ktoréjej dodala zahraničná osoba z iného člen.štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Z toho mi ale vychádza, že ak zahr.osoba nie je platiteľom, my daň zaplatiť musíme .... . Či som niečo prehliadla?

Dakujem
emgeton
13.04.07,08:53
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či môžem uplatniť samozdanenie ( prípadne som povinná odviesť daň na vstupe, ale namám nárok na výstup? ) pri došlej faktúre za služby z ČR, keď dodávateľ nie je platca DPH registrovaný v ČR.
My sme platcami DPH v SR.


ďakujem veľmi pekne


Podla mna nie. Ked raz niekto neni platcom, tak nim neni a basta, nezalezi na tom odkial je. Napr. §11 ods,2,

Nesprávny záver. Nevystihuje podstatu zadanej otázky.


To si myslim aj ja, ze nerobim ani samozdanenie, ani nedanim na vstupe, ale co potom §69, bod 2 - Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare, ktoréjej dodala zahraničná osoba z iného člen.štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Z toho mi ale vychádza, že ak zahr.osoba nie je platiteľom, my daň zaplatiť musíme .... . Či som niečo prehliadla?

Dakujem

Podstatu citácie som zvýraznil.
Ste povinní platiť daň v prípade, že miesto dodania služby je tuzemsko. A to aj v prípade, že dodávateľ z iného čl. štátu nie je identifikovaný pre daň.
Miesto dodania služby posudzujete podľa §§15,16 zák. 222/2004 Zz.
Hofffka
13.04.07,09:19
Miestom dodania je tuzemsko, takže to znamená, že musím odviesť daň na vstupe???? Nemôžem to samozdaniť?:rolleyes: (použiť teda DPH na vstupe aj výstupe?)
betka
13.04.07,09:43
Ak niečo kupujem od nepllátcu DPH, nezaujíma ho ani mňa DPH. Čech Vám vystavil FA, nie ako plátca DPH,
To je to isté ako keby ste kúpili nejakú službu od Slováka neplátcu DPH, tiež Vám na FA neudáva DPH, proste ste si kúpili službu od neplátcu. A beriete FA takú aká je.
Samozdanenie je ak by ste kúpili z ciech od plátcu tovar, službu, miesto dodania je Slovensko, tak vy odvediete DPH za neho na Slovensku (vystavil Vám FA bez DPH) a zároveň Vám vzniká i nárok na odpočítanie DPH, t.j. nula vzťah k ŠR.
Pri neplátcovi Čechovy nemáte čo samozdaniť. Neodvediete zaň daň na Slovensku, ani si ju nemáte z čoho odpočítať, pretože s DPH sa tu nepočíta.
emgeton
13.04.07,10:03
Ak niečo kupujem od nepllátcu DPH, nezaujíma ho ani mňa DPH. Čech Vám vystavil FA, nie ako plátca DPH,
To je to isté ako keby ste kúpili nejakú službu od Slováka neplátcu DPH, tiež Vám na FA neudáva DPH, proste ste si kúpili službu od neplátcu. A beriete FA takú aká je.
Samozdanenie je ak by ste kúpili z ciech od plátcu tovar, službu, miesto dodania je Slovensko, tak vy odvediete DPH za neho na Slovensku (vystavil Vám FA bez DPH) a zároveň Vám vzniká i nárok na odpočítanie DPH, t.j. nula vzťah k ŠR.
Pri neplátcovi Čechovy nemáte čo samozdaniť. Neodvediete zaň daň na Slovensku, ani si ju nemáte z čoho odpočítať, pretože s DPH sa tu nepočíta.

Nie je to to isté. Doporučujem prečítať §69/2 zák. 222/2004Zz.
Nepíše sa tam, že zahraničná osoba má byť identifikovaná pre daň, iba že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň v prípade, že prijala službu s miestom dodania v tuzemsku. Výnimkou je prípad, že zahraničná osoba by bola platiteľom podľa nášho zákona
betka
13.04.07,11:14
Nie je to to isté. Doporučujem prečítať §69/2 zák. 222/2004Zz.
Nepíše sa tam, že zahraničná osoba má byť identifikovaná pre daň, iba že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň v prípade, že prijala službu s miestom dodania v tuzemsku. Výnimkou je prípad, že zahraničná osoba by bola platiteľom podľa nášho zákona

Je to trošku pritiahnuté za vlasy s neplátcom DPH v ČR.
Keď nakúpim službu od neplatcu, miesto dodania SR, keď urobím samozdanenie, konečný efekt k ŠR je aj tak nula.
Čech nepodáva ani súhrnné výkazy, aká je tu vlastne kontrola... len v DP sa mi zvýšia dodánia tovarov a služieb, a zároveň sa mi zvýšia nároky na odpočítanie a efekt žiadny.
Hofffka
13.04.07,11:35
No, ja som to zaúčtovala bez DPH - presne ako sa vyjadrila betka (žiadne samozdanenie, žiadny vstup), len som nesvoja a hlavne sa mi nepaci v tomto pripade ten § 69 bod 2. :confused:

Vie sa mi ktomu prosím ešte niekto vyjadriť ? Mám to nechať len v nákladoch a DPH neúčtovať, alebo ?????

ďakujem mnohokrát
betka
13.04.07,12:04
par. 69/2 hovorí o samozdanení, ale aj tak sa mi to trošku vidí nelogické ...vzhľadom k neplátcovi Čechovi:

Hofffka, skúste sa pozrieť ešte sem nájdete tu ďalšie info:
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=41305&highlight=zahrani%E8n%E1+osoba
emgeton
13.04.07,13:13
Je to trošku pritiahnuté za vlasy s neplátcom DPH v ČR.
Keď nakúpim službu od neplatcu, miesto dodania SR, keď urobím samozdanenie, konečný efekt k ŠR je aj tak nula.
Čech nepodáva ani súhrnné výkazy, aká je tu vlastne kontrola... len v DP sa mi zvýšia dodánia tovarov a služieb, a zároveň sa mi zvýšia nároky na odpočítanie a efekt žiadny.

Čo v prípade, že nebudem mať nárok na odpočet? Aj vtedy nie je žiadny efekt?

Zahraničná osoba sa týmto ustanovením (§69/2, §5/1c,) legálne vyhne povinnosti registrácie pre DPH na Slovensku. A platí to iba v prípade, že odberateľom na Slovensku je zdaniteľná osoba. Ak by to bol napr. bežný občan, český dodávateľ takejto služby by mal povinnú registráciu na Slovensku.

Takže sa tu rozprávame o aplikácii zákona v praxi, alebo ho chceme ignorovať?
koňo
13.04.07,13:18
Pre hofffka:
Napíš o akú službu ide. Takto bez presnejšieho určenia sa to nedá posúdiť.
Potom ti odpoviem a odkážem na príslušný paragraf.
Hofffka
13.04.07,14:52
par. 69/2 hovorí o samozdanení, ale aj tak sa mi to trošku vidí nelogické ...vzhľadom k neplátcovi Čechovi:

Hofffka, skúste sa pozrieť ešte sem nájdete tu ďalšie info:
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=41305&highlight=zahrani%E8n%E1+osoba


Pozerala som už, ďakujem Vám za radu, ale z toho všetkého mi vychádza, čo je aj potvrdené súhlasmi v poslednom príspevku danej témy, že to mám predsa len samozdaniť ....
betka
13.04.07,17:33
Čo v prípade, že nebudem mať nárok na odpočet? Aj vtedy nie je žiadny efekt? vtedy samozrejme je.

Zahraničná osoba sa týmto ustanovením (§69/2, §5/1c,) legálne vyhne povinnosti registrácie pre DPH na Slovensku. A platí to iba v prípade, že odberateľom na Slovensku je zdaniteľná osoba. Ak by to bol napr. bežný občan, český dodávateľ takejto služby by mal povinnú registráciu na Slovensku. a toto ma absolútne nenapadlo, pekné vysvetlenie, ale máš pravdu,

Takže sa tu rozprávame o aplikácii zákona v praxi, alebo ho chceme ignorovať?

Pekne sme sa dostali k záveru
koňo
15.04.07,14:40
Nedivte sa!
Vo viacerých prípadoch musí aj neplatiteľ DPH na Slovensku odviesť daň, hoci samozrejme, nemá nárok na odpočítanie. Preto som chcel vedieť, o akú službu.