Bambi23
13.04.07,12:34
Ahojte,
chcem sa poradit ako mame zauctovat refakturaciu el.energie najomnikom?
Doteraz sme mali energie v najomnom, takez vystavenu fa za najomne sme zauctovali 311/602.
Tohto roku sa to vsak rozdelilo a energie fakturujeme zvlast.
Mozeme vystavene faktury s popisom "refakturacia energii posla skutocnej spotreby" nadalej uctovat 311/602 alebo na nejaky iny ucet?

Dakujem
Bambi23
13.04.07,13:09
Prosim, nevie mi niekto v tomto poradit? Potrebujem to zauctovat a nevieme si s kolegynou rady :)
Nasli sme 2 sposoby uctotania energii ale nevieme, ktory je spravny. Skusim ich obidva rozpisat, mozno takto skor niekto poradi:

1. Vystavena fa najomnikovi
Text: "Refakturacia elektrickej energie za 01/2007"
Suma: xxx,- Sk
Zauctovanie vystavenej faktury: 311/602, 311/343
Prijata uhrada od najomnika na BU: 221/311

2. Vystavena fa najomnikovi:
Text: "Refakturacia elektrickej energie za 01/2007"
Zauctovanie vystavenej faktry: 378/502
Prijata uhrada od najomnika na BU: 221/378

Ide nam o to, ze v prvom pripade budeme mat pri uzavierke roka vysoke naklady na energie, aj ked na druhej strane vyssie trzby za sluzby, ale kedze ide o prijmy za "refakturovane" energie skor sa nam pozdava druhy sposob, kde sa vzhladom na dany sposob uctovania ucet 502-energie vyrovna na nasu skutocnu spotrebu. (Kedze dosla fa za energie sa zauctuje 502/321)

Dakujem vopred za kazdy nazor.
Tweety
13.04.07,13:36
Prosim, nevie mi niekto v tomto poradit? Potrebujem to zauctovat a nevieme si s kolegynou rady :)
Nasli sme 2 sposoby uctotania energii ale nevieme, ktory je spravny. Skusim ich obidva rozpisat, mozno takto skor niekto poradi:

1. Vystavena fa najomnikovi
Text: "Refakturacia elektrickej energie za 01/2007"
Suma: xxx,- Sk
Zauctovanie vystavenej faktury: 311/602, 311/343
Prijata uhrada od najomnika na BU: 221/311

2. Vystavena fa najomnikovi:
Text: "Refakturacia elektrickej energie za 01/2007"
Zauctovanie vystavenej faktry: 378/502
Prijata uhrada od najomnika na BU: 221/378


Ide nam o to, ze v prvom pripade budeme mat pri uzavierke roka vysoke naklady na energie, aj ked na druhej strane vyssie trzby za sluzby, ale kedze ide o prijmy za "refakturovane" energie skor sa nam pozdava druhy sposob, kde sa vzhladom na dany sposob uctovania ucet 502-energie vyrovna na nasu skutocnu spotrebu. (Kedze dosla fa za energie sa zauctuje 502/321)

Dakujem vopred za kazdy nazor.
Dala by som na 602 analytiku- služby energie, a účtovala by som o výnosoch.
zienka
18.09.07,11:25
A je chybou ked uctujem 311/5xx? Je niekde napisane, ze to musi ist do vynosov? Ja vlastne refakturujem len alikvotnu cast energii, ktore prisluchaju danej firme. Mozte mi poradit :confused:.
anes
19.09.07,11:38
ahoj zienka,

ja tiez uctujem refakturaciu energii ako ty, len alikvotnu ciastku a myslim si, ze by to nemalo byt zle.
blcha
19.09.07,11:55
Účtovať energiu, ktorá nie je vaša, do Vašich nákladov nie je podľa mňa správne, pretože to nie je Vašim nákladom, ale nákladom toho nájomníka.

Účet 378 používam aj ja. Máme tak hodnovernejšie čísla vo výsledovke.
Orsz
21.09.07,06:20
A je chybou ked uctujem 311/5xx? Je niekde napisane, ze to musi ist do vynosov? Ja vlastne refakturujem len alikvotnu cast energii, ktore prisluchaju danej firme. Mozte mi poradit :confused:.

Toto sa mi vidí fakt chybné účtovanie - dávaš oproti sebe dva aktívne účty. V postupoch účtovania je špecifikované, kedy môžeš dávať nákladové účty 5... na pravú stranu - teda na stranu DAL. Účtovanie pri refakturácii je 311/602.
Ja tiež refakturujem u jedného klienta energie - nie v plnej výške, ale v zmysle zmluvy podľa m2 - používam už roky účet 602, firma je auditovaná.
Orsz
21.09.07,06:23
ahoj zienka,

ja tiez uctujem refakturaciu energii ako ty, len alikvotnu ciastku a myslim si, ze by to nemalo byt zle.

Bohužiaľ, nie je to správne :o.
liba2
21.09.07,06:32
V našej "účtovníckej biblii" od Ing.A.C. na str.260 k účtu 502 je uvedené:

"V prospech účtu 502 sa účtujú náhrady od pracovníkov alebo iných osôb za odobranú energiu z externých dodávok vykúčtovaných účtovnej jednotke (napr. elektrická energia, plyn a pod.)"

- toto je alebo nie je refakturácia ? vnímam to tak, že nie je chybou, ak sa prijatá náhrada zaúčtuje aj na DAL 502.
Orsz
21.09.07,17:21
V našej "účtovníckej biblii" od Ing.A.C. na str.260 k účtu 502 je uvedené:

"V prospech účtu 502 sa účtujú náhrady od pracovníkov alebo iných osôb za odobranú energiu z externých dodávok vykúčtovaných účtovnej jednotke (napr. elektrická energia, plyn a pod.)"

- toto je alebo nie je refakturácia ? vnímam to tak, že nie je chybou, ak sa prijatá náhrada zaúčtuje aj na DAL 502.

Ak by to bolo tak vnímané, ako píšeš, tak by tam bolo napísané nielen v prospech, čo je strana MD, ale aj na ťarchu, teda strana D, takže podľa mňa by to tak nemalo byť ;) . Ale,.....možné je všeličo
adi11
21.09.07,18:32
mesačne refakturujeme nájomníkom alikvotnu čiastku za energie -
úhrada pride na ten účet z ktorého bola predtým energia zaplatená - to znamená že sa musia znížiť náklady a zároven aj výdavky, máme s nájomn. zmluvy kde nájomné ide na pr.účet a služby na výd.úč.
liba2
21.09.07,18:38
Ak by to bolo tak vnímané, ako píšeš, tak by tam bolo napísané nielen v prospech, čo je strana MD, ale aj na ťarchu, teda strana D, takže podľa mňa by to tak nemalo byť ;) . Ale,.....možné je všeličo

Samozrejme, že je tam uvedené aj čo sa účtuje na ťarchu účtu; citujem:

"Na ťarchu účtu 502 sa účtujú neskladovateľné nákupy energie, napr. externé dodávky elektrickej energie, plynu, pary, vody, stlačeného vzduchu a a pod."

mimotemy MD = na ťarchu; DAL = v prospech.
fizzy
08.07.08,07:16
Prosim Vas, teraz som sa stretol s nazorom ze Dodavka elektrickej energie by sa mala uctovat na tarchu uctu 518. Ide o dodavku od externeho dodavatela s vyfakturovanim kazdy mesiac, presne podla spotreby.
Vie mi niekto poradit ci 518 alebo 502? Doteraz som to daval na 502 ale teraz neviem :(
fizzy
09.07.08,09:25
posuvam...
Tweety
09.07.08,09:37
Prosim Vas, teraz som sa stretol s nazorom ze Dodavka elektrickej energie by sa mala uctovat na tarchu uctu 518. Ide o dodavku od externeho dodavatela s vyfakturovanim kazdy mesiac, presne podla spotreby.
Vie mi niekto poradit ci 518 alebo 502? Doteraz som to daval na 502 ale teraz neviem :(
Áno, ak máš v cene nájmu aj energie, tak je to všetko cena nájmu, teda 518AE.
fizzy
09.07.08,13:59
Nie praveze to fakturuje ina spolocnost, nie prenajimatel. Cize vtedy to bude na 502.
Tweety
09.07.08,14:05
Nie praveze to fakturuje ina spolocnost, nie prenajimatel. Cize vtedy to bude na 502.
Priamo dodávateľ-výrobca energiií?
fizzy
10.07.08,07:02
Na fakture je napisanie, "Dodavku elektrickej energie".

EDIT:
Ale enviem urcit ci je to vyrobca alebo len dodavatel. Zaoberaju sa dodavkami energie ale aj vyrobou
MartinkoK
11.07.08,07:59
Dobrý deň,
naša firma má zmluvu s dodávateľom tepla. Účtujú si aj fixnú čiastsku za prenájom rozvodov tepla, bez ohľadu na spotrebované teplo. Môže naša firma túto fixnú čiastku preúčtovať nájomcom podľa m2, aj keď nespotrebovali žiadne teplo, veď v lete netreba kúriť. Ale platiť treba.
MartinkoK
28.07.08,09:18
Dobrý deň,
naša firma má zmluvu s dodávateľom tepla. Účtujú si aj fixnú čiastsku za prenájom rozvodov tepla, bez ohľadu na spotrebované teplo. Môže naša firma túto fixnú čiastku preúčtovať nájomcom podľa m2, aj keď nespotrebovali žiadne teplo, veď v lete netreba kúriť. Ale platiť treba.

Nikto neporadí?
adi11
28.07.08,10:34
Nikto neporadí?
bolo by dobre s nájomníkmi uzatvoriť zmluvu, v ktorej by bolo uvedené koľko majú platiť mesačne za plyn podľa užív. plochy m2, výpočet sa robí z nákladov za predchádzajúci rok
MartinkoK
28.07.08,10:45
My sme budovu kúpili len tento rok máme 3 nájomníkov, v zmluve máme uvedené, že za teplo sa bude platiť podľa m2. Teraz v lete však nikto nevykuruje ale nám príde každý mesiac faktúra cca 8.tis. Sk, - fixná čiastka, za prenájom rozvodov. Preto by som chcela vedieť či môžem každý mesiac vyfakturovať podľa m2 aj tento fixný poplatok bez spotreby tepla.
MartinkoK
28.07.08,12:02
My sme budovu kúpili len tento rok máme 3 nájomníkov, v zmluve máme uvedené, že za teplo sa bude platiť podľa m2. Teraz v lete však nikto nevykuruje ale nám príde každý mesiac faktúra cca 8.tis. Sk, - fixná čiastka, za prenájom rozvodov. Preto by som chcela vedieť či môžem každý mesiac vyfakturovať podľa m2 aj tento fixný poplatok bez spotreby tepla.

Ešte mám jednu otážočku. Môj šéf chce aby som nájomníkom vyfakturovala aj pomernú časť mesačného poplatku za hlavný istič. Podľa mňa však tento náklad má znášať majiteľ budovy. Kto má pravdu?
Zoltán Kovács
28.07.08,12:26
Ešte mám jednu otážočku. Môj šéf chce aby som nájomníkom vyfakturovala aj pomernú časť mesačného poplatku za hlavný istič. Podľa mňa však tento náklad má znášať majiteľ budovy. Kto má pravdu?

Môžeš fakturovať iba to, čo máte uvedené v nájomnej zmluve.
adi11
28.07.08,13:50
súhlasím tiež so smithom, keď to budete mať v zmluve, nemusíte mesačne faktúrovať, spotreba plynu sa počíta z ročných faktúr spolu so všetkými poplatkami
adi11
28.07.08,13:56
my sme dali do zmlúv mesačne platiť čiastku bez fakturovania s tým, že sa vykoná ročné vyučtovanie, buď bude preplatok alebo nedoplatok
MartinkoK
29.07.08,05:44
My však ten fixný poplatok platíme každý mesiac. Tak by som to chcela aj ja každý mesiac rozrátať podľa m2 a fakturovať.
Maaaria
17.10.08,09:19
Ahojte poraďáci
Viete mi niekto poradiť: ZSE nám fakturuje napr.30.8. zálohu na elektirku na obdobie september. My v septembri, 1.krat, refakturujeme elektriku nájomcovi za obdobie september. a v tomto potrebujem poradiť či podľa zákona o DPH je správne refakturovať túto faktúru alebo faktúru z 30.9. na október.
My sme mesačny platci DPH, a za august sme si ponižili celu čiastku DPH. My k 30.9. vystavime fakturu najomcovi za služby. Stretol sa z Vás niekto s takýmto problémom??
Maaaria
03.06.09,13:16
poradaci,
refakturujeme odvoz odpadu, ktory nam fakturuju bez DPH, najomcovi ktori nie je platca DPH. My sme platcami DPH.
Mame tento odvoz KO refakturovat s alebo bez DPH. dakujem za odpoved
Maaaria
04.06.09,08:07
poradaci,
refakturujeme odvoz odpadu, ktory nam fakturuju bez DPH, najomcovi ktori nie je platca DPH. My sme platcami DPH.
Mame tento odvoz KO refakturovat s alebo bez DPH. dakujem za odpoved

neviete mi s tymto nikto pomoct? myli ma to ze je to miestny poplatok za KO. Musim vystavit fakturu a neviem do s dph.
Maaaria
12.09.09,08:47
poradaci,
refakturujeme odvoz odpadu, ktory nam fakturuju bez DPH, najomcovi ktori nie je platca DPH. My sme platcami DPH.
Mame tento odvoz KO refakturovat s alebo bez DPH. dakujem za odpoved

opat vytahujem moju otazku....................neporadite
Kristina27
22.01.10,07:59
Podnikateľ je v prenajatých priestoroch. Prenajímateľ fakturuje štvrťročne nájomcovi nasledovne:
DF za nájomné 518/321
DF za teplo, vodu, energiu som účtovala tiež na 518/321, teraz neviem po prečítaní tém či je to chyba a malo sa to účtovať 502/321?
tibor1000
06.03.10,12:33
Dobrý deň,
v januári 2010 sme nájomníkovi vyfakturovali spotrebu energie za obdobie 2009.
môžem zaúčtovať cez interný doklad do r.2009
385/602 AE, bude to takto dúfam správne?

a odberat.faktúra v r.2010 bude 311/385

ďakujem moc
IvoM
06.03.10,12:39
Musíte to tak zaúčtovať a samozrejme v roku 2010 + DPH na 343 ak ste plátcom DPH.
tibor1000
06.03.10,12:51
áno, to je nám jasné, dik moc