monika-s
27.01.05,16:10
Ahojte, nemáte niekto skúsenosť s tzv. "fúkaním" na pracovisku? Máme totiž alkoholtester na ktorom je výslovne napísané, že neslúži na právne účely. Takže keď dám človeku fúkať a on mi nepodpíše "priznanie", čo s tým ďalej? Žeby krvná skúška?
dominika
27.01.05,15:18
Naša firma dala spraviť krvnú skúšku. A do iného mesta, aby si to zamestnanec cez známych nevybavil. A potom už zamestnanec ani neprotestoval.
Luba2
28.01.05,09:46
Ak je na ňom to ppožitie alkoholu aj zretelné, daj si podpísať svedkom aspoň 2-3 že javil známky a samozrejme sa pokús dať urobiť vyšetrenie krvi, ktoré ti ale tiež môže odmietnuť a si tam, kde si začala. /Mimochodom v Blave toto vyšetrenie urobia za 500 Sk na Hraničnej -CPLDZ/.
Arava
31.05.12,10:44
Prosím o radu,
firma pri pravidelnej kontrole detekčnou trubičkou ALTEST na požitie alkoholu na pracovisku, zistila u zamestanca požitie alkoholických nápojov - toto však zamestannec spochybnil, preto firma žiadala o krvnú skúšku ktorá bola pozitívna. Na základe uvedeného chceme so zamestnancom okamžite ukončiť pracovný pomer.
Môže firma žiadať od zamestnanca finančnú náhradu z titulu nákladov zamestnávateľa na krvnú skúšku vzorky krvi , v zmysle Žiadanky na toxikologické vyšetrenie ????
Tweety
31.05.12,10:45
Prosím o radu,
firma pri pravidelnej kontrole detekčnou trubičkou ALTEST na požitie alkoholu na pracovisku, zistila u zamestanca požitie alkoholických nápojov - toto však zamestannec spochybnil, preto firma žiadala o krvnú skúšku ktorá bola pozitívna. Na základe uvedeného chceme so zamestnancom okamžite ukončiť pracovný pomer.
Môže firma žiadať od zamestnanca finančnú náhradu z titulu nákladov zamestnávateľa na krvnú skúšku vzorky krvi , v zmysle Žiadanky na toxikologické vyšetrenie ????
Podľa mňa môže.
Arava
31.05.12,10:52
Ďakujem za odpoveď"
aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )
Tweety
31.05.12,11:01
Ďakujem za odpoveď"
aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )
A prečo by mal dať na súd? Veď máte zápis o porušení PD, a to je dôvod na okamžité skončenie PP.
willma
31.05.12,11:05
Pozitívna krvná skúška je relevantným dôvodom na rozviazanie PP a mala by obstáť aj pred súdom.
gilda
31.05.12,11:58
Ak zamestnávateľ súdny spor vyhrá (čo je podľa opísaného pravdepodobné), náklady spojené s dokazovaním použitia alkoholu sú vymáhateľné.
vulxy
31.05.12,12:13
mimotemyako sa ten svet rychlo meni,pametam si tak pred 20 rokmi ked niekto nejavil znamky pozitia alebo nemal flasku v skrinke bol velice v kolektive neoblubeny a ani manazment sa s nim nebavil.....alokohol a cigarety na pracovisku bol ziaduci jav ci v kancloch alebo na halach....co nas caka za dalsich 20 rokov???.samozrejme nesuhlasim s pitim ani s drogami v praci len si tak filozofujem :)
luja5
31.05.12,12:53
Ďakujem za odpoveď"
aj ja si to myslím, ale by som to chcela mať " podložené " nejakým §, pretože sa obávam že zamestnanec dá návrh na súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru. ( kedy som aspoň vedela kde to mám hľadať )
K vyznačenému:
Môžeš si pozrieť rozsudok Krajského súdu v Košiciach zo 14.8.1990, 22 Co 224/90 – nájdeš v JASPI cez záložku "Judikatúra" pod číslom judikátu 59/1991. V uvedenom rozsudku sa uvádza, že požívanie alkoholických nápojov pracovníkom v pracovnom čase na pracovisku i mimo pracoviska môže organizácia úspešne uplatňovať ako dôvod rozviazania pracovného pomeru výpoveďou podľa ustanovenia § 46 ods. 1 písm. f) Zákoníka práce pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. (pozn.: v súčasnosti sú ustanovenia o výpovedi danej zamestnávateľom riešené v § 63 ZP)
K porušeniu pracovnej disciplíny a k výpovedi nájdeš toho viac aj na http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&MID=221&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=24430 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&MID=221&phContent=%7E/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=24430), vrátane info k § 63 ZP.