1janka
13.04.07,12:53
ahojte poradáci, chcem sa spýtať, lebo to neviem nikde nájsť či sa uplatnuje DPH z bločkov za PHM? To že bločky sú VNZD to viem..ale neviem čo s DPH....
skaspa
13.04.07,10:58
ahojte poradáci, chcem sa spýtať, lebo to neviem nikde nájsť či sa uplatnuje DPH z bločkov za PHM? To že bločky sú VNZD to viem..ale neviem čo s DPH....
prečo by boli bločky za PHM výdavkami neovplyvňujúcimi základ dane? sú to normálne výdavky ako každé iné, ktoré vynakladáš na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov a máš samozrejme aj nárok na odpočet DPH

jedine ak myslíš PHM preplácané pri používaní auta napr. zamestnanca, vtedy výdavky na PHM nie sú daňovo uznané z bločkov, ale PHM dostaneš do nákladov cez vyúčtovanie pracovnej cesty (cestovný príkaz) a vtedy nemáš nárok na odpočet DPH, zamestnanec ti dokonca ani bloček z pumpy nemusí predložiť, stačí keď bude vedieť preukázať cenu PHM v čase vykonania pracovnej cesty (resp. keď tú cenu PHM, ktorú mu vy vyplatíte za spotrebované PHM budete vedieť vy preukázať pri daňovej kontrole);
1janka
13.04.07,11:05
ale ja uplatnujem 6,20 /km....ako vtedy s DPH? už som z toho všetkého celá domotaná
účtovník 007
13.04.07,11:06
ahojte poradáci, chcem sa spýtať, lebo to neviem nikde nájsť či sa uplatnuje DPH z bločkov za PHM? To že bločky sú VNZD to viem..ale neviem čo s DPH....

No priznám sa, vôbec nerozumiem Tvojej otázke. Jedná sa o bločky za
1-PHM za auto v majetku firmy, alebo sú to
2-bločky, ktoré sú priložené k cestovnému príkazu?

Ad 1 VODZ a nárok na odpočet DPH
Ad 2 VODZ je vypočítaná náhrada pre zamestnanca a DPH z bločkov Ťa v tom prípade nazaujíma.
Tweety
13.04.07,11:06
ale ja uplatnujem 6,20 /km....ako vtedy s DPH? už som z toho všetkého celá domotaná
Ak uplatňuješ paušál, o nákupe PHM neúčtujeme.
betka
13.04.07,11:08
DPH si nevšímajte. Máte nárok na náhradu 6.2 Sk + PHM (včetne DPH, nárok na odpočítanie DPH nie je)
Je to Váš VOZD.
skaspa
13.04.07,11:12
ale ja uplatnujem 6,20 /km....ako vtedy s DPH? už som z toho všetkého celá domotaná
uvediem na príklade, prečo nemôžeš odpočítať DPH:
platí zamestnávateľ za benzín čerpacej stanici? nie, platí zamestnanec
je zamestnanec platiteľom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2)? nie
spĺňa potom zamestnávateľ podmienky na odpočet DPH? nie
zamestnávateľ prepláca cestovné náhrady svojmu zamestnancovi a tam nie je nárok na odpočet DPH; to isté platí ak uplatňuješ základnú náhradu za km 6,20 Sk ak vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku využíva živnostník;
zamestnanec (resp. aj živnostník) nie je povinný predkladať bločky o nákupe PHM pri vyúčtovaní cesty (mohol mať v nádrži dostatok benzínu, aby vykonal pracovnú cestu a teda žiadny benzín nekupoval), ale má nárok na preplatenie PHM podľa spotreby jeho vozidla, najazdených km a ceny PHM (ktorá sa nemusí preukazovať bločkom)
1janka
13.04.07,11:15
no a teraz ste ma domotali už úplne...uplatnujem 6,20...a nákup PHM dávam do nákladov alebo nedávam....prosím lopatisticky
1janka
13.04.07,11:18
ok..ok...už rozumiem...dakujem za odpovede...ešte že sa človek má kde informovať a tie rýchle odpovede ma fascinujú...dík...:)
skaspa
13.04.07,11:19
no a teraz ste ma domotali už úplne...uplatnujem 6,20...a nákup PHM dávam do nákladov alebo nedávam....prosím lopatisticky
ja ako živnostník využívajúci moje osobné vlastné motorové vozidlo (alebo ako zamestnanec) vykonám cestu 100 km pri spotrebe 6 litrov na 100 km, cena benzínu s DPH je 36 Sk. Ako živnostník (ako zamestnávateľ zamestnanca) budem mať takéto daňové výdavky:
6,20 ako základná náhrada za 1 km jazdy x 100 km = 620 Sk
6 litrov na 100 km x 36 Sk za liter = 216 Sk
Spolu daňové výdavky u živnostníka príp. zamestnávateľa = 836 Sk
1janka
13.04.07,11:24
dakujeeeeeeeem...už chápem...ste skvelí poradcovia fakt...kklobúk dole..:)
emgeton
13.04.07,11:34
Nie je auto ako auto.

Ohľadom paušálu: Ak sa jedná o SZČO a použije osobné auto nezaradené do OM, má nárok na paušálnu náhradu za použitie MV. Ak sa nejedná o osobné auto (napr. úžitkové), nárok na túto náhradu nemá.

Ohľadom PHM: Ak bude postupovať podľa §19/2l (zák. 595/2003Zz.), a nie podľa § 19/2e, má nárok na odpočet DPH ( v súlade s §§49-51 zák. 222/2004 Zz.) v rozsahu daňovej uznateľnosti nákladu na PHM v zmysle §19/2l,. Ak bude postupovať podľa §19/2e, nárok na odpočet nemá. Postup podľa §19/2l môže použiť aj keď auto nie je zaradené v OM.
1janka
13.04.07,11:37
achjaj...ale toto si prosím zase vysvetliť...ide o SZČO a o osobné auto nezaradené do podnikania...a teraz si prosím lopatisticky vysvetliť čo to znamenajú tie zákony..ale rečou môjho kmeňa by som poprosila ak by sa dalo...dakujeeem:---
skaspa
13.04.07,11:50
Nie je auto ako auto.

Ohľadom paušálu: Ak sa jedná o SZČO a použije osobné auto nezaradené do OM, má nárok na paušálnu náhradu za použitie MV. Ak sa nejedná o osobné auto (napr. úžitkové), nárok na túto náhradu nemá.

nestačí, že je to osobné auto nezaradené v obchodnom majetku, musí byť ešte aj jeho vlatné (prípadne v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov)



Ohľadom PHM: Ak bude postupovať podľa §19/2l (zák. 595/2003Zz.), a nie podľa § 19/2e, má nárok na odpočet DPH ( v súlade s §§49-51 zák. 222/2004 Zz.) v rozsahu daňovej uznateľnosti nákladu na PHM v zmysle §19/2l,. Ak bude postupovať podľa §19/2e, nárok na odpočet nemá. Postup podľa §19/2l môže použiť aj keď auto nie je zaradené v OM.
SZČO, ktorá využíva vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku nemôže postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. l), vyplýva to z § 19 ods. 2 písm. e): ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
je tam jasne napísané "uplatní" nie "môže uplatniť" a keď uplatní podľa § 19 ods. 2 písm. e) nemôže zároveň uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. l), lebo keby uplatnil podľa § 19 ods. 2 písm. l) neuplatní podľa § 19 ods. 2 písm. e):eek: waw, to je ale veta :D
emgeton
13.04.07,11:51
achjaj...ale toto si prosím zase vysvetliť...ide o SZČO a o osobné auto nezaradené do podnikania...a teraz si prosím lopatisticky vysvetliť čo to znamenajú tie zákony..ale rečou môjho kmeňa by som poprosila ak by sa dalo...dakujeeem:---

§19/2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Postupujete podľa zákona o cestovných náhradach. Doklady o nákupe PHM nemusíte mať.

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,

Pri postupe v zmysle tohoto ustanovenia je vaším nákladom spotreba PHM podľa TP, musíte mať však doklady (bločky) o nákupe PHM. Nárok na odpočet máte v rozsahu daňovej uznateľnosti nákladu na PHM.
Teda ak nakúpite 100 lt PHM ( máte na to doklad) a daňovo uznateľným nákladom je spotreba 90lt PHM, môžete si uplatniť odpočet DPH alikvótne - pomerne.
pomer uplatnenia odpočtu DPH = 90/100 ( v súlade s §49/5 zák. 222/2004Zz.)
lenkalopuchova
13.04.07,12:26
V prípade že používaš auto, ktoré nemáš v podnikaní - uplatňuješ si 6,20 + PHM (cena benzínu prepočítaná spotrebou a kilometrami), tak si vypíšeš cesťák, ktorý si zúčtuješ do nákladov. V tom prípade nie je potrebné preukazovať sa ani blokmi o tankovaní a v žiadnom prípade nie je možný odpočet DPH. Cena benzínu (teda vrátane DPH) je vlastne prenesená do nákladov prostredníctvom cesťáku.
1janka
13.04.07,13:04
ešte raz všetkým velmi pekne dakujem za vyčerpávajúce odpovedde...už to konečne aj chápem...hádam...:)