Petosev
13.04.07,12:40
Všetkým fajn deň želám,

od nového roku má daňovník s príjmami podľa par 6 zákona nárok uplatniť si do daň.výdavkov až 89,-Sk za každý pracovný deň. V prípade, že daňovník poberá stravovacie poukážky /TICKET RESTAURANT/, prevládajú názory, že DPH z provízie za dodanie týchto poukážok, ktoré si ich dodávateľ účtuje, nie je s nárokom na odpočet. Ak je to tak, je táto provízia daňovo uznateľný výdaj aj s DPH? Dá sa táto provízia vôbec považovať za daňový výdavok?
Tweety
13.04.07,12:45
Všetkým fajn deň želám,

od nového roku má daňovník s príjmami podľa par 6 zákona nárok uplatniť si do daň.výdavkov až 89,-Sk za každý pracovný deň. V prípade, že daňovník poberá stravovacie poukážky /TICKET RESTAURANT/, prevládajú názory, že DPH z provízie za dodanie týchto poukážok, ktoré si ich dodávateľ účtuje, nie je s nárokom na odpočet. Ak je to tak, je táto provízia daňovo uznateľný výdaj aj s DPH? Dá sa táto provízia vôbec považovať za daňový výdavok?
Provízia je výdavkom podľa §19- daňovo uznaným s nárokom na odpočet dph.
Paula
13.04.07,13:11
[quote=Petosev;446535]prevládajú názory, že DPH z provízie za dodanie týchto poukážok, ktoré si ich dodávateľ účtuje, nie je s nárokom na odpočet. /quote]

......" prevládajúce názory" nie sú vždy zákonom.... prezraď nám, čie názory máš na mysli , na Porade som sa s nimi myslím nestretla :)
Petosev
13.04.07,15:49
[quote=Petosev;446535]prevládajú názory, že DPH z provízie za dodanie týchto poukážok, ktoré si ich dodávateľ účtuje, nie je s nárokom na odpočet. /quote]

......" prevládajúce názory" nie sú vždy zákonom.... prezraď nám, čie názory máš na mysli , na Porade som sa s nimi myslím nestretla :)


Boli to názory prezentované na školení o DPH daňovým poradcom a takisto to bolo takto publikované v periodiku Dane a účtovníctvo.
Zdôvodnenie: Chápe sa to totiž ako čisto osobná spotreba daňovníka a preto DPH nie je odpočítatená. Priznavam, ze je to scasti nelogické, nakoľko u zamestnancov tato argumentacia nebola a takisto je to plnenie poskytnutnute na osobnu spotrebu zamestnancov.
Petosev
30.04.07,17:36
Podla najnovsieho nazoru danoveho poradcu, ktory casto prednasa na skoleniach k DPH, ten potvrdil nazor, ze DPH z uvedenej provizie je povazovana za vydavok na osobnu spotrebu a teda nie je pravo na odpocitanie tejto dane.
szokeeva
19.10.07,07:56
Bola som na školení o DPH a tak isto nám prednášajúca potvrdila ,že z provízie
nie je nárok na odpočet,len teraz neviem ,že či celá výška provízie a balného s DPH ide do VOZD alebo či len bez DPH a DPH sa účtuje do VNOZD,a či to celé spolu s DPH účtovať ako VNOZD.
Poraďte prosím,ako správne zaúčtovať.....
Anja111
19.10.07,08:12
Anja111
19.10.07,08:50
Bola som na školení o DPH a tak isto nám prednášajúca potvrdila ,že z provízie
nie je nárok na odpočet,len teraz neviem ,že či celá výška provízie a balného s DPH ide do VOZD alebo či len bez DPH a DPH sa účtuje do VNOZD,a či to celé spolu s DPH účtovať ako VNOZD.
Poraďte prosím,ako správne zaúčtovať.....
... províziu účtujem do VOZD vrátane DPH.
szokeeva
19.10.07,08:58
Prečítala som,porozumela som správne ,že z provízie čo sa týka stravných poukážok zamestnancov si môžem daň odpočítať a čo sa týka zamestnávateľa tam nie? Iba poukážka pre zamestnávateĺa je nákup na osobnú spotrebu??
Asi to tak nebude,veď sa to celé týka zabezpečenia stravovania,
ja už skutočne neviem......
Účtovala by som to tak ako Anjja 111,tak som o tom premýšľala.
Anja111
19.10.07,09:03
Prečítala som,porozumela som správne ,že z provízie čo sa týka stravných poukážok zamestnancov si môžem daň odpočítať a čo sa týka zamestnávateľa tam nie? Iba poukážka pre zamestnávateĺa je nákup na osobnú spotrebu??
Nárok na odpočet DPH je z provízie za nákup stravných poukážiek pre zamestnancov, ale nie je nárok na odpočet DPH z provízie za nákup stravných poukážiek pre SZČO.
Tweety
19.10.07,09:05
Prečítala som,porozumela som správne ,že z provízie čo sa týka stravných poukážok zamestnancov si môžem daň odpočítať a čo sa týka zamestnávateľa tam nie? Iba poukážka pre zamestnávateĺa je nákup na osobnú spotrebu??
U provízii z nákupu straveniek zamestnávateľa zamestnancom je to náklad s nárokom na odpočet dph( u platiteľa) u zamestnávateľa- SZČO pre zamestnancov je to rovanko, iba u SZČO u straveniek pre seba-osobnú spotrebu, nie je nárok na odpočet dph.
szokeeva
19.10.07,09:15
Teraz mi je to už jasné.
Vďaka Vám.