Siska
27.01.05,17:30
Ahojte,
1.
podnikateľ kúpil osob. automob. na firmu 14.4. 2003, ale nevyužíva ho na podnikanie, len na súkromné účely, takže tým pádom sa nevyplatila daň z mot. voz. Lenže zaúčtovala sa pomerná čast odpisov za rok 2003. Pracov. DÚ mi poveda , že ak dal do daňových výdavkov odpisy tak sa daň z mot. vozidiel musí zaplatiť. takže teraz musím podať DP za rok 2003,2004 aj 2005?

2.
podnikateľ kúpil úžitkový automobil na firmu, platca DPH, a tento rok ho nebude využívať na podnik. činnosť (nebude dávať phm do výdavkov) ale má ho zaradený v majetku firmy, a taktiež si účtuje odpisy. musí podať a zaplatiť daň z motorových vozidiel?

-- ďakujem, pekne a príjemný večer--
ik-a
27.01.05,16:34
Ak si uplatnuje na tieto auta naklady, pouziva ho na podnik.ucely. Takze dan treba zaplatit.
Manual
27.01.05,17:42
Siska, ako podnikatel by nemal dať do výdavkov žiadne odpisy, pretože auto nie je využívané na podnikanie - neprináša príjmy do firmy. Podla mňa by si mala byť rada, že DU bol taký "mäkký" a nezvýšil Ti daňový základ a nedorúbil daň.
U bodu č.1 a 2 by som tam vôbec nedával odisy, ani ser. prehliadky ani nič čo súvisí s autom. Keď som ho kúpil za firemné peniaze, tak má pracovať pre firmu a keď pre firmu nepracuje, prečo by som mal do výdavkov firmy dávať náklady s takýmto autom???
Pekný večer želám...
jeso
27.01.05,17:46
ak kúpil auto na firmu-prečo ho nevyužíva na podnikanie ?Používa ho len na súkromné účely a odpisy si dá do nákladov ..., ale do nákladov ide len to čo mi pomôže zabezpečiť a udržať príjem a on si tým autom príjem ani nezabezpečoval ani neudržiaval .
Daň by som zaplatila v každom prípade-je to firemné auto.
DPH z úžitkového auta ste uplatnili ako ?Pomernou časťou alebo celú-pýtam sa preto, lebo na tom aute takisto nebude vykonávať zdaniteľné plnenia s DPH na výstupe.
Siska
27.01.05,18:56
Sorry, zabudla som uviesť, že tá otázka ohľadne úžitkového automobilu obst. formou fin. lízingu sa netýkala toho podnikateľa č.1 ale to je iný prípad. V tomto prípade ohľade DPH - som upltnila odpočet na DPH na 1. zvýšenú splátku a potom v každej splátke DPH , v druh. členení vydávok neovplyv. ZD. Lenže on využíval auto na podnikanie a dosah. príjmov, alebo od tohto roku ho určitý čas používať nebude.
Manual
28.01.05,04:39
Siska, ak tomu rozumiem v r. 2005 bude používať auto zaradené do firmy iba čiastočne na podnikanie.
Ja by som to urobil takto: Do výdavkov by som počas roka dával všetko, s čím mám počas roka s autom výdavky /PHL, servis poistka, opdisy, atď.../ Na konci roka si zrátam, kolko % ciest som mal súkromných čo nesúvisia s podnikaním. Napr. za rok bolo 12000km a z toho mi vyšlo 6000km že som mal súkromne. To zistíš, keď budeš viesť poctivo knihu jázd. Potom zo všetkých nákladov za rok čo som mal na auto dám teda 50%cez urávierkové operácie ako výdaj neovpl.daň /VND/. Ešte by bolo dobré, mesačne si ustrážiť, aby si mala spotrebu podla TP a nie nadspotrebu, lebo aj tú by si musela krátiť. Jednoducho naviac bločky "zahoď" do koša, veď ak by spravili nadspotrebu, tak sú ako VND a je o problém menej. Asi tolko...
Dobré ráno každé ráno všetkým...
jeso
28.01.05,14:23
Dobre, ale v takom prípade, že úžitkové auto využíva aj na súkromné účeli -nemá nárok na odpočet celej DPh !!!Podľa mňa by si ju mala v určitom pomere krátiť-podobne ako náklady.