Orim
14.04.07,21:40
Neviem ako by sa malo správne platiť poistné v bytovom dome:
Platiť rovnako na všetky byty alebo podľa spoluvlastníckeho podielu. Zatial to neviem nikde nájsť.
svojar
15.04.07,05:14
My platíme poistné z FÚaO, ale máme to jednoduchšie, nakoľko sú všetky byty rovnaké.
Elena Navrátilová
15.04.07,05:18
Môj názor: poistenie sa týka spoločných priestorov, spoločných častí... a teda poistné by sa malo platiť podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch,... podľa LV.
GabiZ
15.04.07,08:42
Súhlasím s Elenkou, poistné sa platí podľa podielu na spoločných priestoroch. My sme ho doteraz hradili z FO, ale keďže to bola položka (síce raz za rok) ale dosť veľká na to, aby sme zvládali platiť ostatné náklady (momentálne úver a ostatné akcie spojené s obnovou), tak sme sa rozhodli, že to budeme platiť ako zvlášť položku v rámci služieb, ktorá sa volá poistné. Jednotlivci platia podľa podielu na spoločných priestoroch (ako pri zálohách na FO) krát poistné vypočítané na 1 byt. Robí nám tom okolo 53,- Sk/byt, čo nie je veľa a nekráti mi to iné položky. Ale už si presne nespomínam kde, ale niekde som zachytila, že sa to nemá platiť z fondu opráv. Už si nepamätám zdroj, odkiaľ to mám, preto si netrúfam povedať, či je to naozaj tak. Ale my sme to riešili takto a je to aspoň prehľadné.
Elena Navrátilová
15.04.07,09:18
Gabika súhlasím... u nás je to tiež na evidenčných listoch samostatnou položkou evidované. Bývalý správca to do zálohových platieb vôbec nepremietol, platil to z FO a na vyúčtovaní to každému nafaril ako nedoplatok. Takže otrasný postup. Na moje naliehanie to riešil potom cez evidenčné listy formou zálohových platieb. Jednoduchá matematika, ... žiadny problém. Ide tu o to, že každý spoluvlastník má poistený ten svoj podiel a nie svoj byt. To sa rieši cez bytovú poistku. Podľa mňa je preto seriózne platiť poistku podľa vlastníckeho podielu dľa LV.
svojar
15.04.07,15:04
Ako som písal, byty máme rovnaké, tak aj spoluvlastnícky podiel je pre všetkých rovnaký. Preto to platíme z FO. Je to presne 15452,- Sk za rok, tak to nás nezruinuje. Inak by to vychádzalo na 40,- Sk na byt/mesiac. Inak súhlasím s tým, že platby vykonávať podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Potom je lepšie samostatná položka v rámci služieb.
Orim
15.04.07,15:42
my sme to mali donedávna všetci rovnako ale od minulého roku som to dal podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu
Elena Navrátilová
15.04.07,16:16
my sme to mali donedávna všetci rovnako ale od minulého roku som to dal podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu

Spoluvlastníckeho podielu čoho? Alebo úžitkovej plochy bytu?
Orim
15.04.07,18:43
Spoluvlastníckeho podielu čoho? Spoločných priestorov? Alebo podľa úžitkovej plochy bytu?

Bytu a nebytového priestoru podľa §5 odst. 1 písmeno b zák. 182/1993
Zitulda
22.06.11,02:48
Je možné, aby jednotlivé byty s rovnakou plochou mali rôznu výšku poistného? Od čoho sa ten rozdiel môže odvíjať? Kde sa dá zistiť podiel podľa ktorého sa výška stanovuje. Prosím poradte mi ako sa počíta?
Ďakujem za každú radu.
Zuzy
22.06.11,03:28
Dobré ráno, keď každý byt má zvlášť poistenie bytu, treba aj poistenie bytového domu? Sme 10bytovka, a poistenie celého domu by nám vyšiel dosť draho.
Llívia
22.06.11,05:01
Dobré ráno, keď každý byt má zvlášť poistenie bytu, treba aj poistenie bytového domu? Sme 10bytovka, a poistenie celého domu by nám vyšiel dosť draho.
Poistenie bytu sa nevzťahuje na škody na spoločných priestoroch, častiach a zariadeniach domu.
Nie je povinnosť mať poistený dom, ale napr. banky alebo stavebné sporiteľne pri poskytnutí úveru vyžadujú, aby bolo uzatvorené.
Tieto poistky až také drahé nie sú ;) Ani sa nemusia platiť naraz na celý rok.
Deganova
22.06.11,06:48
Je možné, aby jednotlivé byty s rovnakou plochou mali rôznu výšku poistného? Od čoho sa ten rozdiel môže odvíjať? Kde sa dá zistiť podiel podľa ktorého sa výška stanovuje. Prosím poradte mi ako sa počíta?
Ďakujem za každú radu.

Je to možné v tom prípade ak do poistného boli zahrnuté aj nebytové priestory. Veľkosť pivníc je rôzna u jednotlivých bytov a tým aj výška spoluvlastníckeho podielu, teda aj poistného aj keď sú byty rovnaké.
Llívia
22.06.11,10:05
Je to možné v tom prípade ak do poistného boli zahrnuté aj nebytové priestory. Veľkosť pivníc je rôzna u jednotlivých bytov a tým aj výška spoluvlastníckeho podielu, teda aj poistného aj keď sú byty rovnaké.
Ak je pivnica vo vlastníctve vlastníka bytu, je zahrnutá do jeho podlahovej plochy (súčet plochy bytu a pivnice), ktorá sa zapisuje do listu vlastníctva na katastri nehnuteľností.
Ale ak sú pivnice ako spoločné priestory, tak aj keď má každý pridelenú tú "svoju", má za poistku platiť podiel len podľa podlahovej plochy samotného bytu.
Zitulda
22.06.11,20:43
...podľa toho, čo píšete by najlepšie bolo vypýtať si k nahliadnutiu zmlúvu s poisťouvňou od správcu, aby sa vedelo čo všetko je poistené. Aj v dokladoch pri zateplovaní by mali byť uvedené spoluvlastnícke podiely na každý byt...ak sa nemýlim a dobre som nahliadla. Pivnice (kobky, sú u nás pre každý byt rovnaké tak mi to akosi nesedí, aj keby boli zahrnuté všetky spoločné priestory chodbyčiek medzi pivnicami či (kočikáreň, sušiareň atď). Vďaka Vám babenky:)
avalik
22.06.11,20:50
Dobré ráno, keď každý byt má zvlášť poistenie bytu, treba aj poistenie bytového domu? Sme 10bytovka, a poistenie celého domu by nám vyšiel dosť draho.

ja mam poisteny byt, mame poisteny dom a k hypoteke som si musela este poistit "vlastne mury" :(
adark1
14.07.11,10:20
Dobrý deň,mám na túto problematiku nasledujúci názor a vrelé doporučenie.
1.Rozdelím problém na dve časti / nehovorím o poistení domácnosti, teda toho čo je vo vnútri bytu ako nábytok atd/
a/ vlastníctvo bytu a napríklad pivnice,garáže a pod.
b/ spoluvlastnícky podiel na nebytovom priestore napr. schodisko,výťah

Takže najskôr za
a/svoj byt môžem mať poistený buď samostatne alebo v rámci bytového domu,ak s tým súhlasím.Tu dávam do pozornosti, že údajné prehlasovanie na bytovej schôdzi nemá žiadny právny dôvod na to, aby vás do poistenia bytového domu spoločenstvo VB zaviazalo - bez vášho súhlasu.
Z mnohých racionálnych a principiálnych dôvodov n e d o p o r u č u j e m poistenie bytu, ako súčasť poisteného bytového domu.Prečo , na to tu nie je dosť priestoru.

b/ toto je možné riešiť spolu ako jeden celok. V niektorých poisťovniach / dokonca zadarmo/ sú tieto priestory poistené zadarmo v rámci poistenia bytu.
Záver
Videl som plakať veľa ľudí, ktorí nepochopili , že svoj majetok si musia majitelia chrániť sami. Buhužiaľ, často ide o celoživotné úspory.
ivan
verkaz
14.07.11,18:26
Je možné, aby jednotlivé byty s rovnakou plochou mali rôznu výšku poistného? Od čoho sa ten rozdiel môže odvíjať? Kde sa dá zistiť podiel podľa ktorého sa výška stanovuje. Prosím poradte mi ako sa počíta?
Ďakujem za každú radu.
Malo by to byť na liste vlastníctva, kde by mala byť presná rozloha bytu a pivnice. Aj u nás sa zdalo, že sú byty rovnaké a keď som to porovnávala s LV, tak boli dosť veľké rozdiely.
Ja vypočítam poistné na 1m2 a potom to vynásobím podľa rozlohy bytov. Spoločné nebytové priestory nemáme nikde vyčíslené (obvodové múry, strecha, pivničné chodby a pod.).
Pri odpredaji bytov sa nám nepodarilo získať projekty a ani v štátnom archíve sme nič nenašli. Dom sa staval z katalógov. A pre potreby revízií sme si dali urobiť samostatné projekty na rozvody vody, kanalizácie, plynu, hydraulické vyregulovanie, bleskozvody, výťahy). Takže pomaly sa dopracujeme aj k projektu o celkovej ploche domu.
Matias.S
25.07.11,04:10
Dobrý deň,

mám nasledujúcu otázku:
Zhruba pred mesiacom nám popísal nejaký expert vchodovú bránu (bielu) sprejom ... hneď po zistení som to nahlásil na UBD, kde som však dostal dosť prekvapivú odpoveď, že dom nie je poistený proti vandalizmu ... takže, som to musel riešiť na vlastné náklady a zotrieť to vlastnoručne ... našťastie sa mi to podarilo odstrániť bez toho aby boli trvalé následky ... chcem sa opýtať ako zistím rozsah poistnej zmluvy, keď pravdepodobne je robená celoplošne na všetky objekty UBD. V prípade možnosti za akých podmienok je možné rozšíriť danú poistnú zmluvu aj o túto položku (vandalizmus).
Deganova
25.07.11,08:08
... rozsah poistnej zmluvy zistíš len na UBD - žiadaj zmluvu k nahliadnutiu - a potom požiadať UBD aby doplnilo poistenie i voči vandalizmu ( ale nie všetky poisťovne to majú v ponuke)
mahony1
02.08.11,14:00
Je možné, aby jednotlivé byty s rovnakou plochou mali rôznu výšku poistného? Od čoho sa ten rozdiel môže odvíjať? Kde sa dá zistiť podiel podľa ktorého sa výška stanovuje. Prosím poradte mi ako sa počíta? Ďakujem za každú radu.

Ak hovoris o poisteni budovy a nie poisteni bytu (domacnosti), tak poistne platite za cely dom naraz a na jednotlive byty si ho vo vyuctovani len rozpocitavate podla vysky spoluvlastnickeho podielu. Vysku spoluvlastnickeho podielu za kazdy byt najdes uvedenu na liste vlastnictva pre dany bytovy dom napr. byt c.1 podiel 760/10000, byt c.2 podiel 730/10000 atd.

Vyska podielu moze byt u kazdeho bytu trochu odlisna aj napriek tomu, ze byty sa javia rovnake - napr. kvoli pivniciam ci inym nebytovym priestorom.

My preto hradime tuto polozku normalne z Fondu udrzby a oprav, do ktoreho sa tiez prispieva podla vysky spoluvlastnickeho podielu.

Je spravodlive, ze sa plati podla spoluvlastnickeho podielu, pretoze ak by nastala zivelna pohroma a dom by sa zrutil, poistovna by vyplacala vlastnikom tiez podla vysky spoluvlastnickeho podielu a nie podla podlahovej plochy bytu - na tu, by sa vam vykaslali.