Vlado823
27.01.05,19:04
Dobrý deň,
nemám po ruke zákon, alebo vyhlášku?, proste neviem, ak zoberiete príspevok z ÚP na samozamestnanie, možete byť ešte zamestnaný aj v riadnom pracovnom pomere, alebo musíte pracovať len na živnosť?
prípadne poskytnite mi prosím, odkaz na tento problém.
Čakám na vecné pripomienky. Ďakujem
Sharky
06.02.05,14:47
Dobrý deň,
nemám po ruke zákon, alebo vyhlášku?, proste neviem, ak zoberiete príspevok z ÚP na samozamestnanie, možete byť ešte zamestnaný aj v riadnom pracovnom pomere, alebo musíte pracovať len na živnosť?
prípadne poskytnite mi prosím, odkaz na tento problém.
Čakám na vecné pripomienky. Ďakujem
Ja som tento problem riešil minulý rok, ak sa za tých par mesiacov nič nezmenilo (od cca máj/jún 2004) tak asi takto...

Preštudoval som si všetko k čomu som sa dostal :-) a nenašiel som v zákone podmienku, že by som sa nemohol zamestnať, ak vezmem príspevok na samozamestnanie, t.j. povedzme po roku alebo hoci aj po mesiaci...
Tak som s tým išiel na ÚP a tam mi povedali, že proste podpíšem, že sa nezamestnám (akože dobrovoľne, inak mi príspevok nedajú), bol som aj na právnom oddelení, nech mi ukážu na základe čoho majú takú podmienku, dali mi papiere, podľa ktorých idú... a.t.ď. až sme sa dostali k tomu, že

v zákone sú uvedené nejaké podmienky pre príspevok + niečo ako "ostatné" a k tým ostatným si úrad práce dal, že sa človek 2 roky nezamestná. Ja som tvrdil, že pre mňa je podstatný zákon a tam nič také konkrétne nieje, riaditeľ ÚP zase tvrdil, že on sa musí riadiť tým, čo im prišlo z ústredia a slušne mi vysvetlil, že keďže nemám právne vzdelanie, nie som spôsobilý na vysvetlovanie zákona :-)

Záver:
Ak nepodpíšem že sa 2 roky nezamestnám, príspevok nedostanem, ak podpíšem, už sa zamestnať nemôžem, ak sa časom zamestnám, musím príspevok vrátiť, alebo aspoň pomernú časť.

Možnosti:
1) napísať na ministerstvo or na ústredie ÚP a čakať čo bude a viesť možno papierovú vojnu bez výsledku :-)
2) zobrať príspevok a 2 roky sa nezamestnať or sa časom zamestnať a vrátiť min. pomernú časť, t.j. napr. za mesiac, rok...
3) skúsiť možno živnosť popri zamestnaní (môj prípad :-) a nechať príspevok tak,
navyše som xcel kupovať elektroniku (foták, PC...) a bola podmienka, že sa to musí v krajinách EÚ (elektronika, samá Ázia :-) a preplatia len časť nákladov, t.j. spolufinancovanie treba... aj keď v tých krajinách sa malo niečo meniť, or dokázať že sa to v EÚ kúpiť nedá (ani nič podobné)

No asi toľko, ešte bych rád podotkol, že na ÚP jednali naozaj slušne a profesionálne, problém bol v papierovačkách, nie v ľuďoch ;)

Veľa šťastia ;)
la-dy
08.02.05,09:09
Aj ja mám teras tento problém.Zobral som od UP peniaze na začiatok podnikania, ale s tou podmienkou, že sa 2 roky nezamestnám popri živnosti ani ju nezruším.Len sa mi nedarí a chchel som skončiť.Tak som sa bol informovať na UP a je to tak.Musel by som vrátiť pomernú čiastku, u mňa by to bolo za 3 mesiace a viac ako 6000 SK.Jedine sa to dá zrušiť z vážnych rodinných dôvodov /ktoré nepoznám/ a zo zdravotných dôvodov.
učty
09.02.05,19:40
Prvá podmienka na získanie príspevku je že si nezamestnaný-á a 4 mesiace v evidencii na ÚP. Príspevok Ti dajú namiesto podpory či sociálky /samozrejme menej/ a dva roky si s evidencie nezamestnaných vonku! Samozrejme že sa nemôžeš zamestnať to by sa štátik nedoplatil. Hocikto by sa " odzamestnal " na 4 mesiace a zobral peniažky, že . . .http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif