sisli
16.04.07,08:26
Ideme brať hypoúver s najväčšou pravdepodobnosťou z VUB. Ide o hypoúver s postupným čerpaním ( napr. na 6 tranží) zabezpečený rozostavanou stavbou. Nie je mi však úplne jasný systém čarpania, prosím Vás mohol by mi niekto poradiť,či to správne chápem :
- znalec nám ocení nehnuteľnosť na súčastnú cenu a budúcu hodnotu
- na základe čestného prehlásenia (vo VUB je možnosť preplatenia FA starých max. pol roka, alebo dať ČP, že sme do stavby investovali xy korún) nám banka uvolní istú čiastku, ktorá činí max. 50%, ale z ktorej hodnoty ??? (terajšia hodnota, budúca hodnota, alebo z financií investovaných doteraz )
- tieto peniaze použijeme na nákup materiálu, FA v určitej hodnote prinesieme do banky, tá ich preplatí ( t. j. 1. tranža ? )
- takto budeme postupovať, až kým nevyčerpáme úver a peniažky, ktoré nám preplatia za posledné FA ( 6. tranža) nám ostanú " na ruke" a nemusíme dokladovať účel ich použitia ? Alebo po ich " minutí " musíme priniesť banke FA ?
- ako dlho trvá, kým nám banka preplatí FA pri jednotlivých tranžiach ?
Ďakujem za každú radu !
endrju
17.04.07,07:20
S rovnakými, prípadne veľmi podobnými otázkami som sa pri čerpaní "môjho" hypoúveru obracal priamo na pracovníkov banky, ktorá mi hypoúver poskytla. Ich odpovede sa nerozchádzali s tým čo nastalo pri uplatňovaní postupu zvoleného podľa ich rád.
Nespoliehal by som sa na rady z iných zdrojov (najmä keď poradca neznalý Vašich konkrétnych "pomerov" nemusí vždy správne pochopiť písomne zadanú otázku), keďže situácia na trhu hypoúverov sa vyvíja veľmi dynamicky a to čo platilo včera, dnes platiť už nemusí.
sisli
17.04.07,08:18
S rovnakými, prípadne veľmi podobnými otázkami som sa pri čerpaní "môjho" hypoúveru obracal priamo na pracovníkov banky, ktorá mi hypoúver poskytla. Ich odpovede sa nerozchádzali s tým čo nastalo pri uplatňovaní postupu zvoleného podľa ich rád.
Nespoliehal by som sa na rady z iných zdrojov (najmä keď poradca neznalý Vašich konkrétnych "pomerov" nemusí vždy správne pochopiť písomne zadanú otázku), keďže situácia na trhu hypoúverov sa vyvíja veľmi dynamicky a to čo platilo včera, dnes platiť už nemusí.
Pri výbere banky sme sa snažili zistiť si konkrétne podmienky poskytovania úverov v každej z nich, ale zistili sme, že poradca nám povie hlavne to, čo je pre banku výhodné.
Na podobné otázky odpovedajú veľmi všeobecne, skôr sa odpovedi vyhýbajú. Keďže človek neberie úver každý deň je dosť ťažké prísť na to, čo je a nie je podstatné pri rozhovore s poradcom. Každý sa nám snažil rýchlo vypočítať hypomodel, ale to koľko percent nám vie banka poskytnúť sa im zdalo nepodstatné...
Hlavne kvôli tomu sa snažíme info z banky doplniť skúsenosťami iných, ktorý to už " majú za sebou" .
endrju
17.04.07,08:43
Pri výbere banky sme sa snažili zistiť si konkrétne podmienky poskytovania úverov v každej z nich, ale zistili sme, že poradca nám povie hlavne to, čo je pre banku výhodné.
Na podobné otázky odpovedajú veľmi všeobecne, skôr sa odpovedi vyhýbajú. Keďže človek neberie úver každý deň je dosť ťažké prísť na to, čo je a nie je podstatné pri rozhovore s poradcom. Každý sa nám snažil rýchlo vypočítať hypomodel, ale to koľko percent nám vie banka poskytnúť sa im zdalo nepodstatné...
Hlavne kvôli tomu sa snažíme info z banky doplniť skúsenosťami iných, ktorý to už " majú za sebou" .
Moja skúsenosť bola presne opačná. Poradkyňa mi sama navrhla, ktoré riešenie by bolo pre mňa najvhodnejšie pri mojich podmienkach.

Navrhnuté riešenie som akceptoval a som s ním spokojný. Menej ma teší výhľad relatívne nekonečného splácania úveru, ale hypotéky sú práve "o tom", že minúť požičané peniaze treba čo najrýchlejšie a splácať ich treba čo najdlhšie. ;)

Pravdou je, že som bol ale aj dostatočne "otravný" - nenechal som sa odbiť všeobecnými rečami, ktoré som mal už predtým naštudovné z reklamných materiálov.
Tebou popisovaný model správania sa snažili uplatňovať najprv aj v mojom prípade.
Keď poradkyňa videla, že som "pripravený" (okrem iného aj preštudované a najmä porovnané propagačné materiály vrátane niekoľkých modelov hypoúveru aj od relevantných konkurenčných bánk) - zmenila model správania na ústretovejší.
Po zmene správania nemala problém aj konzultovať s právnikmi a ďalšími odborníkmi na hypotéky v ústredí banky a t. ď. Nemala potom ani problém čo najskôr ma infromovať aj telefonicky o všetkých zisteniach z "domácej úlohy" a t.ď.
Toto sa udialo v roku 2003. Možno dnes už platia úplne iné "pravidlá hry" pri príprave hypoúverov.
Detaily teraz nemá význam popisovať pre relatívne veľký časový odstup od týchto udalostí a aj preto, že podmienky poskytnutia hypoúveru dvom rôznym žiadateľom nikdy nie sú identické ... :cool:
sisli
17.04.07,08:52
Moja skúsenosť bola presne opačná. Poradkyňa mi sama navrhla, ktoré riešenie by bolo pre mňa najvhodnejšie pri mojich podmienkach.

Navrhnuté riešenie som akceptoval a som s ním spokojný. Menej ma teší výhľad relatívne nekonečného splácania úveru, ale hypotéky sú práve "o tom", že minúť požičané peniaze treba čo najrýchlejšie a splácať ich treba čo najdlhšie. ;)

Pravdou je, že som bol ale aj dostatočne "otravný" - nenechal som sa odbiť všeobecnými rečami, ktoré som mal už predtým naštudovné z reklamných materiálov.
Tebou popisovaný model správania sa snažili uplatňovať najprv aj v mojom prípade.
Keď poradkyňa videla, že som "pripravený" (okrem iného aj preštudované a najmä porovnané propagačné materiály vrátane niekoľkých modelov hypoúveru aj od relevantných konkurenčných bánk) - zmenila model správania na ústretovejší.
Po zmene správania nemala problém aj konzultovať s právnikmi a ďalšími odborníkmi na hypotéky v ústredí banky a t. ď. Nemala potom ani problém čo najskôr ma infromovať aj telefonicky o všetkých zisteniach z "domácej úlohy" a t.ď.
Toto sa udialo v roku 2003. Možno dnes už platia úplne iné "pravidlá hry" pri príprave hypoúverov.
Detaily teraz nemá význam popisovať pre relatívne veľký časový odstup od týchto udalostí a aj preto, že podmienky poskytnutia hypoúveru dvom rôznym žiadateľom nikdy nie sú identické ... :cool:
My sme prišli do banky s konkrétnymi požiadavkami, presne vieme čo potrebujeme, ale problém je v tom, že oni presne nevedia, aké pravidlá u nich v banke platia. Len na otázku ohľadom preukázania účelu použitia poslednej tranže som od toho istého poradcu dostala za posledný týždeň tri rôzne odpovede.Tak asi ta...
andreaS
17.04.07,09:45
akurat sa aj ja odhodlavam absolvovat tento hypotekarny maraton.. uz sme to raz absolvovali s moznostou, ze potrebujeme hypo na vsetko /pozemok aj vystavba/ a moc nadseni sme neboli.. teraz mame novu situaciu /mame pozemok/ a som zvedava ako ustretovi budu...

ale co som si povedala, je to, ze sa urcite nedam uchlacholit v prvej banke... budem sa pytat a chcem jasnu odpoved... ak sa poradca zhaci a nebude ochotny spolupracovat, tak mu polozim jasnu otazku: chcete mat proviziu z uzavretej hypoteky alebo to prenechate niekomu inemu??? ak nechce, nevadi, budem hladat dalej ochotneho poradcu, kt. vie, s cim pracuje a svojej praci rozumie... JA som klient, JA budem splacat, tak nech v banke kmitaju! tak! :)
endrju
17.04.07,12:32
...Len na otázku ohľadom preukázania účelu použitia poslednej tranže som od toho istého poradcu dostala za posledný týždeň tri rôzne odpovede...
Odporúčam vyhnúť sa veľkým oblúkom takej banke, v ktorej sa niečo takéto môže stať. :cool: