Dianka
16.04.07,09:45
Prajem pekný deň všetkým poraďákom!
Chcem vás poprosiť súrne o radu. Ideme dnes podpisovať zmluvu
s nemeckou firmou. Budeme im fakturovať konštrukčné a projekčné práce v oblasti strojárenstva, práce budú vykonávané v Nemeckej republike.
Chcem si len overiť, či mám dobre naštudované, že podľa §15 ods.8b budeme fakturovať bez DPH?/potrebujem to napísať do zmluvy/ + to znamená,že nemecká firma potom uskutoční samozdanenie a mne sa to potom vo výkaze DPH vôbec nebude objavovať v žiadnom riadku?
Ďakujem sa odpovede!
betka
16.04.07,09:00
Kde je miesto dodanie služby? - Nemecko
FA je vystavená bez DPH, ak je Nemec plátca DPH. Ak nie je plátca DPH, povinnosť registrácie v Nemecku.
V DP DPH to nevchádza
Dianka
17.04.07,10:54
Ešte by som potrebovala k uvedenému aj ďalšie info, ak by vedel niekto poradiť....
My, ako slovenská s.r.o. budeme podnikať tak, že my budeme mať uzatvorenú zmluvu s nemeckou firmou, miesto dodania služby bude NR /konštrukčné práce/a budeme im fakturovať. Tie práce budú pre nás vykonávať a nám fakturovať slovenskí živnostníci. Majiteľ firmy sa chce starať aj o svojich živnostíkov, takže sa musím zaujímať o toto:
My ako slov.s.r.o. budeme fakturovať bez DPH - miesto dodania NR. Živnostník však nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, takže by sa
mal v NR zaregistrovať ako platiteľ DPH a fakturovať nám s nemeckou DPH.
Čo potom firma, má sa registrovať tiež, aby si mohla nemeckú dph nárokovať v DP k DPH v NR. Alebo si ju bude pýtať z NR na základe žiadosti? Alebo je výhodnejšie aby sa zaregistrovala s.r.o. za platiteľa a živnostníci sa potom nemusia? Proste by som potrebovala vysvetliť celý kolobeh ohľadne tejto situácie a ak by niekto vedel aj ohľadne registrácie v NR pre daň z príjmov, čo by bolo najvhodnejšie pre s.r.o. a pre živnostníkov.... Dosť komplikovane napísané, hádam mi niekto pomôže pochopiť celý ten kolobeh. Vopred ďakujem.
Aisha
17.04.07,11:02
Ide o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť §15 ods.2!
Vy fakturujete Nemeckému zákazníkovi bez DPH, slovenskí živnostníci vám fakturujú tiež bez DPH a neregistrujú sa ako platcovia - musíte si uvedomiť, že ide o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá je v NR! Nemci by si to mali zdaniť sami pokiaľ sa nemýlim...teda DPH ide úplne mimo Vás...mám to overené priamo od zdroja DR SR...my poskytujeme také isté služby
Dianka
17.04.07,11:31
Ide o §15ods.8b - sú to konštrukčné a projekčné práce v oblasti strojárenstva = že živnostníci sedia v kancelárií a kreslia v počítači trubky. Myslím že to môžem zaradiť ako technickú službu....
Aisha
17.04.07,11:41
No myslím že je to trochu diskutabilné ale my poskytujeme projekčné práce tiež strojárenstvo, stavebníctvo a máme oficiálne vyjadrenie DR SR že tieto práce, patria pod §15 ods.2 a teda sa tým odstavcom aj riadime...
Dianka
17.04.07,11:52
Nedalo by sa to vyjadrenie poslať?
Ja som totiž tiež žiadala daňové riaditeľstvo BB o stanovisko k uvedenému, a jediné čo mi odpísali bolo, že sa mám obrátiť s touto otázkou = že či sa živnostníci musia registrovať pre DPH v ČR na PRAHU1. Konzultovala som to s našou poradenskou spoločnosťou a tá tvrdila, že buď my alebo tí živnostníci = jeden z nás by sa mal zaregistrovať ako platiteľ DPH v ČR, zdôvodnili mi to tým, čo som napísala, že nie je na koho preniesť daňovú povinnosť- píšem ČR, lebo aj tam robíme tam staviame nehnuteľnosti = tu píšem §15ods.2 fakturujem bez dane a český odberateľ to samozdaní.
Aisha
17.04.07,12:07
skúsim, ale máme to iba v papierovej forme, napíšte mi email do SS
Dianka
17.04.07,12:33
Napíšem mail sem: jankalanka@atlas.sk. Ďakujem za ochotu.