eva.hudak
16.04.07,10:44
Zdravím,
rada by som sa s vami poradila. Mame uz s priatelom vybraty byt, chceme ho kupit cez HU. Nakolko nie sme zosobaseni, citala som si, ze nie je problem, to napisat na nas oboch - 1/2 na každého. No nemusí to byť este podložené nejakou zmluvou medzi nami dvoma? Isla by som za pravnikom, aby nam urobil zmluvu a vsetko sa spytala, ale ked som videla tie poplatky, som z toho zhrozena!!! Preboha, ved to nieje normalne. No ked to inac nepojde, asi to budeme musiet takto riesit...Vsetky poplatky spojene s kupou resp. i predajom bytu plati kupujuci, alebo je to na nejakej vzajomnej dohode? Ako sa to zvycajne robi? Vdaka :confused:
dara
16.04.07,08:56
ja mám napísané na oboch, tiež sme neni zosobášení.
srakora
16.04.07,09:01
Aj HU bude musieť byť na obidvoch. Lebo ak by si brala HU len na seba, banka by Ti ho nedala, ak by bol aj druhý vlastník. Prajem Ti veľa šťastia a nervov, tiež som to absolvovala.
Zita5
16.04.07,09:04
Zdravím,
rada by som sa s vami poradila. Mame uz s priatelom vybraty byt, chceme ho kupit cez HU. Nakolko nie sme zosobaseni, citala som si, ze nie je problem, to napisat na nas oboch - 1/2 na každého. No nemusí to byť este podložené nejakou zmluvou medzi nami dvoma? Isla by som za pravnikom, aby nam urobil zmluvu a vsetko sa spytala, ale ked som videla tie poplatky, som z toho zhrozena!!! Preboha, ved to nieje normalne. No ked to inac nepojde, asi to budeme musiet takto riesit...Vsetky poplatky spojene s kupou resp. i predajom bytu plati kupujuci, alebo je to na nejakej vzajomnej dohode? Ako sa to zvycajne robi? Vdaka :confused:


Doporučujem sa poradiť v prvom rade s právnikom , myslím , že ak ste sa takto rozhodli to spoločne kúpiť , tak nikdy netreba ľutovať to , že za vysporiadanie u právnika zaplatíte viac peňazí , v budúcnosti sa môže niečo prihodiť a potom Vám to padne vhod a nebudete ľutovať , že ste museli platiť u právnika . Vo Vašom prípade je potrebné investovať do údajnej kúpy , aby veci boli papierovo na poriadku , čím si uľahčíte nejaké prípadné nezhody v budúcnosti . Treba trošku myslieť aj na to , pretože nemusí byť vždy tak dobre ako je Vám možno teraz , myslím tým v rámci vzťahu partnerov .

Berte to len ako doporučenie .
eva.hudak
16.04.07,10:11
DAKUJEM velmi pekne za rady!!! Samozrejme, ze si uvedomujem, ze laska sa velmi rychlo moze zmenit na nenavist a je tu problem... i kvoli tomu to chceme mat pisane na oboch s 1/2 vlastnictvom, nie len na jedneho z nas. A to, ze to tak musi byt cez HU, to som netusila...hm, hm....no nic, tak dnes opat do banky - porazi ma. este raz vdaka!!
a tymi poplatkami / za znalecky posudok, zmluvy kupno-predajne - ak by sme si to dali robit, a ostatne/ neviete ako to je?
:)
eva.hudak
16.04.07,10:14
A este ma napadlo...
ak by sme sa neskor zosobasili, tak potom tie zmluvy bude potrebne prerabat, ze?? Ak ano, tak neviete, aky je postup? vdakaaa
srakora
16.04.07,10:35
DAKUJEM velmi pekne za rady!!! Samozrejme, ze si uvedomujem, ze laska sa velmi rychlo moze zmenit na nenavist a je tu problem... i kvoli tomu to chceme mat pisane na oboch s 1/2 vlastnictvom, nie len na jedneho z nas. A to, ze to tak musi byt cez HU, to som netusila...hm, hm....no nic, tak dnes opat do banky - porazi ma. este raz vdaka!!
a tymi poplatkami / za znalecky posudok, zmluvy kupno-predajne - ak by sme si to dali robit, a ostatne/ neviete ako to je?
:)
Niektoré banky poplatok za znalecký posudok preplácajú a výška poplatku závisí od znalca, ale aj od hodnoty nehnuteľnosti. Ja som za 2-izbový byt dala Sk 3000,-, ale pre 2 rokmi. Zmluvu som si dala robiť u notárky, normálne by poplatok za kúpnu zmluvu mal hradiť predávajúci (závisí od počtu strán ja som za ňu dala Sk 7000,-, ale ak máš na mysli zmluvu medzi Vami tak to bude závisieť od počtu strán, aspoň myslím). Ale aby si mala istotu, tak Ti to za to stojí nie?
srakora
16.04.07,10:36
A este ma napadlo...
ak by sme sa neskor zosobasili, tak potom tie zmluvy bude potrebne prerabat, ze?? Ak ano, tak neviete, aky je postup? vdakaaa

Myslím, že by stačilo, keby sa urobil len dodatok k zmluve, ale to Ti povie právnik, ak sa rozhodnete
Chobot
16.04.07,11:02
A este ma napadlo...
ak by sme sa neskor zosobasili, tak potom tie zmluvy bude potrebne prerabat, ze?? Ak ano, tak neviete, aky je postup? vdakaaa

Ktoré zmluvy myslíš? Kúpno-predajné? Tie už sa meniť nebudú, nemajú prečo. Budete rovnako spoluvlastníkmi tak ako predtým. Tam už ani nič meniť nemôžete, lebo na ich základe to bude zapísané na katastri.

A prečo by si ich chcela vôbec meniť?

Myslím, že ani úverová zmluva sa nebude musieť meniť. Jedine kvôli zmenu priezviska.

Neviem, ako to bude riešiť banka, ale ako viem, pokiaľ nie ste manželia, nemôžete brať spolu úver. To bude musieť byť úverová zmluva s každým osobitne. A po sobáši zostanú tie zmluvy tiež platné na každého osobitne.

Takže prečo a ktorú zmluvu si chcela meniť?
srakora
16.04.07,11:19
Ktoré zmluvy myslíš? Kúpno-predajné? Tie už sa meniť nebudú, nemajú prečo. Budete rovnako spoluvlastníkmi tak ako predtým. Tam už ani nič meniť nemôžete, lebo na ich základe to bude zapísané na katastri.

A prečo by si ich chcela vôbec meniť?

Myslím, že ani úverová zmluva sa nebude musieť meniť. Jedine kvôli zmenu priezviska.

Neviem, ako to bude riešiť banka, ale ako viem, pokiaľ nie ste manželia, nemôžete brať spolu úver. To bude musieť byť úverová zmluva s každým osobitne. A po sobáši zostanú tie zmluvy tiež platné na každého osobitne.

Takže prečo a ktorú zmluvu si chcela meniť?

Môžu brať úver aj spolu (ja som tak brala Hu) s tým, že jeden z nich je ako spoludlžník a potom aj byt môže byť napísaný na obidvoch. Pri zmene mene stačí keď na základe sobášneho listu požiada banku a aj katastrálny úrad a zmenu jej urobia. Ale v tom, že sa kúpna zmluva nebude meniť máš úplnú pravdu.
Fany
16.04.07,11:31
No neviem, či sa tam takto zbytočne neprepláca na poplatkoch a či aj nieje zbytočne komplikované, či by teda nestálo za to zvážiť radšej prípadný sobáš. Naše zákony totiž v niektorých prípadoch iba spolužitie neuznávajú a potom sa veci niekedy zbytočne komplikujú. Je to ale iba na vás.
eva.hudak
16.04.07,12:34
No tak ja som to s tymi zmenami v zmluve myslela tak, ako to chapala srakora... tzn. ze ked sa mi zmeni meno... ale tak dozvedela som sa v podstate, co som chcela. Velka vdaka! Myslim, ze zajtra tu zase par otazociek napisem...:rolleyes:, je super, ze su taki ochotni ludkovia, s ktorymi sa clovek moze poradit, ako ste vy...! :D
andreaS
16.04.07,12:45
tak toto caka aj mna... len so zmenou, ze my chceme stavat... takze uver berieme spolu aj nehnutelnosti budu rozdelene na 1/2...

brat sa chceme az potom ... viem, ze ideme na to opacne, ale inak sa neda :)

i ked, ak by banka dala lepsie podmienky manzelom, tak do toho "praaaskneme" hadam aj skor :)
ZuzanaP
17.04.07,09:34
Juj, prajem véééééééééľa pevných nervov.;) Presne toto som absolvovala cca pred mesiacom. Vyhliadli sme si s partnerom (nie sme zosobášení) byt a začali vybavovať úver. Keďže sme chceli skoro milión a hodnota bytu podľa znalca na to nestačila, založili sme rodinný dom jeho rodičov. Úverová zmluva je postavená tak, že ja som hlavný dlžník (lebo som zamestnaná) a partner je spoludlžník. Byt sme nadobudli podielovo, a na všetkých ostatných zmluvách figurujeme rovnako - ja som prvá, partner druhý, všetky účty chodia na moje meno (SPP, SSE, pristúpili sme k správe majektu cez bytové družstvo). Znalecký posudok na rodinný dom nám banka preplatila, ale len do výšky Sk 4500, potom nám preplatila návrh na vklad do katastra Sk 2000.


Prajem veľa šťastia a úspechov, a samozrejme pevné nervy.;)
eva.hudak
17.04.07,10:02
ZuzanaP - Ahojky, prosim Ta, ak sa smiem spytat, cez aku banku ste brali uver? badame ich teraz vsetky...no sila. My potrebujeme 1500000,- - vy ste asi z lacnejsieho kraja kupovali :o . No my sme opacny pripad - ja spoludlznik a priatel dlznik. :) Uz som tu pisala este jeden prispevok ohladom zalohy, ktoru musime zlozit pred kupou bytu, nemas nahodou nejaku formulku, ktoru ste dali podpisat predavajucemu pri jej zlozeni, ak ste ju vobec skladali? Vdakaaa.
ZuzanaP
17.04.07,10:57
Brali sme zo Slov. sporiteľne a som z PB (kupovali sme 3izbový byt). Brali sme si aj rezervu na nábytok. Zálohu sme skladali Sk 300 000,--, aby si mohli pôvodní majitelia vyplatiť zvyšok úveru, čo mali na byt. Na zálohu sme mali samostatný doklad, ktorý nám vyhotovil právnik. Ak by ti stačilo aj zajtra.... rada pomôžem.
eva.hudak
17.04.07,12:20
Ano Zuzi, stacilo, budem ti povdacna, ak mi to budes moct zajtra nejakym sposobom "ukazat"...:). Dakujem dakujem vopred
PS: My kupujeme vo ZV a su tu nehorazne ceny - je mi z toho spatne
ZuzanaP
17.04.07,15:34
Evka, čo sú nehorázne ceny, ak môžeš prezradiť. Napíš mailovú adresu a zajtra ti to pošlem, ako nám to napísal právnik.
Voglein
17.04.07,17:07
Keďže tu nikde nevidim, že by sa spominalo či ste obaja zárobkovo činný musim podotknuť jeden bodík.

Ak ste obaja zárobkovo činný tak sa nič nedeje normálne môže byť kúpno predajna zmluva medzi vami a predávajúcimi pričom vy ako nadobudatelia nadobudnete byt do podielového vlastníctva v 1/2. Úverové zmluvy banka taktiež spiše z oboma s tym že budete vystupovať voči banke ako spoludlžníci. Ak by ste sa neskôr vzali žiadne zmluvy sa nemusia meniť stači len na dotyčnu spravu katastra a do banky doručiť sobašný list kvôli zmene mena.

Je ale veľký rozdiel ak jeden z vas nie je zarobkovočinný. V tom pripade banka spiše zmluvu len s tým ktorý je zárobkovočinný a aj kúpno predajná zmluva bude musieť byť len na toho, ktorý je zárobkovočinný. (ak chete aby banka poskytla prostriedky v čo najvyššej miere).

V opačnom pripade by nastal pripad, že polovičku bytu by mal ten, ktorý nepracuje a banka predsa po takejto osobe nemôže žiadať splacať úver keďže tato osoba nema z čoho. Banka by teda dala prostriedka len do výšky 1/2 z bytu čiže len na toho kto je zárobkovočinný.

Snažila som sa to napísať čo najjednoduchšie, dúfam že to bude jasne všetkým.
eva.hudak
18.04.07,05:24
Ano sme obaja zarobkovo cinni, takze to by nemal byt ziaden problem :)