Birn
16.04.07,12:25
Máme na prevádzke výherné hracie automaty. Mám taký problém, zahŕňa sa príjem z automatov do obratu 1 500 000,-Sk ? každý mesiac dostávame od majiteľa automatov výkaz tržieb výherných prístrojov, kde účelom je nájom VHP. Prečítala som pár príspevkov, ale jasnú odpoveď som nenašla. Z tých zákonov som už jeleň.
Je to pre mňa dôležité, lebo ak sa príjem z VHP zahŕňa do obratu, tak už musím sa registrovať ako platca DPH.
Díky

Birn:mee:
betka
16.04.07,17:10
Možno ako pomôcka, nie som si istá, či sa to dá použiť, ....
Pri dodaní tovaru prostredníctvom predajných automatov, prípadne iných obdobných prístrojov uvádzaných do chodu mincami, bankovkami, známkami alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi peniaze vzniká daňová povinnosť dňom, keď sa vyberú peniaze alebo známky z prístroja alebo iným spôsobom sa zistí výška obratu.

Do automatu vhadzujem PP, nežiadam od nich tovar ako taký, ale žiadam od neho peniaze.

Otázne ešte je:
1. či počítadlo v automate počíta len príjem, kt. vyberiem z automatu - započítam pre obrat (ak nepočíta všetky vhodené mince)
2. alebo počítadlo ráta všetky vhodené mince, bez ohľadu na výhru - tu by som dala do obratu, všetky vhodené mince. Napr. hodím 10 000, Sk a automat vyplatí 5 000,- Sk. Do obratu pri výbere peňazí z neho by som počítala obrat 10 tis.Sk

Ak súčet všetkých obratov vhodených (2.možnosť), z automatov za najviac 12 po sebe predch. kalendárnych mesiacov dosiahne obrat 1.5 mil. Sk som povinná registrovať sa.
skaspa
16.04.07,17:37
Máme na prevádzke výherné hracie automaty. Mám taký problém, zahŕňa sa príjem z automatov do obratu 1 500 000,-Sk ? každý mesiac dostávame od majiteľa automatov výkaz tržieb výherných prístrojov, kde účelom je nájom VHP. Prečítala som pár príspevkov, ale jasnú odpoveď som nenašla. Z tých zákonov som už jeleň.
Je to pre mňa dôležité, lebo ak sa príjem z VHP zahŕňa do obratu, tak už musím sa registrovať ako platca DPH.
Díky

Birn:mee:
Možno by to mohlo byť aj takto:
podľa § 41 ods. 1 zákona o DPH: Oslobodené od dane je prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier osobou, ktorá má povolenie na ich prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.21)
Osobitným predpisom je zákon 194/1990 resp. jeho úplné znenie 14/2003 o lotériach a iných podobných hrách. Podľa § 2 písm. j): Lotérie a iné podobné hry sú najmä lotérie a iné podobné hry prevádzkované pomocou technických zariadení obsluhovaných priamo stávkujúcim alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení, pri ktorých nie je vopred určený počet účastníkov a nie je vopred známa ani výška stavených súm; výhra sa vypočítava z výšky vkladov alebo podľa podmienok určených v hernom pláne.
Výherným automatom sa síce moc nerozumiem, ale celkom by mi na to sedelo to hrubo zvýraznené - čiže aj na výherné automaty sa vzťahuje zákon o lotériách. A ak ste prevádzkovateľom podľa zákona o lotériách (1 ods. 7: Prevádzkovateľom lotérie alebo inej podobnej hry sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorej bolo vydané povolenie na prevádzkovanie lotérie alebo inej podobnej hry podľa tohto zákona.) je pre vás ako prevádzkovateľa prevádzkovanie výherného automatu od DPH oslobodené.
ivoviz
16.04.07,18:42
Príjem zahŕňaný do obratu je len nájom za VHP nie celá tržba - teda ak nie ste vlastníci a prevádzkovatelia VHP. Dátum dodania je dátum vyplatenia odmeny. Je to príjem oslobodený od DPH bez nároku na odpočet a vstupuje do koeficientu. Treba s ním rátať do obratu pre registráciu platcu DPH.
Birn
17.04.07,05:15
Áno máš pravdu náš príjem z automatov je tzv. nájom za automaty a okrem toho máme aj príjem z predaja tovaru. Len fakt neviem či isto sa to berie do obratu, lebo na porade sa písalo aj o to , že nie.
Prosím Vás ešte o nejaký názor.
Birn
ivoviz
17.04.07,15:08
Príjem oslobodený sa neberie do obratu. !!!
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.