Hanah
16.04.07,13:19
Ahojte poraďáci,

jeden môj klient dnes prišiel za mňou s nasledovným návrhom:

- chce vo svojej firme zamestnať svoju matku, ktorá je čiastočný invalid. Do starobného dôchodku má ešte rok a pol. Keďže momentálne pracuje na skrátený úväzok kde má malý zárobok (cca 5000 brutto), chcel by ju "akože" zamestnať vo svojej firme a dať jej plat napr. 20.000 Sk.

Moja otázka je, či si myslíte, že to je dobrý nápad? Pomôže jej tým vôbec v tom zmysle, že jej navýši dôchodok?

Zároveň chce ušetriť i on, pretože tých 20.000 by jej dával zo svojho platu. T.j. on má plat 50.000 a 20.000 by dal na matku a 30.000 by mu zostalo.
Ušetrí tak i na daniach vďaka odpočitateľnej položke na daňovníka (na matku i na seba) ...

Čo si myslíte, je to dobrý nápad?

Ďakujem.
Hana
Zita4
16.04.07,11:49
Ahojte poraďáci,
jeden môj klient dnes prišiel za mňou s nasledovným návrhom:
- chce vo svojej firme zamestnať svoju matku, ktorá je čiastočný invalid. Do starobného dôchodku má ešte rok a pol. Keďže momentálne pracuje na skrátený úväzok kde má malý zárobok (cca 5000 brutto), chcel by ju "akože" zamestnať vo svojej firme a dať jej plat napr. 20.000 Sk.
Moja otázka je, či si myslíte, že to je dobrý nápad? Pomôže jej tým vôbec v tom zmysle, že jej navýši dôchodok?
Zároveň chce ušetriť i on, pretože tých 20.000 by jej dával zo svojho platu. T.j. on má plat 50.000 a 20.000 by dal na matku a 30.000 by mu zostalo.
Ušetrí tak i na daniach vďaka odpočitateľnej položke na daňovníka (na matku i na seba) ...
Čo si myslíte, je to dobrý nápad?
Ďakujem.
Hana
Keďže matka pracuje na skrátený úväzok (VZ okolo 5000 Sk), tým si znižuje svoj osobný mzdový bod pre výpočet starobného dôchodku. V prípade, že by mala plat 20000 Sk, pravdepodobne by si dôchodok polepšila (záleží, aký mala plat v minulých rokoch). Ušetril by aj na odvodoch do ZP, pretože matka je invalidná.
Hanah
16.04.07,12:06
Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som sa chcela príp. spýtať, či je niekde na internete nejaká tabuľka, ktorá by počítala výšku dôchodku, po zadaní vstupných údajov.

Príp. je možné požiadať sociálnu poisťovňu o predbežný výpočet dôchodku?
Zita4
16.04.07,12:26
Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som sa chcela príp. spýtať, či je niekde na internete nejaká tabuľka, ktorá by počítala výšku dôchodku, po zadaní vstupných údajov.

Príp. je možné požiadať sociálnu poisťovňu o predbežný výpočet dôchodku?
Skús tu: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1611